Malebným koutem severovýchodních Čech jsou Orlické hory. Oblé vrcholy hor nevzbuzují respekt jako příkré stráně Krkonoš, ale spíše navozují příjemný pocit něžné krásy. Příroda, často i nedotčena lidskou rukou, hrady, zámky i dřevěné příbytky horalů vás naladí tak, že často čekáte, že z roubené chaloupky vyjde starý písmák z Jiráskových románů, či prostá kořenářka z pohádek. A možná, budete- li mít štěstí, potkáte i samu paní hor, princeznu Kačenku, jak se prochází se svým sousedem a přítelem Krakonošem. Ale pozor, oba jsou to mocné pohádkové bytosti a mohou se zjevovat v nejrůznějších podobách.
Celičký kraj je plný pohádek, které zapsali B. Němcová, J. Š. Kubín, J. Jech, A. Špinler, V. Šplíchal, J. Lukášek a další autoři. Pohádkové postavičky najdeme snad v každé vsi. To vše vedlo Dobrovolný svazek obcí Region Orlické hory v září roku 2002 k vyhlášení „Kačenčiny pohádkové říše“, která si dala za cíl zpříjemnit našim návštěvníkům, a hlavně jejich dětem pobyt pohádkou. Turisté se tak mohou setkat s Kačenkou při slavnostech, jako je např. Rozloučení se zimou, v letních měsících tavení skla dřevem, ale také i s jinými „pohádkovými obyvateli“ Orlických hor. Ať už při zmíněných slavnostech, či v pohádkových emblémech horských obcí, které navrhla výtvarnice Jarmila Haldová, či na jídelních lístcích našich pohostinských zařízení nebo i jinde.
Snahou projektu i všech, kteří se o „Kačenčinu pohádkovou říši“ starají, je přiblížit návštěvníkům nejenom kraj, ale i jeho pohádky, další lidovou slovesnost, ale i pohostinnost místních horalů. Abyste se cítili „U nás jako v pohádce“.
Hory v Čechách musí mít svého vládce. V Krkonoších kraluje KRAKONOŠ, Jeseníky mají PRADĚDA a Prachovským skalám vládne populární RUMCAJS. Orlické hory mají své vládce hned dva. RAMPUŠÁKA s bílým plnovousem a sličnou, laskavou princeznu KAČENKU. Kačka, Kačenka, Kateřina je zmíněna poprve v Babičce Boženy Němcové (mimochodem právě její babička pocházela z Dobrušska) a v knize Z mých pověstí Aloise Jiráska.
Oba autoři ve svém dětství se zatajeným dechem naslouchali vyprávění o tom, jak Krakonoš putuje plný touhy za Kačenkou na Kačenčiny (ORLICKÉ) hory. Je ale odmítnut a musí se vrátit zpět. A tak obě cesty jsou spojeny s větry a „Božím dopuštěním“. Zejména na zpáteční cestě Krakonoš „přeukrutně“ pláče, takže rozvodní potoky a řeky.
POSTAVA PRINCEZNY HOR KAČENKY JE STARŠÍ O NEJMÉNĚ DVĚSTĚ LET. To Rampušák, duch hor, je o mnoho mladší. Obě jména však můžeme v poslední době slyšet u příležitosti slavnostního ukončení zimní sezóny v Deštném. Kačenku i Rampušáka na historických lyžích doprovází na sjezdovce rej masek.
Rampušák na letní období předává vládu Kačence a ona své hory spolu se skřítky chrání. Kačenčina pohádková říše byla slavnostně vyhlášena v roce 2002 a hned první bod z Devatera artikul Kačenčiných napovídá, kam paní hor a její vláda, „kteroužto z vůle princezny hor starostové obcí horských a podhorských tvoří“ směřuje. „Kačenčina říše jest zemí pohádkovou, pročež je do ní zlým silám, stejně jako Zlobě a Závisti vstup zakázán.“
Poznámka: kresba Kačenky je od malířky Jarmily Haldové
277 |
222 |
215 |
226 |
256 |