Vyhodnocení 6. ročníku fotografické soutěže "Nebeské kouzlení" je definitivně za námi. V Mokrém se sešli opět lidé, kterým je fotografování koníčkem a velkým potěšením. Celou akci moderovat astrofotograf Petr Horálek za asistence vedoucího hvězdárny v Pardubicích Petra Komárka. Velmi nás mrzelo, že nemohli v současné době přijet slovenští fotografové, kterých se soutěže zúčastnil opět velký počet.
Ráda bych poděkovala všem, kteří se podíleli na organizaci akce a za skvělé občerstvení paní Iloně Hákové a její mamince, Janě Richterové, Věře Hrubé a Dagmar Honsnejmanové, jablíčka a švestičky ze zahrádky Josefa Valeše a rodiny Honsnejmaných z Lip, za obec Mokré. Výborné občerstvení přivezli i někteří účastníci soutěže.
Po celý večer panovala (i přes překážky) skvělá nálada. K tomu přispělo i nádherné počasí, které nám umožnilo o přestávkách sedět venku na sluníčku a nadýchat se čerstvého, stále ještě letního, vzduchu.
Ocenění fotografové se venku společně vyfotili a při odjezdu domů nezapomněli do Pamětní knihy obce Mokré napsat vzkazy, za které moc děkujeme.
Zdravice pořadatelů a proslovy
Zdravice České astronomické společnosti 19.9.2020
Zdravice Hvězdárny Žebrák 19.9.2020
Zdravice a proslov knihovnice 19.9.2020
Tisková zpráva - autor Petr Horálek
s prezentací vítězných fotografií na stránkách České astronomické společnosti zde:
https://www.astro.cz/clanky/ostatni/soutez-nebeske-kouzleni-zna-sve-viteze.html
V sobotu 19. září 2020 se v příjemné atmosféře společenského klubu mokerské knihovny odehrálo za přísnějších hygienických opatření vyhodnocení mezinárodní soutěže „Nebeské kouzlení“, kterou spolupořádaly Knihovna v Mokrém, Česká astronomická společnost, Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích a Hvězdárna Žebrák. Na 35 návštěvníků, mnohdy autorů vítězných snímků, docestovalo v některých případech až z dalekých českých měst. Absolutním vítězem se stal Tomáš Slovinský s podmanivým záběrem roje Perseid nazvaným „Skvelá noc Perzeidov“. Celkem si nějaké ocenění odneslo přes 40 účastníků fotografické soutěže, a to v devíti různých kategoriích.
Tisková zpráva Knihovny v Mokrém a České astronomické společnosti z 20. září 2020.
Mokerská knihovna, známá pro svá ocenění za mimořádné výsledky v nejrůznějších aktivitách pro veřejnost, uspořádala fotografickou soutěž již šestým rokem. „V roce 2014 se do soutěže ‘Pohled, který mě vzal za srdce’ přihlásilo celkem 26 fotografů s 61 snímky. Druhý a třetí ročník se pak začal opírat o hvězdnou tematiku a zájem velice vzrostl. Čtvrtý ročník nazvaný ‘Neklidné nebe’ vyvrcholil v březnu 2018 a byl rovněž velmi úspěšný, neboť otevřel brány fotografům všech nebeských úkazů, nejen těch astronomických. Soutěž ‘Nebeské kouzlení’ v tradici pokračovala a stala se absolutním rekordmanem, neboť celkem dorazilo 251 snímků od celkem 139 fotografů, z čehož 27 účastníků byly děti do 15 let a zaslaly celkem 41 fotografií,“ popisuje nadšeně zájem o soutěž knihovnice Dagmar Honsnejmanová, hlavní koordinátorka soutěže. Honsnejmanová dále dodává, že letošní ročník byl opět mezinárodní: autoři pocházeli také ze Slovenska, nejvzdálenější byl Košičan. Snímky zobrazovaly nejrůznější dění na nebi nad Českem, Slovenskem, ale i nad zeměmi a oblastmi jako Rakousko, Island, Španělsko, Norsko, Švédsko, Finsko, Nový Zéland, Chorvatsko, Itálie, Polsko, Kostarika, Srí Lanka, USA, Kapverdy, Velká Británie, Honduras, Skotsko, Mallorca, Kanárské ostrovy, Francie, Jaderské moře. Vítězné snímky jsou mimo jiné vystaveny v knihovně U Mokřinky, Mokré v MiniGalerii „Na síti“ až do konce roku 2020.Kvůli pandemické situaci bylo vyhodnocení několikrát odloženo. „Soutěž znala své vítěze už v březnu letošního roku, ale situace kolem covid-19 vše zkomplikovala. Chtěli jsme vyhodnocení posunout na květen, nakonec ale kvůli bezpečnostním a hygienickým podmínkám byla slavnostní událost posunuta o půl roku. Vzhledem k situaci nepřijelo tolik oceněných fotografů, jako v minulých letech, ale jsme rádi, že nakonec vše dobře dopadlo,“ dodává Honsnejmanová.
Porota soutěže byla složena z 5 členů: Dagmar Honsnejmanová (Knihovna Mokré), Martin Mašek (Česká astronomická společnost), Vladislav Slezák (Hvězdárna Žebrák), Petr Komárek (Hvězdárna b. A. Krause Pardubice, DDM DELTA, odl. pracoviště DDM ALFA), a Petr Horálek (fotograf, spisovatel a popularizátor astronomie). S ohledem na počet snímků a jejich specifikace si porota vyhradila právo vytvořit 9 samostatných kategorií: Nebeské kouzlení očima dětí, Nebeské kouzlení nad regionem, Nebeské kouzlení s červeným sluncem, Když kouzlí červánky, Kouzlení ve vysoké atmosféře, Kouzlo noci, Kouzlo vesmíru, Prchavé nebeské kouzlení a Kouzlo nezvyklého pohledu. V závěru byla udělena podle nejvyššího počtu hlasů odborné poroty cena pro Absolutního vítěze, Cena veřejnosti a oceněn byl také hlasující z řad veřejnosti.
„Bylo to opravdu mimořádně náročné, a to i přes námi zvolenou kategorizaci,“ popisuje volbu Petr Komárek z pardubické hvězdárny, „neboť každý snímek byl naprostý unikát a ani po přehlednějším rozdělení jsme nikdo z nás nedokázal jednotně zvolit nejlepší fotografie, výjimkou byl snad jen absolutní vítěz.“ Na jeho slova navazuje Martin Mašek z České astronomické společnosti: „Bylo to doslova šílené a zároveň mě to naplňovalo ohromnou hrdostí, jak moc talentovaných lidí všeho věku nás obklopuje. Ačkoliv jsme nakonec vybrali celkem striktně, všichni účastníci soutěže by si měli poblahopřát, neboť zaslali opravdu fantastické záběry.“
Soutěž byla vyhlášena 21. srpna 2019 a ukončena 2. února 2020. Zapojit se mohl opravdu každý. Téma přitom navrhl známý pardubický fotograf a spisovatel Petr Horálek, který se jako porotce účastnil již předchozích ročníků. Do soutěže dorazilo celkem 251 snímků zachycujících nejrůznější atmosférické, ale i astronomické dění na obloze. Lidé fotili opravdu všechno možné: bouřky a jevy s nimi spojené, halové jevy, duhu, jevy při soumraku a rozbřesku, včetně západu nebo východu slunce, ale i polární záře nebo noční oblohu s Mléčnou dráhou. Petr Horálek dodal, že přes kategorizaci nakonec nebylo jiné cesty, než opět poprosit členy poroty o výběr vlastních favoritů a dát tak mimořádná ocenění za každého porotce zvlášť. Vítězové si odnesli krásné knižní a další zajímavé ceny.
Následuje přehled oceněných na jednotlivých příčkách a také seznam čestných uznání v kategoriích, kde si porota vyhradila právo je udělit. Čestná uznání byla udělena těm fotografům, kteří se při závěrečném vyhodnocování dostali do velice úzkého výběru, ale po nasčítání bodů se octli jen těsně pod žebříčkem vítězných míst. Celkové výsledky spolu s vítěznými snímky si můžete prohlédnout v přiložené prezentaci.
Obrazová všehochuť v rámci tématu soutěže zachycená fotografy s věkem do 15 let. Snímky všeho druhu – mraky, bouře, západy Slunce, krajinářská astrofotografie… Důraz je kladen na originalitu i vzácnost zachyceného jevu.
1. místo: „Čáry máry fuk“ – Tereza Roštlapilová
2. místo: „Kontrastná hladina“ – Matúš Motlo
3. místo: „Slunce sedá do peřin“ – Barbora Horáková
Čestná uznání
1. „A přeci se svět točí a točí“ – Vojtěch Lhotský
2. „To je peřina!“ – Barbora Horáková
3. „Magický východ slunce“ – Zuzana Toucová
4. „Nebeská brána“ – Šárka Zacharová
Kategorie otevřená pouze regionálním fotografům nad 15 let z Rychnovska a Náchodska. Snímky všeho druhu – mraky, bouře, západy Slunce, krajinářská astrofotografie… Důraz je kladen na originalitu i vzácnost zachyceného jevu. Hlasování se zdržela Dagmar Honsnejmanová, která se kategorie účastnila jako fotograf.
1. místo: „Peklo“ – Jaroslav Roleček
2. místo: „Rudé moře“ – David Bílek
3. místo: „Ďáblova ruka nad Českým rájem“ – Roman Honsnejman
Čestná uznání
1. „Západ slunce“ – Jan Majerčák
2. „Rudé nebe“ – Šárka Peldová
3. „Duha nad horami“ – Alena Maršíková
Kategorie otevřená všem fotografům nad 15 let. Snímky zobrazující slunce v nezvyklých scenériích během jeho západu nebo východu, kdy již získává anebo už přichází o svou slabou zář nízko nad obzorem. Důraz je kladen na nezvyklou kompozici.
1. místo: „Západ slunce v Krkonoších“ – Karel Renc
2. místo: „Slniečka“ – Diana Tulicová
3. místo: „Svítání mezi Petrem a Pavlem“ – Miloš Padevět
Čestná uznání
1. „Zelené slunce“ – Marián Dujnič
2. „Západ Slnka v Umagu“ – František Strýček
Nebe plné barev v době, kdy je slunce již či ještě pod obzorem a svým svitem obarvuje oblaky, stopy letadel nebo i prach v zemské atmosféře. Kategorie otevřená fotografům nad 15 let. Důraz je kladen na drama v obraze i vzácnost „červánkového“ jevu.
1. místo: „Soumrak“ – Michaela Vinterová
2. místo: „Západ slunce nad starým švestkovým sadem 21. 9. 2019“ – Zdeněk Boháč
3. místo: „Slnko a jeho kúzlo“ – Martin Kuliňák
Čestná uznání
1. „Duhové zapadání“ – Ladislava Bartošová
2. „Chemtrails“ – Luděk Mourek
3. „Nebeské moře“ – Barbora Veselá
Kategorie fotografií zachycujících nejrůznější jevy vysoko v atmosféře mezi 80 a 300 kilometry nad zemským povrchem. Tedy tam, kde se rozkládají noční svítící oblaky, tančí polární záře, žhnou meteory anebo světélkuje vzduch jevem známým jako airglow. Důraz je kladen na vzácnost jevu, kompozici i drama v obraze.
1. místo: „Tichá nádhera“ – Václav Uhlíř
2. místo: „Magické oko Aurory Borealis“ – Jaroslav Karak
3. místo: „Orlice“ – Tomáš Borov
Čestná uznání
1. „Nedotknutelné Laponsko“ – Lukáš Slamka
Mléčná dráha, Měsíc, planety nebo stovky hvězd… a vše nad pozemskou krajinou. Kategorie „svět v noci“, v níž fotografové zaznamenali alespoň jeden vesmírný objekt noční oblohy komponovaný spolu s přírodním či kulturním předmětem v popředí. Důraz je kladen na kompoziční nápad.
1. místo: „Skvelá noc Perzeidov“ – Tomáš Slovinský
2. místo: „Osamělá věž“ – Josef Skokanič
3. místo: „Skalní brána“ – Jiří Benda
Čestná uznání
1. „Stopy předků“ – Robin Onderka
2. „Pražské setkání“ – Pavel Váňa
Jak je těžké zachytit vesmír? Kategorie určená astrofotografům, finálním snímkům často předcházelo náročné a sofistikované pořizování nejrůznějších dat, které se musely matematickou cestou zpracovat do výsledné podoby. V kategorii jsou i „šťastné záběry“ prchavých nebeských okamžiků spojených s nějakým kosmickým objektem. Důraz je kladen na jedinečnost, obtížnost či vzácnost a kvalitu záběru včetně jeho zpracování.
1. místo: „Přelet přes Měsíc“ – Marek Mazuch
2. místo: „Mlhovina M42 v souhvězdí Orion“ – Tomáš Zábranský
3. místo: „Zatmenie v oblakoch“ – Tomáš Slovinský
Čestná uznání
1. „Mlhoviny sousední galaxie (M33)“ – Michal Juřík
2. „Mlhovina Čaroděj“ – Michal Juřík
3. „Rej duchů, mlhoviny IC63 a IC59“ – Zbyněk Henzl
Jevy, které nejsou vidět každý den. Jevy, na které fotograf čeká i celý život. Jevy, které mohou trvat i jen pár krátkých okamžiků. Kategorie otevřená těm, kteří zaznamenali prchavé, ale vizuálně skvostné atmosférické úkazy jako duha, blýskání, halové či jinak opticky ohybové útvary, krepuskulární paprsky… Důraz je kladen na vzácnost jevu i originalitu kompozice.
1. místo: „Duch astroparku“ – Daniela Rapavá
2. místo: „Mammaty při západu“ – Václav Paveza
3. místo: „Zimní bohatství“ – Dagmar Drahokoupilová
Čestná uznání
1. „Skotská duha“ – Marek Mejstřík
2. „Pekelná brána“ – Samuel Štrunc
Nebe zachycené trošku jinak, nezvyklé uchopení soutěžního tématu, fantazii se meze nekladou. Své řekne název snímku, mnohé však sám obraz. Co nešlo nikam zařadit, protože sdělení obrazu není nikterak jednoznačné. Důraz je kladen na originalitu.
1. místo: „Pohled z Watles“ – Vít Fikejzl
2. místo: „Kuks“ – Jaroslav Roleček
3. místo: „Siluety“ – Martin Činčura
Čestná uznání
1. „Gesäuse eingang“ – Lukáš Veselý
Kromě vítězných ocenění v daných kategoriích si organizátoři soutěže vyhradili právo – podobně jako v minulých letech – udělit několik samotných ocenění. Jednak ceny hlavních porotců soutěže, neboť ve velkém množství došlých snímků měli při nesnadném hlasování porotci i své vlastní favority, a dále pak ocenění veřejnosti.
Cena České astronomické společnosti
Za Českou astronomickou společnost vybral svého favorita Martin Mašek: „Západ Měsíce nad sopkami“ – Lukáš Veselý
Cena Hvězdárny Žebrák
Za Hvězdárnu Žebrák vybral svého favorita vedoucí hvězdárny Vladislav Slezák: „Skvelá noc Perzeidov“ – Tomáš Slovinský
Cena Hvězdárny Pardubice
Za pardubickou hvězdárnu vybral svého favorita vedoucí hvězdárny Petr Komárek: „Slniečka“ – Diana Tulicová
Cena Knihovny v Mokrém
Za mokerskou knihovnu vybrala svého favorita knihovnice Dagmar Honsnejmanová: „Když padá nebeská opona“ – Adéla Duchatschová
Cena Petra Horálka
Svého favorita vybral i astrofotograf, spisovatel, cestovatel a popularizátor astronomie Petr Horálek: „Monumentálna búrka“ – Robert Barsa
Celkem 98 hlasujících z řad veřejnosti (bylo zasláno celkem 945 hlasů) dali nejvíce bodů snímku „Monumentálna búrka“ od Roberta Barsy. Nejvíce bodů od poroty dostal a Absolutním vítězem se stal rovněž slovenský fotograf Tomáš Slovinský. Ten všechny porotce zaujal fantastickým obrázkem, prakticky definujícím celou soutěž, s názvem „Skvelá noc Perzeidov“.
Hlasující mohli s platným lístkem rovněž získat drobnou cenu. Tím se stal Jan Pazourek z Vamberku.
Po samotném vyhodnocení si mohli účastníci ještě vyslechnout poutavou přednášku „Jednadvacetkrát v NASA“, kterou pronesl Petr Horálek jako první český Fotovyslanec Evropské jižní observatoře a nositel několika ocenění Astronomického snímku dne NASA. Prostřednictvím strhujících fotografií ukázal hned několik astronomických vzácností, které jsou k vidění právě na vybraných snímcích NASA.
Závěrem by organizátoři soutěže – Knihovna U Mokřinky v Mokrém, Česká astronomická společnost, Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích a Hvězdárna Žebrák – nesmírně rádi poděkovali všem spolupořadatelům a partnerům soutěže, kteří dodali překrásné ceny. Těmi byli: DDM ALFA (odl. pracoviště DELTA); Dalekohledy SUPRA; Petr Horálek – astrofotograf, cestovatel a popularizátor astronomie a Jiří Mára – cestovatel, kameraman, spisovatel. Stejně jako loni se připojili AM Art, časopis Moje země, Syndikát novinářů ČR, Orlický týdeník, Orlický net,časopis Revue50+ a časopis Čechoaustralan. Dále časopis Vesmír, Science Café a Mapcards.net. Ceny věnovala také společnost Czech Tourism nebo cestovatel, spisovatel a fotograf Leoš Šimánek. Významným partnerem soutěže se opět stal Královéhradecký kraj, který podobně jako ostatní věnoval nádherné ceny.
Dagmar Honsnejmanová
knihovnice a organizátorka soutěže
E-mail: kronika.mokre@seznam.cz
Telefon: 601 339 859
Pavel Suchan
tiskový tajemník České astronomické společnosti
E-mail: suchan@astro.cz
Telefon: 737 322 815
Petr Komárek
vedoucí Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích
(DDM DELTA, odl. pracoviště ALFA)
Email: info@astropardubice.cz
Telefon: 603 165 366
Petr Horálek
fotograf a spisovatel, spoluorganizátor soutěže
Email: horalek.peter@gmail.com
Telefon: 732 826 853
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Nebeské kouzlení: Galerie soutěžních snímků
[2] Přehled vítězných snímků (PDF)
[3] Tiskové zprávy České astronomické společnosti
247 |
211 |
199 |
210 |
244 |