Článek pro Čechoaustralan: Jaro/podzim 2016 – Vášeň k noční obloze (Dagmar Honsnejmanová) str. 37 - 39
Petr Horálek se narodil roku 1986 v Pardubicích a snad to byl osud, když tehdy na obloze prolétala nejznámější kometa na světě 1P/Halley. Letos tedy oslavil kulatých 30 let života, z nichž většinu věnoval své vášni – hvězdám a vzácným astronomickým úkazům.
Již na základní škole si zamiloval svět vědy, techniky a přírodu. První dětská dobrodružství prožil na Sečské přehradě, která se pro něj stala tím nejkrásnějším místem na světě. Čím víc času trávil v přírodě, tím více si zamiloval noční oblohu. Stal se astronomem a vášnivým pozorovatelem hvězdné oblohy. V roce 2006 absolvoval Technické lyceum v Pardubicích a v roce 2011 ukončil bakalářské studium Aplikované fyziky a astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně. Největší nadšení u něj vzbudily snad nejkrásnější přírodní úkazy na světě – sluneční a měsíční zatmění. Za těmi nejzajímavějšími putuje po celém světě. V roce 2015 mu o těchto úkazech vyšla obsáhlá publikace Tajemná zatmění.
Již od útlého mládí až do konce středoškolských let pracoval jako dobrovolník na Hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích, redaktor čtvrtletníku Baronesa nebo jako tiskový tajemník Astronomické společnosti Pardubice. Při vysokoškolských studiích v Brně působil jako demonstrátor na Hvězdárně a planetáriu Brno, později pracoval jako pozorovatel bolidů v oddělení Meziplanetární hmoty na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově a jeden rok rovněž jako astronom a popularizátor astronomie na Hvězdárně v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se začal věnovat na volné noze popularizaci astronomie, příležitostné novinařině a také astrofotografii, která ho za poslední léta nejvíce proslavila po celém světě. Jako dobrovolník je už od roku 2009 vedoucím redaktorem serveru České astronomické společnosti www.astro.cz. Je autorem několika audiovizuálních pořadů pro veřejnost, několika fotografických výstav a věnuje se přednáškové i spisovatelské činnosti. O jeho činnosti se nejvíce dozvíte na jeho stránkách www.astronom.cz/horalek.
Významný milník v jeho životě nastal v roce 2015, kdy se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Právě nadnárodní společnost se sídlem v německém Mnichově, spravující špičkové astronomické observatoře v poušti Atacama v Chile, jej pak pozvala na půlroční stáž, při níž se kromě druhé fotografické expedice do Chile podílel i na scénářích několika epizod světově populárního pořadu ESOcast. V jednom z dílů je popsán i jeho největší fotografický úspěch v očích pracovníků ESO – zachycení prchavých rudých skřítků nad extrémně vzdálenými bouřkami v jižní Americe. Petrovy fotografie pro ESO najdete zde: http://www.eso.org/public/outreach/partnerships/photo-ambassadors/#horalek. V říjnu 2015 po něm byla za jeho zásluhy pojmenována planetka 6822 Horálek, která obíhá na dráze v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.
Jak bylo zmíněno, v roce 2015 vydal knihu Tajemná zatmění, fascinující průvodce nejkrásnějšími úkazy na nebi. Dozvíte se v ní, jak bylo lidstvo od nepaměti fascinováno těmito jevy, poznáte historii pozorování i vědeckou současnost. Poznáte zákony, podle kterých se úkazy zatmění řídí a co z nich činí nezapomenutelné zážitky. Jedinečnost knihy podtrhují úžasné fotografie a především autentické cestovatelské vzpomínky autora, ve kterých popisuje dramatické i dojemné momenty z expedic za zatměními. Závěr knihy je pak unikátem – najdete zde zevrubný přehled všech zatmění viditelných z České republiky až do roku 2060 s bohatým obrazovým materiálem a pro fajnšmekry nechybí ani přehled nejvýznamnějších úkazů ve zbytku světa.
Již druhým rokem je Petr Horálek jedním z partnerů fotografické soutěže knihovny U Mokřinky v Mokrém, a to díky jejím vesmírným tématům: První téma „Slunce ve všech podobách“ bylo úspěšně završeno jeho přednáškou a představením úspěšné knihy Tajemná zatmění, kterou si odnesl vítěz soutěže i s Petrovým věnováním. Druhého, právě probíhajícího tématu „Za všechno může Měsíc jen“, do níž věnuje svou druhou, opět unikátní, knihu „Dobytí jižního hvězdnatého ráje“. Nádherné fotografie z obou ročníků je možné vidět na stránkách knihovny www.obecmokre.cz/knihovna.
Petra Horálka jsem trochu vyzpovídala.
Vím, že máš rád kometami osetou noční oblohu, sluneční a měsíční zatmění? Kdo Tě k těmto pozorováním přivedl?
Za tím stálo několik osobností, které jsem měl tu čest za svého života poznat. Ke kometám mě takřka „přilepil“ královéhradecký nadšený astronom Martin Lehký, jeden z nejvýkonnějších astronomů-pozorovatelů na světě. Jeho nadšení pro astronomii a hlavně komety je tak nakažlivé, že nešlo odolat. Ale jak jsi správně zmínila, velkou vášní jsou právě sluneční a měsíční zatmění, která mě tak nadchla, že jsem o nich 9 roků psal knížku. Jsem moc rád, že ji nakonec nakladatelství Albatros vydalo. K těmto úkazům mě přivedl dnes již bohužel zesnulý vedoucí pardubické hvězdárny Václav Knoll (1964-2010), který jimi byl sám doslova posedlý. Pořádal „expedice SAROS“, celkem čtyřikrát se s podobnými nadšenci vydal do světa za úplným zatměním Slunce, když to po roce 89 konečně šlo, a velmi rychle se z toho stala tradice. Po jeho smrti, která nás velmi zasáhla, se snažím v jeho tradici pokračovat stůj co stůj.
Určitě máš mnoho astronomických zážitků, napiš alespoň jeden.
Ano, bylo by jich opravdu hodně. Vzpomínám si třeba na Cookovy ostrovy, konkrétně ostrov Aitutaki, kde jsem pochopil rčení „Co je v domě, není pro mě“ v úplně jiném významu. Když mají lidé něco na dosah, vůbec jim to nepřijde zvláštní a právě na Aitutaki měli tak úžasné nebe, že bych za to vraždil. No a samotní obyvatelé ostrova si toho k mému údivu nebyli vůbec vědomi. Takže v praxi to probíhalo tak, že jsem po nocích chodil po tmě s foťákem podél silnice a lidé jezdící kolem na mopedu nedokázali pochopit, že nepotřebuju světlo, protože se kochám hvězdným nebem, a to poslední, po čem zrovna bažím, je oslnění jasnou baterkou. „A kam že to jdete? Vždyť je hrozná tma…“ opakovala mi vyděšeně jedna sličná Maorka na mopedu u kraje silnice. A já jen: „Jaká tma, vždyť koukněte na ty hvězdy, to si tu člověk ani nemusí svítit!“ Jen jsem to dořekl, tak se dáma zarazila, zamyslela se a pak povídá: „Aha… no ona je tady kousek nemocnice, tak si prosím nasedněte…“ a už měla tendenci mě nabrat za sebe a nezištně zavést na vyšetření. Protože v jejích očích jsem rozhodně nebyl v pořádku. Rychle jsem pochopil její starost i zděšení, z ramene sundal stativ s foťákem, namířil na blink do centra Mléčné dráhy a vyfotil. Když se fotka centra Mléčné dráhy ukázala na obrazovce mojí zrcadlovky, žena nevěřila. Obdivně si to prohlížela, říkala, jak je to úžasný a pak se podívala poprvé vzhůru k nebi: „Jéžííš, ono to tam je!“ Začala ukazovat do nebe a přiznala, že ani netušila, že něco takového nad Aitutaki mají! Ten zážitek ji rázem obměkčil natolik, že mě tak nezištně, jako při té snaze odvést mě na vyšetření, opravdu posadila za sebe a dovezla na nejbližší kopeček ostrova, kam jsem pěšky mířil a odkud jsem chtěl fotit.
Byl jsi na mnoha observatořích světa? Která Tě zaujala nejvíc a proč?
Mojí srdcovkou je observatoř La Silla v Chile. Je na vrcholu kopce ve výšce asi 2400 metrů nad mořem, obklopená přenádhernými výhledy do údolí pouště Atacama na jedné straně a kopců chilských And na straně druhé. Celý kopec je doslova posetý desítkami kopulí, které skrývají nejrůznější astronomické přístroje. Neboť Česká republika je členským státem Evropské jižní observatoře a La Silla je jednou z těch observatoří, byla docela legrace, když jsem fotil v činnosti jeden dalekohled a pak mi jeden můj známý v Česku psal, že zrovna v tu noc měl dalekohled na starosti on, ovládal jej na dálku od nás a já to tisíce kilometrů od něj nevědomky fotil. Pozoruhodná je ale i observatoř Paranal, ležící asi 650 kilometrů na sever od La Silla. Ta vypadá bez nadsázky jako ze světa budoucnosti. Ostatně to se zalíbilo i tvůrcům bondovky Quantum of Solace z roku 2008 a několik scén bylo natočeno právě tam, včetně té závěrečné akce.
Podnikl jsi v letošním roce už nějaká pozorování?
Poslední roky se už věnuji prakticky výhradně focení. Hodně za to může fakt, že kvůli bezohledné povaze lidí se za poslední léta velmi navýšila přemíra škodlivého světelného znečištění z měst a na hvězdy se už pořádně koukat nedá. Takže namísto toho neustále šetřím penízky, zpravidla několik měsíců, abych pak mohl za těmi pohledy do vesmíru na pár dní vycestovat tam, kde to ještě jde.
S kterou astronomickou fotografií by ses nejvíce pochlubil?
Tak nejraději se všemi, každá má svůj příběh a samozřejmě za ní stojí i hodně práce. Ale jedna za všechny by mohla být ta, kterou jsem nazval „Pršení Perseid nad Kolonickým sedlem“ (východní Slovensko, kousek od ukrajinských hranic). Na snímku jsem vidět já, jak pozorují hvězdné nebe a na něm je zachyceno přesně 174 meteorů, v reálném čase ve dnech 8. - 14. srpna 2015. Všechny patří do populárního letního meteorického roje Perseidy, který je aktivní každoročně okolo 12. srpna a určitě jste každý z vás aspoň jedno léto na něj koukali. Snímek je ovšem ověnčen nejen bohatým příběhem, zahrnujícím skvělé lidi ze Slovenska a spoustu nervozity, jestli to celé dopadne, ale rovněž prací s přibližně 120 gigabajty surových dat z digitálního fotoaparátu a přibližně 100 hodinami čistého času nejrůznějších matematicko-analytických procedur, které pak vedly k této nezvyklé mozaice. Samotná mozaika vznikala nad Kolonickým sedlem v oblasti tmavé oblohy Poloniny a ten moment, který zachycuje, jsem stál se staženými půlkami u nedalekého lesa, kde hrozila přítomnost divokých slovenských medvědů. Ačkoliv na snímku vypadám klidně a užasle, rozhodně je za tím hodně hereckého umu, neboť ve skutečnosti jsem byl vyděšený z jakéhokoliv zvuku za mnou. A to jsem musel stát nehybně 40 sekund, než se „má“ část mozaiky zachytila. Ale myslím, že nakonec to stálo za to.
Jaké jsou Tvoje astronomické plány do budoucna?
Tak jednoznačně opět výlet za zatměním Slunce, jak jinak. Letos už proběhlo, ale další na sebe nenechají dlouho čekat. V roce 2017 nastanou hned dva velmi pozoruhodné a patřičně očekávané sluneční zákryty. Ten první se odehraje v jižní Americe a střední Africe 27. února 2017 a půjde o velmi vzácné prstencové zatmění Slunce, při kterém se Měsíc bude nacházet dál od Země a úhlově Slunce nezakryje celé. Ale protože jeho povrch je hornatý, v maximu úkazu budou všude po obvodu Slunce prosvítat perly slunečního světla pronikajícího nad nerovnostmi měsíčního disku. Takový úkaz, kdy je Měsíc opravdu jen o kousek úhlově menší, nastává pouze několikrát do století a já bych se o něj nechtěl nechat připravit. Pokud to tedy finančně vyjde, rád bych za ním vyrazil do Argentiny. No a pak, o půl roku později 21. srpna 2017, nastane po celé šíři USA snad nejočekávanější úplné zatmění Slunce za posledních 20 roků. Díky snadné dostupnosti a perfektní připravenosti i koordinaci Američany samotnými bude událost mimořádně dobře jištěná a je téměř 100procentní šance, že úkaz informovaní lidé uvidí. Ostatně i proto se za ním vydává obří množství Čechů, mnohem víc než za jinými úplnými zatměními Slunce. Čekám, že se tam nakonec všichni někde potkáme…
Už Ti vydali jednu knížku a zdá se, že byla úspěšná. Neplánuješ další?
Ano! Lidem se nesmírně líbily právě ty cestopisné zážitky, které zdobily knihu Tajemná zatmění – perly z úspěšných expedic za zatměním Slunce a Měsíce po světě. Několikrát jsem byl tázán, zda bych nemohl napsat nějakou čiře cestopisnou knížku, a tak jsem se k tomu nakonec odhodlal. Bude se jmenovat „Dobytí jižního hvězdnatého ráje“, na českém a slovenském trhu se objeví letos 19. září a čtenář se v ní se mnou vydá postupně na pouť až do ráje na Zemi, na skvostné Cookovy ostrovy. Cesta povede přes Rusko, Tibet, Ugandu, Austrálii a Nový Zéland. Samozřejmě nejde o jednu velkou cestu, jsou to perly z výletů, které jsem podnikl mezi lety 2008-2014, dychtící po vzrušujících zážitcích nejen pod nočním nebem. A vše vrcholí něčím světově naprosto unikátním, ale nebudu prozrazovat…
No to zní krásně, už se těším. A prozradíš nám alespoň ještě jiné projekty, na které se můžeme těšit?
Kromě knížky se mohou především Východočeši těšit i na fotografickou výstavu „Sedm perel astronomie“. Ta bude odhalena na tradiční Evropskou Noc vědců, která letos proběhne v pátek 30. září, a to ve foyer pardubické hvězdárny v nejvyšších patrech DDM ALFA na Gorkého ulici. Výstava bude k vidění zdarma každému návštěvníkovi po celý další rok.
Tak to se budeme těšit dvojnásob. Děkuji a ať se daří!
I já moc děkuji za rozhovor, nesmírně si toho vážím!
215 |
184 |
177 |
190 |
225 |