Drobečková navigace

Úvod > AKCE minulých let > Akce rok 2015 > Fotografická soutěž 2015

Fotografická soutěž 2015

2. ročník úspěšné fotografické soutěže

Fotografická soutěž 2015

Téma:  „Slunce ve všech podobách“

Partner soutěže: Hvězdárna barona Artura Krause Pardubice

Hvězdárna barona A. Krause Pardubice

Autor fotografie na plakátu akce: Petr Horálek, astrofotograf, cestovatel a popularizátor astronomie

Název fotografie: "Skorojasno, obcas airglow" - vítězná fotografie soutěže Česká astrofotografie měsíce únor 2014 - Vítězná fotografie

Webové stránky Petra Horálka: http://www.astronom.cz/horalek

Anotace přednášek Petr Horálek.pdf

Cena od Petra Horálka

Petr Horálek - Tajemná zatmění

Fotogalerie - Fotosoutěž: Slunce ve všech podobách

Partner a prezentace soutěže

Česká astronomická společnost - logo

Další partneři soutěže

Město Opočno

Město Opočno - kniha Vzpomínky na Opočno

Obec Přepychy

Obec Přepychy

Časopis Moje země

Moje země logo časopisu

VYHODNOCENÍ SOUTĚŽE A PŘEDNÁŠKA

Fotosoutěž pozvánka na vyhodnocení 30.10.2015

Letní fotografická soutěž je u konce. Je dohlasováno a vítězové odměněni. Slavnostní vyhodnocení soutěže se konalo dne 30.10.2015 v Mokrém. Ceny osobně předávali vedoucí Hvězdárny barona Artura Krause DDM ALFA v Pardubicích Petr Komárek spolu s astrofotografem Petrem Horálkem.

Petr Komárek, Dagmar Honsnejmanová, Petr Horálek

Účastníci soutěže mohli zaslat dvě fotografie, které byly vystaveny na webových stránkách knihovny a také v tištěné podobě přímo v knihovně, kde také probíhalo hlasování. Soutěžních fotografií se sešlo 57 a rozhodování tedy nebylo vůbec jednoduché. Hlasující mohli vybrat až pět fotografií, které je zaujaly. Stačilo vyplnit hlasovací lístek a poslat e-mailem nebo jej vhodit do hlasovací schránky v knihovně. Osobně hlasovalo 37 osob a e-mailem jich došlo 106. Celkem tedy hlasovalo 142 osob, které předaly 631 hlasů. Soutěž se setkala opět s velkým zájmem, což předčilo všechna očekávání při faktu, že tak malá obec jako naše Mokré čítá pouhých 145 obyvatel! Bylo nám tedy velkou ctí pořádat celonárodní (vlastně mezinárodní) soutěž!

Soutěžící měli zaslat spolu s fotografiemi také údaj o svém bydlišti. Snímky se Sluncem ve všech podobách k nám přišly až z Ústí nad Labem, Chomutova, Ostravy, Vlašimi, Přerova a dokonce ze Slovenska z Plevníku-Drienové. Nechyběly samozřejmě fotografie „Mokeráků“ a mokerských slunečních východů a západů. Slunce se objevovalo na fotografiích z dovolené od moře, z výletů po horách nebo jen když vykouklo za domy bydliště samotného fotografa. V každém případě všechny fotografie vzbuzovaly údiv a člověka hned naladily na dobrou náladu, tak jaksi sluníčkově. Určitě se většina z nás pohledem na hřejivé slunce alespoň v mysli vrátila do zcela již nenávratně minulých letních dní. A protože se do soutěže zapojili i samotní astrofotografové, údiv v nás vyvolaly i pohledy na nesmírně zajímavé jevy jako zatmění Slunce nebo tzv. protuberance.

Partneři: Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice, Petr Horálek – astrofotograf a cestovatel, Česká astronomická společnost, obec Přepychy a město Opočno, časopis Moje země

Vyhodnocení

Cena Hvězdárny barona Artura Krause 

Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice věnovala 3 poukazy na vstup na hvězdárnu.

Diplom fotosoutěž 20151. č. 47 - Slunce v pavučině - Orlické Záhoří – Barbora Roštlapilová

2. č. 1 – Úplné zatmění Slunce – Pavel Vála

3. č. 7 – Dobrou noc rytíři aneb západ Slunce nad Blaníkem – Ing. Pavel Jakubův

Pan Pavel Vála nemohl přijet na vyhodnocení a zaslal nám písemné poděkování, které nás velmi potěšilo. Děkujeme a poděkování příkládáme: Poděkování Pavel Vála 30.10.2015.pdf

Cena knihovny U Mokřinky

Diplom fotosoutěž 2015Č. 39 - První ranní sluneční pohlazení na Lysé hoře – Andrea Kotrlová - diplom a pohádky obce Mokré

Č. 50 - České moře Lipno – Milan Hroch (zároveň fotografie obdržela 22 hlasů - 8. místo) - diplom, kniha a časopis Moje země

Hlasování veřejnosti

1. č. 47 - Slunce v pavučině - Orlické Záhoří – Barbora Roštlapilová – 41 hlasů - astronomický dalekohled Firstcope a kniha Petra Horálka Tajemná zatmění

2. č. 21 – Slunce ať svítí, kde jsme my! Mokré – Adam Franc – 34 hlasů - exkurze na hvězdárnu Úpice a kniha

2. č. 22 – Ještědské sluníčko – Jiří Franc – 34 hlasů - předplatné časopisu Astropis a kniha

ČAS ceny fotosoutěž 2015 ČAS ceny fotosoutěž 2015 ČAS ceny fotosoutěž 2015

Soutěžící na 3. - 8. místě obdrželi diplom a knižní publikace

3. č.  14 – Východ slunce Mokré spraše – Roman Honsnejman – 33 hlasů

Diplom fotosoutěž 20154. č. 8 – Slunce v aleji Kladruby nad Labem – Vendula Šoltová – 29 hlasů

5. č. 24 – Pekelný západ slunce Mokré – Renata Krejčová – 25 hlasů

6. č. 6 – Východ Slunce Carevo Bulharsko – Martina Zůzová – 24 hlasů

7. č. 5 – Západ Slunce Erbenova vyhlídka Ústí nad Labem – Martina Zůzová – 23 hlasů

8. č. 41 – Západ Slunce Libouchec - Rošlapil Wattik – 22 hlasů

Vítězové obdrželi opravdu pěkné ceny: astronomický dalekohled Firstcope, exkurze na hvězdárny Pardubice a Úpice, předplatné astronomického časopisu Astropis, knihu Petra Horálka Tajemná zatmění, fotografickou knihu Vzpomínky na Opočno a další fotografické a cestovatelské knižní publikace.

Všichni soutěžící obdrželi také diplom. Diplomy k soutěži, diplomy pro hvězdárnu Pardubice a poukázky ČAS vytvořila Dagmar Honsnejmanová.

Děkujeme všem soutěžícím za jejich účast a budeme se těšit na další rok soutěže!

Dagmar Honsnejmanová, Petr Horálek, Petr Komárek

 Fotogalerie - Vyhodnocení fotosoutěže 30.10.2015

Po vyhodnocení se konala přednáška Petra Horálka, cestovatele, astrofotografa a popularizátora astronomie, s názvem

Od citrónů na Zélandu pod Evropskou jižní observatoř

Petr Horálek poutavě vyprávěl o velkých snech, které sice znamenají dlouhou a trnitou cestu, ale na jejichž konci člověka čeká dobrodružství a vytoužená odměna neskutečných zážitků, nových poznání i nových přátelství. Jeho velkým snem bylo navštívit Cookovy ostrovy, které patří k nejkrásnějším na světě a které jsou pro mnohé tím pomyslným „rájem na zemi“. Aby se svému snu přiblížil, vydal se sbírat ovoce na Nový Zéland a na cestu si našetřit. Po únavných dnech trhání kiwi či trnitých citrusů na zdejších farmách, se  mohl v klidných chvílích kochat jižním hvězdnatým nebem a prostřednictvím astrofotografií jej ukázal celému světu. Jeho bezhlavá vášeň a touha ho nakonec zavedly ještě dál než jen na vysněné Cookovy ostrovy, jižního hvězdnatého ráje. Díky své vášni k fotografii a především obří míře štěstí se posléze přes Kanárské ostrovy a jižní Afriku dostal až do „Mekky“ současné astronomie. Tedy na observatoře La Silla a Paranal v Chile. Svoji nezvyklou pouť přiblížil dech beroucími nočními fotografiemi.

Počasí sice nepřálo, abychom po přednášce mohli pozorovat hvězdné nebe nad Mokrým, což určitě byla škoda, vyprávění Petra Horálka nám však tuto nepřízeň nebe zcela vynahradilo. Soutěžící i návštěvníci se rozcházeli v pozdních hodinách a jejich nadšení a chvála byly tou poslední tečkou za nádherným hvězdným večerem.

Ještě jedno přání z tohoto večera vzešlo: Setkat se v Mokrém za rok na další přednášce o hvězdách, zatmění, Slunci nebo třeba Měsíci. A tak nebylo dlouho o čem přemýšlet a nové téma 3. ročníku fotografické soutěže bylo na světě. Ale na jeho vyhlášení si ještě si ještě chvíli počkáme J

Na závěr patří poděkování všem partnerům za věnování krásných cen a České astronomické společnosti a Hvězdárně barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice za podporu a prezentaci soutěže.

Petr Horálek

Narodil se roku 1986 v Pardubicích a snad to byl osud, když tehdy na obloze prolétala nejznámější kometa na světě 1P/Halley.

Již na základní škole si zamiloval svět vědy, techniky a přírodu. První dětská dobrodružství prožil na Sečské přehradě, která se pro něj stala tím nejkrásnějším místem na světě. Čím víc času trávil v přírodě, tím více si zamiloval noční oblohu. Stal se astronomem a jejím vášnivým pozorovatelem. V roce 2006 absolvoval Technické lyceum v Pardubicích a v roce 2011 absolvoval bakalářské studium Aplikované fyziky a astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se pozorování snad nejkrásnějších úkazů na světě – slunečního a měsíčního zatmění. Za těmi nejzajímavějšími putuje po celém světě. V roce 2014 mu o těchto úkazech vyšla obsáhlá publikace Tajemná zatmění.

Pracoval jako dobrovolník na Hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích, redaktor čtvrtletníku Baronesa, tiskový tajemník Astronomické společnosti Pardubice, demonstrátor na Hvězdárně a planetáriu Brno, dále pracoval jako pozorovatel bolidů v oddělení na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově a jako astronom a popularizátor astronomie na Hvězdárně v Úpici.

V současné době je redaktorem serveru České astronomické společnosti, popularizátorem astronomie na volné noze a učitelem astrofotografie. Je autorem několika audiovizuálních pořadů pro veřejnost, autor dvou fotografických výstav a věnuje se přednáškové i spisovatelské činnosti.

K jeho nejvýznamnějším zahraničním projektům patří tyto expedice:

VI. expedice TRITOS, Sesriem (Namibie)
 • Fotografická expedice za pozorováním jižní oblohy, částečného zatmění Slunce 13. září 2015 v Botswaně a úplného zatmění Měsíce 28. září 2015 v Namibii.
Expedice Perseidy, 2015, Kolonické sedlo (Slovensko)
 • Expedice za pozorováním maxima meteorického roje Perseidy 13. srpna 2015 v oblasti tmavé oblohy na hranicích Slovenska s Ukrajinou s cílem vytvoření jedinečné fotografie.
X. expedice SAROS na Faerské ostrovy
 • Pozorování úplného zatmění Slunce 20. března 2015 a s tím i ojedinělé a mimořádné silné polární záře 17. března 2015.
Expedice za chilskou oblohou 2015
 • Fotografická expedice ve dnech 15. - 29. ledna 2015za tmavým nebem nad vysokohorskými observatořemi v Chile - La Silla a Paranal. 
Expedice Geminidy a tmavá jižní obloha, 2014, jižní Afrika (JAR, Botwana, Zambie, Zimbabwe a Namibie)
 • Expedice za pozorováním maxima meteorického roje Geminidy 14. prosince 2014 z jihoafrické přírody s příležitostí fotografování nejen úkazu ale i krás jižní prosincové oblohy, především v rozpálené Botswaně a v Namibii.
Expedice za tmavou kanárskou oblohou 2014
 • Expedice od 19. do 26. října 2014, pozorování tmavé oblohy, Mléčné dráhy, airglow, zodiakálního světla, návštěva sopečného národního parku Teide na Tenerife, observatoře na Tenerife.
Expedice za krásami Oceánie - Nového Zélandu a exotických Cookových ostrovů
 • Expedice od 8. dubna do 15. října 2014, pozorování tmavé oblohy, Mléčné dráhy, airglow, zodiakálního světla, dvou měsíčních zatmění, zelených záblesků, přírodních krás Nového Zélandu a jižního Tichomoří včetně 3 Cookových ostrovů
IX. expedice SAROS do Ugandy
 • Pozorování velmi krátkého úplného zatmění Slunce 3. listopadu 2013
Expedice za tmavou kanárskou oblohou 2013
 • Expedice od 27. září do 7. října 2013, pozorování tmavé oblohy, Mléčné dráhy, airglow, zodiakálního světla, návštěva sopečného národní parku Teide na Tenerife, observatoře na La Palma...
Expedice Perseidy, 2013, Ivan Dolac, Hvar (Chorvatsko)
 • Pozorování maxima meteorického roje Perseidy 13. srpna 2013
VIII. expedice SAROS do Austrálie
 • Pozorování úplného zatmění Slunce 14. (13.) listopadu 2012
V. expedice TRITOS, Ko Lan (Thajsko)
 • Pozorování úplného zatmění Měsíce 10. prosince 2010
IV. expedice TRITOS, Strání (Česká republika)
 • Pozorování úplného zatmění Měsíce 15. června 2011
Expedice Kvadrantidy, 2011, Seč (Česká republika)
 • Pozorování maxima meteorického roje Kvadrantidy 4. ledna 2011
VII. expedice SAROS do Tichomoří
 • Pozorování úplného zatmění Slunce 11. července 2010
VI. expedice SAROS do Číny
 • Pozorování úplného zatmění Slunce 22. července 2009
III. expedice TRITOS, Železná Ruda (Česká republika)
 • Pozorování částečného zatmění Měsíce 16. srpna 2008
V. expedice SAROS do Ruska
 • Pozorování úplného zatmění Slunce 1. srpna 2008
II. expedice TRITOS, Sklabiňa (Slovensko)
 • Pozorování úplného zatmění Měsíce 21. února 2008
Expedice Kvadrantidy, 2008, Seč (Česká republika)
 • Pozorování maxima meteorického roje Kvadrantidy 4. ledna 2008
Expedice za kometou 17P Holmes do Německa
 • Pozorování komety 17P Holmes krátce po jejím silném outburstu 24. října 2007
Expedice Geminidy, 2006, Zubří (Česká republika)
 • Pozorování maxima meteorického roje Geminidy 13. prosince 2006
Expedice Leonidy, 2006, Medvědín (Česká republika)
 • Pozorování maxima meteorického roje Leonidy 19. listopadu 2006
IV. expedice SAROS do Turecka, 2006
 • Pozorování úplného zatmění Slunce 29. března 2006
Expedice Španělsko, 2005
 • Pozorování prstencového zatmění Slunce 3. října 2005
I. expedice TRITOS, 2003, Říčky (Česká republika)
 • Pozorování úplného zatmění Měsíce 9. listopadu 2003
Expedice Geminidy, 2002, Liščí hora (Česká republika)
 • Pozorování maxima meteorického roje Geminidy 14. prosince 2002
Expedice Leonidy, 2002, Šerlich (Česká republika)
 • Pozorování maxima meteorického roje Leonidy 19. listopadu 2002
Expedice za kometou 153P Ikeya-Zhang na Šerlich
 • Pozorování komety 153P Ikeya-Zhang prolétající okolo galaxie M31 v Andromedě
III. expedice SAROS do Maďarska, 1999
 • Pozorování úplného zatmění Slunce 11. srpna 1999

Fotografie Petra Horálka najdete zde:

http://www.astronom.cz/horalek

Namibie Petr Horálek 28.9.2015

Seznam přihlášených soutěžních snímků

 1. Úplné zatmění Slunce - Balatonboglar - Maďarsko
 2. Sluneční  protuberance - Liberec – ČR
 3. Západ slnka v deň jarnej rovnodennosti - Plevník- Drienové
 4. Zatmenie Slnka 20.3.2015 - Považská Bystrica
 5. Západ slunce - Erbenova vyhlídka - Ústí nad Labem
 6. Východ slunce - Carevo – Bulharsko
 7. Dobrou noc rytíři aneb Západ Slunce nad Blaníkem
 8. Slunce v aleji  - Kladruby nad Labem
 9. Rudý míč  - Kladruby nad Labem
 10. Nad parkem Chobe v Botswaně zapadá slunce. Afrika
 11. Havajské slunce padá do moře. USA
 12. Slunce ve skalním jezírku - Nový Zéland – západní pobřeží Jižního   ostrova
 13. Slunce ve vlnách - Nový Zéland – západní pobřeží Jižního ostrova
 14. Východ slunce – Mokré spraše
 15. Východ slunce z Ruprechtického špičáku
 16. Východ slunce za lipovou alejí.  Mokré
 17. Východ slunce za lipovou alejí.  Mokré
 18. Východ dvojhvězdy. Archlebov
 19. V jedné přímce. Archlebov
 20. Sluníčko, popojdi maličko. Mokré
 21. Slunce ať svítí, kde jsme my! Mokré
 22. Ještědské sluníčko
 23. Co je doma, to se počítá!
 24. Pekelný západ slunce. Mokré
 25. Únorové sluníčko. Velké Meziříčí
 26. Chytání slunce na Lipenské přehradě
 27. Západ slunce v zátoce na Lipenské přehradě
 28. Zářijové slunce zapadá za Jeseníky, foceno z Chlebičova na Opavsku
 29. Zářijové slunce zapadá za Praděd, foceno z Chlebičova na Opavsku
 30. Zapadající slunce nad Mochovem. Mokré
 31. Západ slunce v přístavu Mali Lošinj. Chorvatsko
 32. Východ Slunce. Chomutov
 33. Východ Slunce. Chomutov
 34. Západ slunce nad ostrovem Novalja. Chorvatsko
 35. Ztichlý přístav při západu slunce na ostrově Novalja. Chorvatsko
 36. Východ slunce se smrkem u Šolínů a  makovým polem u Vávrů
 37. Západ slunce nad Mochovem
 38. První nesmělé vykouknutí na Beskydy
 39. První ranní sluneční pohlazení na Lysé hoře
 40. Ve stínu křížové cesty. Králíky
 41. Západ Slunce Libouchec
 42. Sluníčko zachází - Nové Město nad Metují
 43. Tak zase zítra - Nové Město nad Metují
 44. Letní podvečer - Nové Město nad Metují
 45. Večer nad Rozkoší - Nové Město nad Metují
 46. Západ slunce - Chorvatsko
 47. Slunce v pavučině - Orlické Záhoří
 48. Tady straší - Nové Město nad Metují
 49. Jarní tání - Nové Město nad Metují 
 50. České moře. Lipno
 51. Západ nad mořem. Řecko
 52. Let nad Tunisem
 53. Za palmovým listem. Tunis Mahdia
 54. Vykouknout. Tunis Mahdia beach
 55. Kráčející mimozemšťan. Tunis Mahdia beach
 56. Za mraky. Tunis Mahdia beach
 57. Slunce v brýlích. Tunis Mahdia beach            

Prezentace v médiích

Česká astronomická společnost

http://www.astro.cz/clanky/ostatni/zapojte-se-do-fotograficke-souteze-o-nejkrasnejsi-portret-slunce.html

http://www.astro.cz/clanky/ostatni/vyhodnoceni-jedinecne-fotograficke-souteze-je-za-dvermi.html

http://www.astro.cz/clanky/ostatni/probehlo-vyhodnoceni-souteze-o-nejkrasnejsi-portret-slunce.html

Rychnovský deník 3.11.2015 hvězdy 1

Rychnovský deník 3.11.2015 hvězdy 2

 

Kontakty: Dagmar Honsnejmanová, knihovnice a organizátorka soutěže

E-mail: kronika.mokre@seznam.cz

Telefon: 601 339 859

 

Menu

Registrace k odběru aktualit na stránkách obce Mokré

www.obecmokre.cz

U nás k zakoupení! Turistický suvenýr knihovny U Mokřinky No. 1266

Mokré turistický suvenýr No. 1266.png

Co vyprávěla jedna víla

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=3582478

Královéhradecký kraj finančně podporuje projekty obce Mokré a knihovny

http://www.kr-kralovehradecky.cz/

Čajovna u bludičky

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=2966018

NetopýrPadající hvězdy pro štěstí

Logo knihovny ke stažení

www.obecmokre.cz/knihovna

Přání

Karel Gott a jeho přání knihovně U Mokřinky

Bludička Mokřinka

Bludička Mokřinka


bu1.gif

Mořské akvárium

Mořské akvárium

Bezpečný internet

http://www.saferinternet.cz

Významná výročí roku

Knihovna Jiřího Mahena Brno

http://www.kjm.cz/kalendarium

Zeměpis.eu

http://www.zemepis.eu/zemepis.p1.html

24. 6. Jan

Zítra: Ivan

Prodej Mokerského receptáře

Letáček na prodej knihy receptář.jpg

http://www.webarchiv.cz/

Překlad webové stránky

http://translate.google.com/translate?sl=cs&tl=en&js=n&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=www.obecmokre.cz%2Fknihovna

Překlad dokumentů

http://translate.google.com/?hl=cs&sl=cs&tl=en#

http://www.czregion.cz/mokre

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=CZ&oid=2179716

http://www.zachranny-kruh.cz/flash/prirucka

Záchranný kruh dětem

http://deti.zachranny-kruh.cz/

Partneři naší knihovny

www.fragment.cz

www.slovart.cz

www.egmont.cz

www.krigl.cz

http://www.pierot.biz/

www.jasknihy.cz

http://www.knihystehlik.eu/

Nakladatelství Smart Press

MegaKnihy - logo

Netopýr

Pavučina

Netopýr

Strom netopýrů

Pavučina

žába.gif

On-line Božena Němcová

Kompletní dílo Boženy Němcové a dalších spisovatelů v elektronické podobě

www.mlp.cz/bozenanemcova/

www.mistnikultura.cz

http://www.kultura21.cz/

http://www.ceske-tradice.cz/

http://www.rostemesknihou.cz

www.celeceskoctedetem.cz

http://www.ctesyrad.cz

http://www.skipcr.cz/

http://www.ptejteseknihovny.cz/

http://www.ctenipomaha.cz/

http://www.mestoprodeti.cz/

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=CZ&oid=403319

akvarium.gif

V létě čtu knihy na:
a) zahradě
  
 176
b) na pláži pod palmou
  
 152
c) až večer v posteli
  
 143
d) u bazénu
  
 162
e) nemám na čtení čas
  
 179

Návštěvní kniha

příspěvků: 88

Návštěvnost stránek

196265