Drobečková navigace

Úvod > Návštěvy a rozhovory > Blanka Milfaitová - Marmeládová královna

Blanka Milfaitová - Marmeládová královna

Po návštěvě paní Blanky Milfaitové v Mokrém jsme spolu sepsaly článek pro časopis Čechoaustralan.

Podzim/Jaro 2016 – Marmeládová královna (Dagmar Honsnejmanová) str. 27-28

Marmeládová královna

Blanka Milfaitová 16.10.2015 Mokré (4).jpgV jeden říjnový pátek loňského roku v podvečer jsme v Mokrém přivítali marmeládovou královnu Blanku Milfaitovou. S napětím jsme očekávali, jaká asi bude, a všichni jsme se moc těšili na její „Příběh opravdové vášně“.  A jak jsme poznali, vášeň to je veliká, bez ní, silné vůle a pracovitosti, bychom nepoznali ženu, která s marmeládou dobyla svět.

Venku bylo vcelku nevlídno, ale v klubu bylo teplíčko a povídání paní Blanky a jejího druha Pavla nás naladilo na vlnu dobré nálady. Ale beseda nebyla jen o vyprávění životního příběhu o jedné holce z lesa, která šla za svým snem. Přítomní se aktivně zapojili do besedy a chvílemi se klub proměnil v živý diskusní kroužek.

Povídání bylo úžasné, beseda se protáhla asi víc než by si kdo z přítomných na začátku jen pomyslel. Na samém konci paní Blanka všem ochotně podepsala zakoupené knížky a podpis věnovala i do naší Pamětní knihy.

Nakonec jsme se všichni vyfotili na společnou fotografii, která je pro nás velkou ctí, a která by se mohla objevit v její druhé cestopisné knížce.

mokre.jpg

Nedá se přesně popsat vyprávění o cestě za snem, o vaření těch nejlepších marmelád na světě, o životě na Šumavě, o rodině.....o cestování po celém světě, o milých lidech i naopak. To se prostě musí slyšet. Druhou možností je si přečíst knihu Příběh opravdové vášně a zalistovat na webových stránkách příběhy a zážitky paní Blanky a její rodiny.

Beseda s paní Blankou byla určitě jednou z nejkrásnějších besed u nás v Mokrém. Zážitek byl rozhodně vzájemný, o tom svědčí i její slova, která paní Blanka ihned po příjezdu domů vložila na svůj web.

Mokré. „Díra“, která není ospalá, a která mě dostala 

Letím tři stovky kilometrů na besedu do vesničky, která je… prostě malá, ale krásně se jmenuje :-) Někdy dělám věci, co by jiné autory ani nenapadly :-) a pak koukám na výsledek. Jasně, nechám si za to pěkně zaplatit (vsuvka pro podlého mluvku Josefa aka zítku), přeci, ale i tak :-)) V rámci podzimní Roadshow s Příběhem opravdové vášně jedu ze Šumavy, daleko  za Hradec Králové, cedí, průjezd Prahou po okruhu je něco opravdu příšerného, dálnice zasekaná k vzteku, a Hradec jakbysmet. Dojedu se zpožděním… 9 minut. Knihovna zamčená, mříž přes dveře. Bože, oni nevydrželi ani 9 minut? Nebo snad nikdo, vůbec nikdo nepřišel? Nedivila bych se, vůkol tma, kdesi štěká pes protiva a vlezle prší. Nikde ani noha. Mokré, v polích u zámku Opočno.Volám paní knihovnici a nic. Pak opět. Nic. A zase nic. To je tedy, no, ehm, prostě… takhle mě vypéc!

Najednou, před autem o kus dál mezi loužemi na cestě, poskakuje paní a divoce gestikuluje. Všude pusto, tma stále temnější. Jen my. Říkám si, třeba potřebuje pomoci, třeba se něco stalo! Dojedeme k ní a ejhle, úsměv od ucha k uchu, prý na mě čekají a je to v „sále“. A lidé jsou tam. Spadl mi kámen ze srdce. Vcházím, vidím německého pana novináře, který u nás předevčírem v rámci pochopení mého světa vařil marmeládu, čistil jablka a vázal etikety (a pořád si něco zapisoval), vidím na třicet hostů (snad víc, než obyvatel obce součtem, nejspíše čilá výpomoc přespolních), a na stole rautík! Domácí sýry, úžasné buchty, vanilkové rohlíčky opravdu epesní a… co vám budu povídat. Bylo tam jako doma! Všichni se usmívali

Tři hodiny jsem zůstala, protože:

Dáša z knihovny U Mokřinky to zorganizovala na jedničku, děda Pavel Vávrů říkal, že jsem virtuos a vůbec měl dobrý připomínky; Mirka, ta, co moc neslyší, vydržela do konce, ačkoli původně kamsi spěchala; a malé krásné zrzky Eliška s Majdalénkou… dostaly naší čokoládovou s višněmi :-) Prostě parádní lidi. Náramná atmosféra, nechtělo se mi odcházet,   a do auta na cestu jsem dostala sýry, sladkosti, obložené housky… dárky a pak ještě dárky  pro E-lišku, prostě ti lidé mě dostali!Děkuju ještě jednou všem za účast, atmosféru plnou pohody, smíchu a pochopení, děkuju     za vykoupení knížek i za kytku jménem rýmovník od paní, co musela ještě večer k prasatům, děkuju především za podporu! Bylo mi u vás dobře! Bohužel, na fotku jsem si vzpomněla pozdě, když už mnozí byli na cestě domů…, ale i tak: Mokré je plné dobrých lidí!

Kdo je Blanka Milfaitová?

Paní Blanka Milfaitová je trojnásobnou mistryní světa ve vaření marmelád z roku 2013, 2014 a 2015. Paní Blanka je ale také žena s velkým odhodláním, neuvěřitelnou pracovitostí a vůlí překonat nemalé překážky na cestě za svým snem. Je dvojnásobnou maminkou. Její dva malé poklady jsou Eliška a Mia Ronja, která se narodila v únoru, na začátku Ostrovní expedice 2016, na Sicílii. Eliška pro změnu v Praze na Barrandovském mostě J

V roce 2010 otevřela na šumavském Srní Slunečnou kavárnu s cukrárnou, a v roce 2012 založila malou rodinnou manufakturu, spíše minimanufakturu, kde vyrábí dobroty podle receptur původních českých, ale i nových receptur z dánských plání, francouzských, italských či švýcarských horských farem, anglických samot... či Eolských ostrovů, s ručně psanými etiketkami vázanými lýkem, a do exkluzivních sklenic s těsnící gumičkou a skleněným víčkem, sklenic navozujících atmosféru starých dobrých časů.

V manufaktuře a kavárně nechybí moderní výrobní zařízení, splňují přísné normy certifikované výrobny. Zpracovávají zde ovoce převážně z Novohradských hor, jedné z nejčistších lokalit nejen naší země. Pro nejlepší exotické ovoce pak pravidelně zajíždí až na jihoitalské trhy. Zpracovává se zde šumavský med a pak také všelijaké byliny ze zahrádky na Pohoří; do některých marmošek přidávají ty nejlepší koňaky, bourbony, portské, také grappu či vyhlášenou moravskou slivovičku.

Vaření marmelád není vůbec nic jednoduchého, jak by se na první pohled mohlo zdát. Spousta českých hospodyněk si doma marmelády vaří, včetně mně, ale popravdě, je to spíš taková rychlovka. Málokdo vaření marmelád věnuje ten správný čas, spíš využívá moderních způsobů. Uvaření klasické marmelády však trvá několik hodin, výsledek je pak ovšem famózní. K tomu také patří sběr toho nejlepšího ovoce a dalších ingrediencí. A tady zase musí být ta správná fantazie a smysl pro chuť kombinovat zdánlivě nekombinovatelné. To se paní Blance určitě podařilo. Její marmelády již ochutnaly tisíce lidí, včetně britské královny.

Marmeládu však není možné jen tak někde získat, jediné místo, kde se dá koupit je Šumava, Slunečná kavárna na Srní.

Paní Blanka se od roku 2013 účastní různých gurmánských soutěží, EXPO výstav a se svými marmeládami sklízí jeden úspěch za druhým.

Dne 17.10.2013 si v Senátu ČR převzala cenu Česká chuťovka, kterou získala višňová marmeláda, a také cenu Dětská chuťovka. Tou se pyšní jablíčkový extra džem s karamelem a brusinkami.

Od pořadatele nejslavnější světové gurmánské soutěže GREAT TASTE AWARDS 2013, která po měsících trvání, hodnocení, posuzování a vyřazování vyhlásila výsledky: Marmeláda Citronová čistá, z BIO citronů pocházejících z jihoitalské Amalfi (vlastní sběr), ta, která obdržela dvojitou zlatou medaili na Worlds Marmalade Awards, získala v této soutěži dvě zlaté hvězdy. Dvě zlaté hvězdy získala i Marmeláda Višňová.

Pár čísel, jak náročná je soutěž GTA:- Soutěží mezi sebou cca 10 tisíc vzorků všech možných potravin a pochutin z celého světa.- Nesoutěží se o nejlepší kus v kategorii, ani mezi sebou napříč kategoriemi, ale jen a pouze o nejvyšší gurmánské ocenění od 450 porotců.- Soutěž probíhá pět měsíců.- Dvouhvězdičkový úspěch si domů odnáší pouze pět procent soutěžících.

Na své první expedici European Marmalade Expedition, od listopadu 2013 po 365 dnů (v 38 zemích Evropy a Afriky), vařila exkluzivní marmelády přímo na místech, kde dozrává to nejlepší ovoce.

Blanka Milfaitová dne 29. října 2014, obdržela Cenu hejtmana Jihočeského kraje za mimořádné činy - Zlatou šupinu - cenu za netradiční propagaci a dobré jméno jihočeského regionu. Koncem roku 2014 titul Osobnost Českého Goodwillu, která se nejvýraznějším způsobem zasadila o celkové šíření dobré vůle ve svém okolí, je skutečným lídrem ve svém oboru a silným pozitivním vzorem pro ostatní. Souběžně mezi několika sty konkurenty vyhrála krajské kolo respektované soutěže Živnostník roku 2014.

Z celorepublikového finále Živnostník roku v Praze na Žofíně si odvezla stříbro za druhé místo. Rok 2014 uzavřela nominací a umístěním v prestižním klubu Češi roku. V roce 2015 se stala vítězkou jihočeského titulu Žena regionu.

Dne 22. listopadu 2014 uvařila spolu se sedmdesátkou pomocníků NEJVĚTŠÍ MARMELÁDU NA SVĚTĚ, která váží 108 kg.

Blanka Milfaitová se se svojí knihou Příběh opravdové vášně stala laureátem Výroční ceny nakladatelství Mladá fronta: NEJPRODÁVANĚJŠÍ KNIHA ROKU 2014! Na podzim roku 2015 podepsala smlouvu s nakladatelstvím MF na druhou knihu, která má pracovní název Příběh psaný do vody. Kniha vyjde na podzim letošního roku, bude mít 350 stran a přes 400 fotografií.

V prosinci 2015 odjela na další expedici, tentokráte "ostrovní" EUROPEAN ISLANDS EXPEDITION / BLANKA MILFAIT RALLYE 2016. Za devět měsíců chce navštívit dvanáct ostrovů v Evropě, Africe a Polynésii. Cestou bude z místních surovin vařit a následně prodávat své vyhlášené marmelády, psát příběhy nové knihy a dobrodružné zážitky nejen pro potěšení své, ale především nás, posluchačů. Svoji cestu zahájila na Sicílii, kde našla se svojí rodinou druhý domov s dědou Antoniem a babičkou Marií. Sicílie ji zcela okouzlila svoji krásou, temperamentem a přívětivými lidmi.

Sicílie je největší ostrov ve Středozemí a najdeme zde velké množství kultur, od aragonské, turecké až po řeckou. Sicilská kuchyně je však ovlivněna i francouzskou a africkou kuchyní. Tak jako paní Blanku, snad každého okouzlí vůně mandlovníků, pistáciových stromů, olivových hájů, citrusovníků a pínií. Každý kousek sicilského jídla je zážitkem. Pestrá jídla jsou dochucená vlastní solí a bylinkami, které tvoří základ sicilské kuchyně. K ní neodmyslitelně patří i mořské ryby, vynikající sladké zákusky a zmrzliny. Zážitek, který pohltí vaše smysly a probudí fantazii.

Recept Le verdure bollite dědy AntoniaTři druhy cuket, dvě divoké, jedna z nich s ostny, brambora, rajče, cibule, mrkev, melanzane, tedy lilek, artyčok, brokolice, červený květák. Kolik? Podle chuti.To vše omyjete, něco, dle velikosti, můžete překrojit na polovic a pak vložíte do hrnce se studenou vodou. Náš měl 12 litrů. Přidáte zlehka sůl. Vaříte do změknutí. Ano, správně, některé druhy zeleniny přidáváte do hrnce postupně, třeba rajčátka až ke konci, posledních dvacet minut. Jestli je na to pravidlo? Tvrdší zeleninu vaříme dříve, basta. Celkem asi hoďku. Finální úprava? Prostě nandáte sběračkou na talíře, zalejete olivovým olejem a je hotovo :-)

Kde je to kouzlo a rafinovanost? Nic tajemného nehledejte. Žádné koření, bylinky, příchutě…, však voňavá zelenina, čerstvá od sedláka, či divoká, nic víc nepotřebuje. Sůl s olejem už jen dokouzlí, co nám příroda darovala. Jídlo tak prosté a chudé, jako Sicílie sama.

V nové knize najdete nejen voňavé recepty a příběhy, ale také osobitý humor paní Blanky, která svojí bezprostředností a také urputností mnohé zvedne z jejich šedého stereotypu. Ne každý však vstane, zavře knihu života svého a otevře zcela novou.

 

Menu

Registrace k odběru aktualit na stránkách obce Mokré

www.obecmokre.cz

U nás k zakoupení! Turistický suvenýr knihovny U Mokřinky No. 1266

Mokré turistický suvenýr No. 1266.png

Co vyprávěla jedna víla

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=3582478

Královéhradecký kraj finančně podporuje projekty obce Mokré a knihovny

http://www.kr-kralovehradecky.cz/

Čajovna u bludičky

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=2966018

NetopýrPadající hvězdy pro štěstí

Logo knihovny ke stažení

www.obecmokre.cz/knihovna

Přání

Karel Gott a jeho přání knihovně U Mokřinky

Bludička Mokřinka

Bludička Mokřinka


bu1.gif

Mořské akvárium

Mořské akvárium

Bezpečný internet

http://www.saferinternet.cz

Významná výročí roku

Knihovna Jiřího Mahena Brno

http://www.kjm.cz/kalendarium

Zeměpis.eu

http://www.zemepis.eu/zemepis.p1.html

24. 6. Jan

Zítra: Ivan

Prodej Mokerského receptáře

Letáček na prodej knihy receptář.jpg

http://www.webarchiv.cz/

Překlad webové stránky

http://translate.google.com/translate?sl=cs&tl=en&js=n&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=www.obecmokre.cz%2Fknihovna

Překlad dokumentů

http://translate.google.com/?hl=cs&sl=cs&tl=en#

http://www.czregion.cz/mokre

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=CZ&oid=2179716

http://www.zachranny-kruh.cz/flash/prirucka

Záchranný kruh dětem

http://deti.zachranny-kruh.cz/

Partneři naší knihovny

www.fragment.cz

www.slovart.cz

www.egmont.cz

www.krigl.cz

http://www.pierot.biz/

www.jasknihy.cz

http://www.knihystehlik.eu/

Nakladatelství Smart Press

MegaKnihy - logo

Netopýr

Pavučina

Netopýr

Strom netopýrů

Pavučina

žába.gif

On-line Božena Němcová

Kompletní dílo Boženy Němcové a dalších spisovatelů v elektronické podobě

www.mlp.cz/bozenanemcova/

www.mistnikultura.cz

http://www.kultura21.cz/

http://www.ceske-tradice.cz/

http://www.rostemesknihou.cz

www.celeceskoctedetem.cz

http://www.ctesyrad.cz

http://www.skipcr.cz/

http://www.ptejteseknihovny.cz/

http://www.ctenipomaha.cz/

http://www.mestoprodeti.cz/

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=CZ&oid=403319

akvarium.gif

V létě čtu knihy na:
a) zahradě
  
 176
b) na pláži pod palmou
  
 152
c) až večer v posteli
  
 143
d) u bazénu
  
 162
e) nemám na čtení čas
  
 179

Návštěvní kniha

příspěvků: 88

Návštěvnost stránek

196264