Dne 13. 12. 2016 se konala letošní poslední čajovna. Sešlo se nás čtrnáct, takže ve vánočně nazdobené knihovně bylo opravdu plno. Dnešním naším hostem byl nejznámější vypravěč a autor pohádek a pověstí Orlických hor a Podorlicka Josef Lukášek. Společně jsme si povídali u čaje a cukroví a naslouchali vyprávění, na které jsme se moc těšili.
Pohádky byly moc krásné, báječně se poslouchaly a již nyní se můžeme těšit na další vydání, na kterém Josef Lukášek v současné době pracuje. Vánoční atmosféru ještě doladil zpěvem a hraním na kytaru nejen vánočních písniček Pavel Vávra.
Nálada byla skvělá, užili jsme si předvánoční čas v přátelském duchu tak, jak to má být.
Dne 30. 11. 2016 se konala opět čajovna s paní Jitkou Mackovou z Domu dětí a mládež Dobruška. Tentokrát jsme spolu vyráběli vánoční přáníčka z čajových sáčků. Sešlo deset zájemců o výrobu hvězdiček, rybiček. Vešli jsme se tak akorát. Nálada byla skvělá a pan Pavel Vávra nezapomněl na svoji kytaru. Byl to moc příjemný podvečer, který se vlastně protáhl až do večera. Vánoční hvězdičky i přání se moc povedly.
Děkujeme všem, kteří do knihovny nosí papírové čajové sáčky. Balíček sáčků nám dokonce přišel poštou od paní Milady Vlčkové z obce Batelov na Vysočině. Prostě se při prohlídce našich stránek dozvěděla, že budeme mít čajové vyrábění a poslala nám přebývající sáčky ze své sbírky. To nás moc potěšilo a děkujeme.
Dne 13. 9. 2016 se konala první podzimní čajovna. Tentokrát byla hostem paní Jitka Macková z Domu dětí a mládeže Dobruška. Přivezla výstavu různých složených květin, motýlů, ryb a dalších nádherných motivů vyrobených z čajových sáčků. Dekorace se dají použít mnoha způsoby: květinové zápichy, přáníčka, vánoční ozdoby, závěsy do oken, zdobení dárků a mnoho dalších variant.
Paní Jitka Macková nepřivezla jen výstavu nádherných dekorací, ale také nám předvedla jejich výrobu. Všichni jsme si mohli vyrobit jednoduchou květinu jako zápich nebo ozdobu na větvičky. Všem se vyrábění moc líbilo a určitě se k čajovým dekoracím zase vrátíme. V knihovně máme pěknou zásobu čajových sáčků, ale i nadále je budeme sbírat.
Žádáme tedy všechny, kteří pijí čaj, aby nevyhazovali papírové sáčky a přinesli je do knihovny. Je opravdu škoda je vyhodit.
Fotogalerie - Květy z čajových sáčků 13.9.2016
Dne 16.6.2016 se konala poslední předprázdninová čajovna. Pan Josef Lukášek se musel bohužel omluvit, ale i přesto jsme čajovnu zahájili výstavou keramických figurek Kačenčiny pohádkové říše Orlických hor. Přečetli jsme si pár pověstí a povídali si o všem možném. Byl to příjemný podvečer.
Dne 17.5.2016 nás v knihovně navštívila paní Eva Tatoušková s manželem, kteří se zabývají od roku 1990 šitím lidových krojů a dobového oblečení. Přivezli s sebou na ukázku dnes již historické kroje a další lidové oblečení - čepce, šátky, kabátce. Všechno bylo nádherné. Nechyběla ani ukázka z jejich nové výroby krojů.
Paní Eva Tatoušková vyprávěla, jak se vyučila švadlenou, jak ji okouzlily lidové kroje, které sbírá. A ne jen kroje, ale také všechno o nich - knihy, dokumenty, fotografie, vzorky látek, prostě vše, co se dá sehnat. Jak sama říká, krojově má zmapované celé Čechy.
Zleva: Kroj Uherský Ostroh stáří odhadem cca 80 let , vrapované rukávy,zástěra brokátová, k němu patří svatební čepec s pentlema (ve fotogalerii).
Prostřední kroj je chodský svatební, zástěra brokátová s vetkávaným vzorem, sukně červená vlněná zdobená stuhou, k němu patří černý vyšívaný šátek na hlavu, stáří dle původní majitelky cca 80 let.
Poslední je kroj blaťácký dívčí, vlněná sukně, zástěra vyšívaná korálky, šněrovačka se šněrováním vzadu. Ke kroji patří vzácná plena na hlavu, také s bohatou korálkovou výšivkou. Stáří kroje dle původního majitele cca 100-120 let.
Jejich výroba krojů a dobového oblečení je proslulá široko daleko a objednávají si je divadla, pěvecké soubory, skupiny vojenské historie či zájmové skupiny, které propagují lidové kroje při svých činnostech. Jejich kroje putují také do zahraničí a nejdál je můžeme najít např. v dalekém Japonsku. Ale kroje jsou oblíbené i jednotlivců. Lidé si je dnes objednávají nejen z nostalgie, ale také pro uchování pro budoucí generace. V podstatě by se dalo říct, že kroje právě zažívají velký návrat, lidé se s nimi vrací do dětství a do období života svých předků, a jsou velmi oblíbené.
Jejich kroje oblékají např. folklorní soubory Padoláček (Hronov), Červánek (Hradec Králové), Doubek (Hradec Králové), Karmazin (Pardubice), Jizera (Liberec), Jitro (Hradec Králové), Ondráš (Brno), Prácheňský soubor, Národopisný soubor Kohoutek (Chrudim) a taneční soubor Dvorana (Praha). Některé modely šili pro skanzen Krňovice, muzeum v Jaroměři, Poličce a Podřipské muzeum. Účastní se i velmi oblíbené akce Oživlé postavy v Ratibořicích u České Skalice.
Mohli jsme si kroje a výšivky prohlédnout pěkně zblízka. Kroje jsou velmi pracné, ale výsledek rozhodně stojí za tu námahu. Výšivky se navíc ještě zdobí flitry, korálkami a ozdobnými knoflíky. Některé jsou složitě batikované, zdobené různými druhy krajek, rukávy halenek upravovány vrapováním, sukně plisováním a nakonec pořádně naškrobené a pečlivě nažehlené, aby vše drželo tvar. Jedním slovem nádhera!
Fotogalerie - Krojovaná čajovna 17.5.2016 s Evou Tatouškovou
Na některé ukázky se můžete podívat na jejich stránkách: http://www.kroje-eva.eu
Za výrobu lidových krojů a dobového oblečení získali prestižní ocenění Zlatý kolovrat.
Jako perličku Pavel Vávra složil pro paní Evu písničku.
Venku bylo opravdu dubnové počasí. Jak se praví, v dubnu od kamen ještě nevylezem. Do čajovny přijela bylinkářka Mgr. Kateřina Geržová z Orlickcýh hor, kde ráno ještě padal sníh. Ale v knihovně bylo teplo a k chuti nám přišel výborný horký levandulový nápoj se skořicí.
Při tom paní Geržová vyprávěla o životě v Orlických horách na samotě, o rodině a lásce k přirodě, ke které patří bylinky a z kterých vyrábí voňavé sirupy. Bylinky sbírá a zpracovává pouze ručně. V současné době je to zhruba 30 druhů sirupů, buď jednodruhových nebo kombinovaných.
Vyprávění bylo moc zajímavé. Rozcházeli jsme se opravdu hodně dlouho. Ale to vůbec nevadilo.
Bylinkové webové stránky: http://www.fler.cz/bylinne-produkty-z-orlickych-hor
Více fotografií zde: Fotogalerie - Bylinková čajovna 26.4.2016
Součástí čajovny bylo i zahájení výstavy "U babičky v kredenci"
O výstavě více zde: Výstava U babičky v kredenci
V první letošní čajovně jsme přivítali PhDr. Martinu Bekovou, archeoložku a pracovnici Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Sešlo se nás v knihovně úctyhodné množství. Patnáct zájemců sledovalo zajímavý výklad a také promítání archeologických nálezů v Mokrém, Českém Meziřičí a Opočně.
I v Mokrém se nachází významné archeologické nálezy, není jich mnoho, ale pár ji tu je. Na stručný výčet se můžete podívat na stránkách kroniky obce zde: Archeologické nálezy v Mokrém
Webové stránky: Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou
215 |
188 |
178 |
190 |
227 |