Soutěže "Strom roku" se obec Mokré účastnila v roce 2011 a 2012. Zde si můžete pročíst výsledky obou ročníků.
Podrobnosti o soutěži "Strom roku" 2012 najdete zde: http://www.obecmokre.cz/lipa
Nadace Partnerství vyhlásila 10. ročník oblíbené celostátní ankety Strom roku
Celostátní anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí. Hlavním cílem ankety je posilovat místní komunitu a její pozitivní postoj k zeleni a přírodě. Vítěz ankety Strom roku je oceněn vždy 20. října, kdy se v České republice slaví Den stromů.
Ubývání biodiverzity neboli rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů je jedním z nejvážnějších globálních problémů současnosti. Největší negativní změny jsou pozorovány v některých rozvojových zemích, zejména v oblasti tropického pásma. Snižování biodiverzity se však nevyhýbá ani České republice. Přestože je česká příroda charakteristická svou vysokou druhovou i krajinnou rozmanitostí, mnoho druhů rostlin a živočichů patří mezi kriticky nebo silně ohrožené. Nadace Partnerství se snaží svými aktivitami na tento negativní trend upozornit.
Anketa Strom roku v roce 2011 slaví své desáté výročí. Jaký strom má šanci stát se jejím jubilejním vítězem? „Na rozdíl od jiných soutěží a anket nehledáme nejstarší, nejvyšší nebo nejkrásnější strom. Do ankety patří stromy se zajímavou historií nebo silným příběhem, které dokážou stmelit žáky ve škole, sousedy nebo celou obec,“ uvádí Hana Rambousková z Nadace Partnerství a dodává, že právě posílení vztahů mezi lidmi a jejich všímavého postoje k zeleni je největším přínosem ankety.
Nominovat oblíbený strom do ankety může kdokoliv. Své favority mohou přihlásit mateřské a základní školy, sdružení, spolky, jednotlivci i obce z celé republiky.
Každý návrh by měl obsahovat základní informace o stromu (druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice), jeho příběh a fotografii nebo obrázek.
Anketa jednoduchým způsobem rozvíjí vztah lidí ke stromům a zároveň podporuje zachování rozmanitosti přírody. Úspěšný model ankety, do kterého od roku 2002 zapojilo téměř 370 tisíc lidí, se Nadaci Partnerství podařilo zavést také do ostatních evropských zemí - Bulharska, Rumunska, Maďarska a Polska. Vítězové národních kol pak postupují do mezinárodní ankety nazvané Evropský strom roku. V roce 2010 se vítězem stal Hromův dub z Olomoucka, do ankety se zapojilo 40 560 lidí a celkový výtěžek ankety činil 140 000 korun.
Rádi bychom přihlásili do soutěže „Strom roku“ náš strom. Strom, který je symbolem naší obce a který ji provází po staletí. Naším stromem je lípa. V Mokrém roste lip mnoho, pokud by mohla soutěžit alej, určitě bychom přihlásili naši Lipovou alej Mistra Jana Husa, která lemuje cestu k místnímu hřbitovu a byla vysázena v roce 1915. Je překrásná a monumentální. V současné době je tato alej významným krajinným prvkem, na který jsou občané Mokrého velmi hrdí.
Lípy rostou po celé obci, některé jsou velmi staré. Druhou významnou alejí v obci je alej v místní části obce V Lípách. Zde se také nachází naše lípa.
Lípa – druhové zastoupení Tilia x europea – lípa evropská je podle odhadů stará asi sto let, je cca 23 m vysoká a její obvod je 297 cm. Je dobře rostlá, má nádhernou korunu a působí vznešeným dojmem.
Její GPS souřadnice jsou 50°15´49.291“N, 16°3´40.318“E.
Roste v lokalitě, kde se nacházejí rozsáhlé mokřiny a kde, jak jsme zjistili z kroniky obce žily bludičky, které lákaly pocestné do bažin. Naše lípa patří k těm nekrásnějším, je na ni příjemný pohled, při kterém člověka napadají pohádkové příběhy, které zde mohli prožít obyvatelé těchto končin i náhodní pocestní. Snad právě pod naší lípou, rostoucí na důležitém rozcestí, sedávají bludičky za horkých letních večerů a pozorují život v okolní krajině. S námi lidmi vycházejí velmi dobře. Jsme rádi, že se tu bludičky znovu usadily. A pokud by ovšem někdo měl nekalé úmysly, určitě jej potrestají…..alespoň tak, že mu ukáží špatnou cestu….
A že je těch bludiček tady hodně jsme zjistili při jejich hledání v roce 2004, kterého se zúčastnili děti i dospělí. Každou bludičku namalovali a zapsali její příběh. Všechny příběhy jsme vydali knižně na důkaz, že si bludiček vážíme, máme je rádi a patří neodmyslitelně k životu naší obce právě tak jako lípy.
Když se brzy na jaře posadíte pod naší lípou, můžete v klidu pozorovat jak se okolní příroda probouzí, jak všude voní podběl. A když kvete, v její koruně hučí tisíce včel a rozkvetlé lipové květy omamně voní po celém okolí. V horkém létě skýtá pocestným příjemný stín a chvilku vytouženého klidu.
Možná tento příběh není nejsilnější, ale popravdě, proč by měl být? Vždyť k životu patří i zdánlivě obyčejné věci, a přesto v našem srdci mohou zanechat významnou stopu. A kdo se někdy zadívá na naši lípu, musí se mu ten pohled určitě vrýt navždy do paměti.
Knihovna U Mokřinky, Mokré
Za čtenáře a obyvatele a přátele Mokrého Dagmar Honsnejmanová, knihovnice a kronikářka obce
V Mokrém dne 2.5.2011
V letošním roce se do celostátní ankety Strom roku přihlásilo celkem 67 návrhů ze třinácti krajů republiky. Odborná porota z nich vybrala 12 finalistů.
Mokerská lípa se mezi finalisty nedostala, což je určitě škoda. Finalisté jsou zde:
Srostlé jasany v Chýnově - Jihočeský kraj – obec Chýnov
Strom svatebčanů - Jihočeský kraj – obec Nové Hrady
Skalický platan - Jihomoravský kraj – obec Skalice
Dub spravedlnosti - Královéhradecký kraj – obec Týniště nad Orlicí
Klášterní dub v Broumově - Královéhradecký kraj – obec Broumov
Dubová alej ve Skaličce - Olomoucký kraj – obec Skalička
Ostrovecká lípa - Plzeňský kraj – obec Černošín
Dub v Záchlumí - Plzeňský kraj – obec Záchlumí
Buky z Červených peček - Středočeský kraj – obec Červené Pečky
Alej na Kamenném vrchu - Ústecký kraj – obec Chomutov
Janovická lípa - kraj Vysočina – obec Věžná
Hruška v Horním poli - Zlínský kraj – obec Slavkov
234 |
199 |
186 |
202 |
238 |