V červenci tohoto roku jsem obdržela pozvání paní Libuše Stráníkové, místopředsedkyně Svazu Čechů v Chorvatsku a šéfredaktorky Jednoty - Novinově-vydavatelské instituce v Daruvaru, na slavné české Dožínky v Chorvatsku. Pozvání jsem s radostí přijala a při této příležitosti jsem mohla navštívit i naši družební Knihovnu Franty Buriana, Městskou knihovnu v Daruvaru a Ústřední knihovnu pro českou národnost v Chorvatsku. Ze své cesty jsem pořídila spoustu fotografií a získala další informace, s kterými Vás na těchto stránkách seznámím.
Dáša Honsnejmanová
Městečko Daruvar s četnými termálními prameny leží zhruba ve středu severovýchodního Chorvatska. Rozkládá se na úpatí jednoho z hlavních masivů Slavonského pohoří. Díky zdejším termálním pramenům a zeměpisné strategické poloze bylo území kolem dnešního Daruvaru osídleno již od pradávných dob.
Území dnešního města bylo osídleno již v pravěku. V době antické zde bylo rozsáhlé sídlo, doložené velkým množstvím archeologických nálezů. Město po pádu římské říše pravděpodobně zaniklo. V polovině 17. století dochází znovu k založení vsi, která nese jméno jednoho ze středověkých městeček - Podborje, které tu ve středověku vznikly.
Zásadní změnu provedl po roce 1760 nový majitel panství - hrabě Antun Jankovič, který byl velmi osvícený šlechtic. Dal postavit impozantní barokní zámek a pod ním upravit rozsáhlý terasovitý park. V té době dochází k výraznému rozvoji lázeňství a patrně už na přelomu 18. a 19. století zde byl založen dnešní lázeňský park.
Mezi městy vnitrozemního Chorvatska zaujímá Daruvar přední postavení jak z hlediska stavebně historického vývoje, tak i z hlediska kulturního. Na území města se nachází velké množství chráněných antických a středověkých archeologických lokalit. Jádro města je památkovou zónou se značným počtem chráněných kulturních památek, které dokladájí stavitelské umění své doby.
Z kulturně historického hlediska je Daruvar významnou lokalitou, které by měla být věnována náležitá pozornost jak ze strany vědecké, tak i širší veřenosti.
Zajímavé stavby a objekty:
Zdroj: Kniha - Daruvar; Stavebně historický vývoj města - napsal Miloslav Sohr. Knihu je možné zapůjčit v naší knihovně.
Náhodné fotografie z města:
Dlouholetá nepřetržitá kulturní a osvětová činnost Svazu Čechů v RCH a všech spolků, které jsou v něm sdruženy, probíhá v několika oblastech. Nejstarší, a kdysi hlavní, je divadelní ochotnictví a knihovna. Každá beseda měla svou knihovnu, dnes je největší krajanská knihovna Franty Buriana v Daruvaru a knihovna záhřebská. O všechny pečuje Ústřední knihovna české menšiny při daruvarské Městské knihovně a čítárně, která do května 2007 působila v Bjelovaru. Dnes hraje hlavní roli v krajanských spolcích lidový tanec, píseň a hudba. Několik besed má své dechové hudby - pýchou je končenická, téměř všechny spolky představují své taneční skupiny na dožínkách a na Voničce, v mnoha besedách se rodí pěvecké skupiny a sbory. Kulturní činnost doplňují výtvarníci, recitátoři, literáti, loutkáři, sóloví zpěváci a hudebníci. Kdysi měly besedy i sportovní kroužky, dnes je vystřídaly sekce technické a informatické, audiovizuální a v Daruvaru výborní radioamatéři. V mnoha oblastech krajanské činnosti se konají menšinové přehlídky a pořádají se tradiční kulturní akce.
Historie osídlení Čechů
Daruvar je město s největším počtem českých krajanů. První Češi přišli na Daruvarsko už v polovině 18. století a systematické stěhování trvalo více než 150 let. Češi tvoří téměř 18% celkové populace v Daruvaru, což je zhruba 2 500 lidí.
Více podrobností o historii a osídlení Čechů zde: Daruvar - město Čechů
Ředitelka knihovny je Romana Chorvatová
V knihovně, která je určená především Chorvatům je oddělení věnované českým knihám a časopisům. Od roku 2007 při místní knihovně sídlí ústřední knihovna pro českou národnost v Chorvatsku.
Milada Rašetičová, Romana Chorvatová, Fanynka Stehnová |
Milada Rašetičová, Fanynka Stehnová, Dáša Honsnejmanová |
Vedoucí je Fanynka Stehnová
Knihovna byla do roku 2007 v Bjelovaru.
Knihovna Franty Buriana byla založena 14.7.1907, je otevřena dvakrát týdně a navštěvuje ji přes 90 čtenářů. Vedoucí je Albína Součková. Dnešní knihovna má přes 10 tisíc svazků beletrie v češtině, řadu knih pro děti a slušnou sbíruku video kazet a DVD s nahrávkami českých filmů a dokumentárních snímků z besedních programů a krajanských přehlídek. Sídlí v Českém domě. Téměř celé knižní fond je získán z darů a všichni knihovníci až doposud v ní pracovali a pracují dobrovolně. Knihovna je otevřena dvakrát týdně. Knihovnice pořádají pravidelně výstavy a přednášky k různým kulturním výročím, besedy. V péči knihovnic je i Burianova pamětní síň, který se velmi zasloužil o rozvoj knihovny.
Knihovnice: Milada Rašeticová, Věra Sigalová, Marie Selicharová, Zora Sigalová - zajímavostí je, že všechny knihovnice jsou původním povoláním učitelky.
Společné foto |
Dar od
Obec Mokré, Knihovna U Mokřinky
Knihy pro děti a mládež, pracovní materiály pro děti, prezentační materiály obce Mokré.
Dar od
České zemědělské university
Fakulta provozně ekonomická
Katedra psychologie
Praha 6 - Suchdol
Nově vydaná kniha týkající se českých krajanů v osmi východoevropských zemích. Kniha popisuje téměř všechny vesnice a oblasti, kde dodnes Češi žijí i míru jejich asimilace.
Problematika českých krajanů není v žádném případě opomíjena a zájem české veřejnosti o krajany je dlouhodobě poměrně velký. Až dosud však nebyla vydána ucelenější publikace, která by jednotlivé krajanské komunity srovnávala v jednom období.
Jedná se o recenzovanou knihu (Ústav etnologie, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy).
Krajané: Po stopách Čechů ve východní Evropě. Petr KOKAISL a kol.
ISBN 978-80-254-5924-9
525 Kč (436 s., barevné provedení, plnobarevná obálka formátu B5, pevná lepená vazba).
Dodavatel: NOSTALGIE, Mgr. Pavla Kokaislová, U Jezera 2033, 155 00 Praha, ČR
email: nostalgie.praha@seznam.cz
Zároveň knihovna U Mokřinky získala darem jeden výtisk pro svoji družební knihovnu v Daruvaru v Chorvatsku, o které se v této knize také píše.
Dar od
Občanské sdružení ABAKUS Opočno, autor projektu Rodný kraj Františka Kupky
Materiály, které propagují město Dobrušku a Opočno, Orlické hory a Podorlicko, kde prožil své mládí světoznámý malíř a ilustrátor František Kupka. Oblast Rodného kraje Františka Kupky není geograficky zaznamenána na žádných mapách. Je to kraj tvořivých lidí, které spojuje tradice i hrdost na své spoluobčany a rodáky, již se v pozitivním smyslu zapsali do dějin lidstva. Je to kulturní oblast s nádhernou krajinou, množstvím architektonických památek a bohatou historií.
Rodný kraj Františka Kupky je projektem rozvoje regionu Opočno, Dobrušky a okolních měst a obcí. Pojítkem tohoto snažení je osobnost rodáka z Opočna, světově uznávaného malíře Františka Kupky.
ISBN 978-80-254-6075-7
V roce 2009 vydalo o. s. ABAKUS Opočno
Touto cestou bych chtěla požádat všechny, kteří by chtěli Knihovně Franty Buriana darovat knihy, je možné je zaslat na adresu:
Knihovna U Mokřinky
Mokré 12
517 71 České Meziříčí
Knihy zde sbíráme a ve spolupráci s Jednotou dopravíme do Daruvaru. Knihovna by měla zájem především o literaturu pro mládež, povinnou školní četbu. Knihy nemusí být nové, ale nesmí být poškozené. Všem případným dárcům děkujeme!
Stránky města Daruvar
Odkaz na stránky Jednoty, novinově vydavatelské instituce, Daruvar
Pravidelné zprávy z krajanského života.......
Další informace je možné získat zde
Velvyslanectví České republiky v Záhřebu
Informace o návštěvě v roce 2007 a dalších aktivitách jsou zde
Dožínky 2010 zde
215 |
188 |
179 |
190 |
228 |