Naše knihovna se zapojila do projektu na podporu nominace sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu za mír na podzim roku 2013. Za touto iniciativou stojí studenti Gymnazie Open Gate, Babice 5, 25101 Říčany u Prahy.
Kdo byl sir Nicholas Winton?
Sir Nicholas Winton *19.5.1909 Londýn – makléř a humanista
Psal se rok 1938 a nacistické Německo nabývalo na síle. V této době se mladý britský makléř a obchodník Nicholas Winton chystal do Alp. Vše se změnilo s telefonátem od britského přítele, který jej informoval o bídných podmínkách panujících v Československu, kam se rozhodl jet pomoci. Riskuje svou práci, Nicholas Winton neváhal a jal se pomáhat ohroženým Čechoslovákům. Po zřízení vlastní kanceláře v jednom pražském bytě se snažil spojit s několika ambasádami, kterým v dopisech popisoval hrůzný osud očekávající ty, jež včas neuprchnou. Kladná odpověď přišla pouze od velvyslanectví Velké Británie. Winton musel přistoupit na striktní podmínky – hranice směly překročit pouze děti, kterým musel najít náhradní rodinu a za každé z nich zaplatit 50 liber. Zatímco se v jeho kanceláři hromadili rodiče a Winton tvořil dokumenty obsahující desítky fotek dětí různého věku, drahocenný čas ubíhal a tlak Německa sílil. Po otištění fotek dětí v britském tisku se přihlásilo mnoho rodin, které by rády poskytly azyl těm, kdo ho potřebují. Před Nicholasem Wintonem stála poslední výzva – zajistit všem pasažérům víza a vypravit vlaky. Opět se značným osobním rizikem víza nakonec padělal. Úspěšně zorganizoval 8 transportů, které do bezpečí dopravily 669 dětí. Poslední vlak, který měl na palubě 250 pasažérů, bohužel vypraven nebyl, neboť 1. 9. 1939 vypukla válka.
Skromnost, se kterou sir Nicholas Winton přistupuje ke svému činu, je to, co dělá jeho příběh ještě mnohem lidštějším a neuvěřitelnějším. O svém skutku se léta nikomu nezmínil, a nebýt jeho ženy, která jednoho dne náhodou narazila na záznamy o celé akci, jeho hrdinský skutek by zůstal navždy skryt očím veřejnosti i zachráněných dětí.
Nicholas Winton roku 1939 zachránil 669 dětí z území okupovaného nacistickým Německem. Do roku 2012 se toto číslo rozrostlo na necelých 6000 lidí žijících v České republice, USA, Izraeli, Slovensku či Kanadě, neboť spousta lidí by vůbec nepřišla na svět, nebýt odvážného činu, jenž zachránil před smrtí jejich rodiče či prarodiče. Příběh sira Wintona a jeho dětí se stal pro mnohé inspirací a dal vzniknout projektům, jež se zaměřují na pomoc lidem, kteří ji potřebují. Proto jsme se rozhodli apelovat na své okolí a pokusit se přispět k nominaci tohoto muže na cenu hodnou jeho činu – Nobelovu cenu za mír. Obracíme se zejména na žáky základních a středních škol, neboť ti jsou právě nyní ve věku, kdy byly děti zachráněny.S vaším přispěním se s touto iniciativou obrátíme na prezidenta České republiky, vládu České republiky a na obě komory Parlamentu České republiky.
Společně se pokusíme oplatit siru Nicholasi Wintonovi skutek, který dal život tisícům lidí.
Studenti gymnázia Open Gate
Kontakty a odkazy:
E-mail: nominace.winton@gmail.com
http://www.facebook.com/NobelovaCenaZaMirProSiraNicholaseWintona
http://www.nicholas-winton.blogspot.com/
Krátké video popisující činy sira Nicholase Wintona: http://youtu.be/twtNiWDN428
Do konce ledna jsme z naší knihovny odeslali 273 podpisů. Nominace byla již podaná, ale podpisy se stále sbíraly až do konce května 2013. Sbírali jsme dál a odeslali jsme ještě dalších 170 podpisů.
Celkem z naší knihovny odešlo 443 podpisů.
Děkujeme všem, kteří připojili svůj podpis a hlavně našim stálým příznivcům, kteří si vyzvedli podpisové listiny a sháněli hlasy u svých známých, příbuzných či v práci. Nejvíce hlasů sehnali: Lucie Tomková, Hana Fabiánová, Anna Doležalová a Vladimíra Krčmářová.
279 |
229 |
224 |
239 |
264 |