Drobečková navigace

Úvod > Návštěvy a rozhovory > Pavel Gabzdyl - fotograf, odborník na Měsíc

Pavel Gabzdyl - fotograf, odborník na Měsíc

Podzim/jaro 2017 – Měsíc stále neznámý očima Pavla Gabzdyla (Dagmar Honsnejmanová) str. 37 - 39

Měsíc stále neznámý očima Pavla Gabzdyla

Pavel Gabzdyl Mokré 2016.jpgMěsíc - každý den pluje noční oblohou – šedý, stříbrný, kouzelný, tajemný, prostě jaký chcete. Není snad člověka, který by se alespoň na chvíli při pohledu na něj nezasnil a v duchu nepřenesl na jeho povrch v touze poznat nepoznané. Ale je jen pár lidí, které okouzlil natolik, že mu věnují svoji vášeň, energii a svoji touhu po poznání proměňují v realitu.

Tím jedním člověkem je Pavel Gabzdyl, pro kterého se stal Měsíc osudem. Kdo ho inspiroval? Snad malíř Vincent Van Gogh, který vášnivě maloval noční scenérie a při tom nemohl vynechat našeho nebeského souseda? Možná to byla nádherná hudba mimořádného alba The Dark Side of the Moon skupiny Pink Floyd, kterou tak s nadšením poslouchal. Ať je to jakkoliv, jedno je jisté, Měsíc se stal součástí jeho života a nám snílkům pomalinku pomáhá odhalovat jeho tajemství.

Pavel Gabzdyl se narodil v Havířově. Když přišel na tento svět, byly poslední lidské šlápoty na povrchu Měsíce staré pouhé dva roky a světem se už přes rok nesla hudba z Temné strany Měsíce skupiny Pink Floyd. O astronomii se začal zajímat už v útlém věku, kdy se věnoval pozorování především vzdálených vesmírných objektů. Po nějaké době se však jeho zájem upnul k Měsíci, který je jeho nejoblíbenějším objektem dodnes. Měsíční astronomii mohl totiž dokonale skloubit se svou druhou vášní – geologií. Tu vystudoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně v letech 2002 - 2007. V letech 1999 - 2000 pracoval jako popularizátor astronomie na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Od roku 2000 pracuje na Hvězdárně a planetáriu v Brně, kde se kromě verbální popularizace astronomie věnuje psaní populární literatury a tvorbě audiovizuálních pořadů. Je autorem několika populárních knih, většina z nich o našem kosmickém sousedovi. Patří mezi ně například „Měsíc v dalekohledu“ (1997), „Pod vlivem Měsíce“ (2002, v roce 2009 se dočkala audiovizuálního zpracování na brněnské hvězdárně), „Měsíc“ (2006, zevrubný průvodce Měsícem) nebo "Měsíční dvanáctka" (2012, ve spolupráci s Milanem Blažkem). Za internetového průvodce „Prohlídka Měsíce“ získal v roce 2013 cenu Littera Astronomica.

S Pavlem Gabzdylem jsem měla možnost se seznámit díky astrofotografovi Petru Horálkovi, který ho přivedl do naší knihovny U Mokřinky v Mokrém a zapojil do právě aktuální fotografické soutěže „Za všechno může Měsíc jen“. Pavel Gabzdyl nejen pomáhal vyhodnocovat velké množství fotografií s Měsícem v těch neroztodivnějších podobách, nad kterými jsme společně strávili mnoho hodin, ale jako bonus při závěrečném vyhodnocení přednesl jednu ze svých úžasných přednášek Měsíc stále neznámý.

Sám Pavel Gabzdyl říká, že představit Měsíc by zabralo spoustu hodin povídání, desítky knih a stohy článků. Tvrdí, že pohled na něj, ať už pouhýma očima, nebo s pořádně vytuněným astronomickým dalekohledem, ohromí. Měsíc nám totiž ukazuje pozůstatky po kosmickém bombardování a nabízí výlet do hodně vzdálené minulosti.

Jelikož jsme se společně rozhodli v soutěžích fotografování vesmírných objektů a úkazů pokračovat, Pavla Gabzdyla jsem trochu vyzpovídala.

Kdy, proč, kdo a co Vás přivedlo k tomu, že se dnes věnujete hvězdám a noční obloze?

Bylo toho víc. V prvé řadě to byl seriál Okna vesmíru dokořán, který v 80. letech běžel v televizi. Byl jsem tím seriálem a hlavně vyprávěním pana doktora Grygara úplně uchvácený. Vzpomínám si, že jsem si tenkrát jednotlivé díly nahrával na magnetofonové pásky a pak přepisoval slovo od slova do sešitu! Dneska to zní bláznivě, ale taková byla doba. Knížky o astronomii byly podpultovým zbožím, v televizi nebylo skoro nic, a na časopis Říše hvězd se vypisovaly pořadníky. Dalším důležitým mezníkem pro mě byl můj první dalekohled. Byla to vlastně jen levná plastiková stavebnice, ale změnila mi život. Díky tomu jednoduchému a vlastně i nezničitelnému dalekohledu (kolega Jirka Dušek o něm často mluví jako o jediném dalekohledu na světě, který plave) jsem totiž zjistil, že o Měsíci, planetách a hvězdách si člověk nemusí jen číst, ale může si je i sám prohlížet!

Proč zrovna Měsíc je Váš nejmilejší objekt na noční obloze?

Zprvu jsem pozoroval dalekohledem téměř vše. Slunce, planety, deep-sky objekty (objekty hlubokého vesmíru), pozoroval jsem proměnné hvězdy, stopoval zákryty hvězd Měsícem, zakresloval sluneční skvrny, sledoval meteory. Když ale v roce 1991 vyšel Atlas Měsíce od Antonína Rükla, objevil jsem pro sebe úplně nový svět. Ten měsíční. A musím říct, že Měsíc mě fascinuje dodnes.

Účastnil jste se nějakého významného projektu výzkumu Měsíce? Kdy, s kým a co jste objevili?

Má činnost na vědeckém výzkumu se soustředila jen na mé studium geologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Měl jsem totiž obrovské štěstí a také skvělého kamaráda a kolegu Jakuba Halodu, díky němuž jsem se mohl v rámci mé bakalářské a diplomové práce podílet na výzkumu dvou měsíčních meteoritů. Splnil se mi tak ten největší měsíční sen: dotknout se Měsíce. Díky studiu jednoho vzorku jsme přišli na to, že vulkanismus na Měsíci skončil mnohem později, než se původně předpokládalo. Což byl dost zásadní poznatek.

Dnes se lidé dohadují, jestli Američané opravdu přistáli na Měsíci? Co myslíte Vy osobně, je to pravda nebo podvod?

Kdyby to byl podvod, musel bych vrátit svůj diplom z geologie. Teď ale vážně. Opravdu moc mě mrzí, že jeden z největších triumfů technologie 20. století, důvtipu a nadšení, někdo považuje za podvod. Všichni astronauti nasazovali své životy, byli to opravdoví hrdinové. Navíc nám přivezli z Měsíce tu nejcennější zkušenost. Viděli totiž Zemi z vesmíru. Viděli, jak je malá, jak je osamocená v prázdném a pro život nepřívětivém prostředí. Ta zkušenost a povědomí o jedinečnosti Země nám dnes sakra chybí!

Měsíc vídáme v roztodivných podobách. Někdy jej vidíme jako úzký srpek, jindy má podobu půlměsíce. Nejvíce lidi ale asi fascinuje úplněk.

Úplňkový Měsíc zpravidla vychází hned po západu Slunce. Říkáme, že Měsíc je v opozici se Sluncem, čili stojí na obloze přímo naproti naší denní hvězdě. Právě období úplňku se těší mnohem větší pozornosti než jiné fáze našeho souseda. Je pravda, že měsíční cyklus se v této chvíli dostává do své druhé poloviny a že začíná „ubývat“, jinak se ale neděje nic zvláštního. Z astronomického hlediska je navíc úplněk spíše dílem okamžiku. Proto nepropadejte panice, když podle některých návodů nestihnete přesně „za úplňku“ vylouhovat ani pořádný měsíční čaj, natož vyrobit kouzelný amulet. Fotografovat ale vycházející měsíční úplněk není zrovna jednoduché. Měsíc bývá u obzoru často oslabený zemskou atmosférou, takže jeho obraz bývá nekontrastní a rozmazaný.

Jaký je rozdíl mezi úplňkem a superúplňkem?

Superúplněk je úplněk, který je o kapku větší než průměrné úplňky. Představte si, že Měsíc neobíhá kolem Země přesně po kruhové dráze, ale po mírně výstředné elipse. A tak je někdy k Zemi blíž (přízemí) a někdy od ní trochu dál (odzemí). Když se doba přízemí zrovna trefí do období úplňku, nastává superúplněk. Záleží jen na tom, jak moc se doba přízemí kryje s dobou úplňku a jak blízko v daném přízemí je Měsíc od Země. A tak některé superúplňky jsou víc „super“ a jiné míň. Poslední úplněk se odehrál 14. listopadu 2016. Předtím byl také velký úplněk 26. ledna 1948. Další podobně velký nastane až 25. listopadu 2034.

Píšete odborné knihy a články, vyzdvihněte ty nejdůležitější.

Jsou to spíš populárně naučné knihy a články, ve kterých se snažím zprostředkovat všem zájemcům nejnovější vědecké poznatky. Člověk má tendenci nejvíce vyzdvihovat svůj poslední počin a tím je pro mě kniha Neuvěřitelné Brno. Není sice primárně o astronomii, ale také je to vlastně populárně vědecká kniha, protože představuje město Brno trochu jiným způsobem než je obvyklé. Očima astronoma, geologa, fotografa a fantasty.

Na čem nyní pracujete?

Nyní pracuji na Hvězdárně a planetáriu v Brně jako zástupce ředitele. Vytvářím zde především populárně vědecká představení pro naše digitální planetárium využívající technologii fulldome (projekce na polokulovitou plochu planetária). Je to technologie velmi zajímavá, ale zároveň dost náročná, takže člověk musí být i trochu animátor, střihač, režisér a kameraman v jednom. Zrovna nyní pracuji s kolegy na novém astronomickém představení, které by se v našem repertoáru mělo objevit letos na podzim.

Vaším velkým koníčkem je fotografování. Nefotíte ale jen Měsíc? Co kromě něj nejraději fotíte?

Měsíc rozhodně není primárním cílem mého objektivu, protože na tu správnou kompozici a světlo musí fotograf čekat v případě Měsíce hodně dlouho. Asi nejčastěji poslední dobou fotím zákoutí města Brna, protože v něm prostě trávím nejvíc času.

A poslední otázka. Přednášel jste na mnoha hvězdárnách a v institucích po celé naší republice. Jak se vám líbilo v Mokrém?

Musím se přiznat, že návštěva Mokrého mě velmi mile překvapila! Asi nikde jsem při přednášce nezažil tak přátelskou a milou atmosféru. Dodnes na ten večer rád vzpomínám a dodnes si vybavuji tu skvělou chuť perníčků ve tvaru měsíce.

Za všechno může Měsíc jen - Mokré 21.10.2016 - autorka Vladimíra Kršková.jpgPavel Gabzdyl v Mokrém (stojící první zleva)

V Mokrém se věnujeme hvězdám již mnoho let. Spolupracujeme s Hvězdárnou barona Artura Krause v Pardubicích – Petrem Komárkem, s Českou astronomickou společností, s astrofotografem Petrem Horálkem, a nyní jsme do hvězdného kroužku přibrali Pavla Gabzdyla. V letošním roce pořádáme další ročník fotografické soutěže, tentokrát na téma „Neklidné nebe“.  Mimochodem, téma vymyslel právě Pavel Gabzdyl. Takže se těším, až se v Mokrém na podzim opět sejdeme při vyhodnocení neobyčejných snímků, které nám neklidné nebe může nabídnout.

Dagmar Honsnejmanová, knihovna U Mokřinky, Česká republika

Konzultace a rozhovor: Pavel Gabzdyl

Zdroje:

http://www.astro.cz/autori/pavel-gabzdyl.html

http://mesic.astronomie.cz/denik/inspirace-mesicem-van-gogh.html

http://mesic.astronomie.cz/denik/inspirace-mesicem-roger-waters.html

http://mesic.astronomie.cz/

Menu

Registrace k odběru aktualit na stránkách obce Mokré

www.obecmokre.cz

U nás k zakoupení! Turistický suvenýr knihovny U Mokřinky No. 1266

Mokré turistický suvenýr No. 1266.png

Co vyprávěla jedna víla

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=3582478

Královéhradecký kraj finančně podporuje projekty obce Mokré a knihovny

http://www.kr-kralovehradecky.cz/

Čajovna u bludičky

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=2966018

NetopýrPadající hvězdy pro štěstí

Logo knihovny ke stažení

www.obecmokre.cz/knihovna

Přání

Karel Gott a jeho přání knihovně U Mokřinky

Bludička Mokřinka

Bludička Mokřinka


bu1.gif

Mořské akvárium

Mořské akvárium

Bezpečný internet

http://www.saferinternet.cz

Významná výročí roku

Knihovna Jiřího Mahena Brno

http://www.kjm.cz/kalendarium

Zeměpis.eu

http://www.zemepis.eu/zemepis.p1.html

14. 12. Lýdie

Zítra: Radana

Prodej Mokerského receptáře

Letáček na prodej knihy receptář.jpg

http://www.webarchiv.cz/

Překlad webové stránky

http://translate.google.com/translate?sl=cs&tl=en&js=n&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=www.obecmokre.cz%2Fknihovna

Překlad dokumentů

http://translate.google.com/?hl=cs&sl=cs&tl=en#

http://www.czregion.cz/mokre

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=CZ&oid=2179716

http://www.zachranny-kruh.cz/flash/prirucka

Záchranný kruh dětem

http://deti.zachranny-kruh.cz/

Partneři naší knihovny

www.fragment.cz

www.slovart.cz

www.egmont.cz

www.krigl.cz

http://www.pierot.biz/

www.jasknihy.cz

http://www.knihystehlik.eu/

Nakladatelství Smart Press

MegaKnihy - logo

Netopýr

Pavučina

Netopýr

Strom netopýrů

Pavučina

žába.gif

On-line Božena Němcová

Kompletní dílo Boženy Němcové a dalších spisovatelů v elektronické podobě

www.mlp.cz/bozenanemcova/

www.mistnikultura.cz

http://www.kultura21.cz/

http://www.ceske-tradice.cz/

http://www.rostemesknihou.cz

www.celeceskoctedetem.cz

http://www.ctesyrad.cz

http://www.skipcr.cz/

http://www.ptejteseknihovny.cz/

http://www.ctenipomaha.cz/

http://www.mestoprodeti.cz/

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=CZ&oid=403319

akvarium.gif

V létě čtu knihy na:
a) zahradě
  
 257
b) na pláži pod palmou
  
 214
c) až večer v posteli
  
 203
d) u bazénu
  
 214
e) nemám na čtení čas
  
 245

Návštěvní kniha

příspěvků: 88

Návštěvnost stránek

201769