Drobečková navigace

Úvod > Návštěvy a rozhovory > Ing. Martin Lejsal

Ing. Martin Lejsal

V Nepravidelném zpravodaji obce Mokré č. 5/2009 jsme představili knihu Ve stínu minaretů od cestovatele pana Martina Lejsala.

 

Pan Martin Lejsal při svých cestách zavítal i do Mokrého a tak jsme mohli pro čtenáře Rychnovského deníku a hlavně naší knihovny připravit malé povídání o jeho dobrodružné cestě.

 

Rychnovský deník č. 64/2010 ze dne 17.3.2010 píše: Dobrodružné cestování s knihou v ruce

 

Článek a rozhovor:

  

Dobrodužné cestování s knihou v ruce

 

Léto se blíží mílovým kroky a někteří z nás již přemýšlejí, kam na dovolenou, za sluncem… Brouzdají po internetu, půjčují si cestopisy v knihovnách a sní o dobrodružství a romantice.

Jen málokdo se však odhodlá navštívit země zcela neznámé, pro nás sice s vůní exotiky, ale také s příchutí nebezpečí. Ale, jak se přesvědčit, že všechno je tak trochu jinak? Jedině tím, že se vydáme do oné vzdálené země sami a přesvědčíme se na vlastní oči.

Tak to udělal i pan Martin Lejsal, který navštívil, pro nás stále rozporuplný Írán, a o své cestě napsal knihu s tajemným názvem „Život ve stínu minaretů aneb cesta k duši Persie“. A tu bych Vám nyní ráda představila, protože, když se do ní začtete, ocitnete rázem v  zemi starobylé Perské říše, dnes moderního Íránu, aniž vytáhnete paty z domova.

Jak jsem knihu objevila? Zhruba před rokem naše Knihovna U Mokřinky tuto knihu získala právě od Martina Lejsala. A jak jinak než náhodnou nabídkou, která mne zaujala a pana Lejsala jsem oslovila. A jemu se naše knihovna tak zalíbila, že knihu naší knihovně věnoval.

Shodou okolností se v tuto dobu konal její křest v Klubu cestovatelů Karavanseráj v Praze . Kmotrem knihy se stal účastník soutěže „Česko hledá Superstar“ Ali Amiri, který také ochotně napsal věnování pro čtenáře v Mokrém.

Martin Lejsal

 

A jak říká pan Lejsal: „Život ve stínu minaretů někdy není snadný. Pokud se však rozhodnete tuto zemi navštívit, poznáte i jeho krásu. A právě o takovém životě, o souladu i rozporu protikladů, se vám pokusím na následujících stranách této knihy vyprávět…..“

  

Kniha „Ve stínu minaretů“ ..…je cestou k duši Persie. Hluboko pod povrchem mediálního obrazu Íránu, leží ukryto bohatství dávných civilizací, které se navzdory mnoha režimům a systémům moci vrylo hluboko do srdcí všech, kteří zde žijí. Mnohá místa dovedou okouzlit svojí krásou a nevšedním půvabem, ale objevit daleko od domova člověka jiného a přesto tak podobného, nalézt pod nánosy věků a předsudků sebe sama v tom druhém, byl skutečný cíl této cesty.

 

Ukázka z knihy:

„…když jsem se vrátil do hotelu, bylo kolem poledne. Na divanu v zahradě jsem seděl sám. Kousek ode mne byli dva mladí Íránci (chlapec a dívka) a majitel hotelu. Mladí hráli dámu a popíjeli limonádu. Jakmile ale majitel odešel, scéna se velmi rychle změnila. Mě asi nepokládali jako cizince ze západu za ohrožení a tak už déle nedokázali skrývat svoji lásku v rámci na veřejnosti povolené hranice. V jeden okamžik přestali pít každý svoji limonádu a brčka vložili pouze do jedné láhve. Nejdříve jsem nechápal proč, ale když jsem viděl, jak jim tento jednoduchý trik umožnil dotýkat se navzájem svými hlavami a poskytovat si tak nepřeberné množství důkazů o své lásce, pochopil jsem. Láska nedokáže skrývat svoji krásu. A byť ukryta pod splývavými hábity, prýští-li ze srdce, touží se dotýkat, pohladit, či jen tak zlehka se dotknout tváře milého. Měl jsem v tu chvíli pocit, že uprostřed pouště vyrostla a rozkvetla nejkrásnější z květin v lidské zahradě. Růže lásky. Možná když na chvilku zavřete oči, jemně chytnete svého partnera za ruku, ucítíte to samé a voňavé, co dva mladí obyvatelé dalekého Jazdu.“

  

Kniha je opravdovým pohlazením na duši. Nahlédnete do života a kultury tajemné Persie. Je v ní  mnoho fotografií a poutavé vyprávění vás přenese do míst, kde žijí lidé, kteří vás ochotně přijmou mezi sebe, dají vám najíst a poskytnou vám přístřeší ve svém domě……

 

Snad právě díky hřejivému vyprávění o životě lidí v zemi, která je pro nás stále vzdálená, a to nejen díky její vzdálenosti v kilometrech, se tato  kniha umístila na druhém místě v anketě TOP 30 nejlepších česky psaných cestopisů. Slavnostní vyhlášení této ankety se konalo na veletrhu Holiday World  v roce 2009.

Mezi nejlepšími se umístily tyto:

1.       Eva Palátová a Tomáš Paleček - Ata Mua
2.       Martin Lejsal - Ve stínu minaretů
3.       Pavla Jazairová - Izrael a Palestina, Palestina a Izrael
4.       Martin Mykiska - Afghánistán, prach a růže
5.       Pavla Jazairová - Afrikou v protisměru
6.       Petr Horký, Miroslav Náplava - Cuba Libre
7.       Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund - Afrika snů a skutečnosti
8.       Jiří Svoboda - Autostopem kolem světa
9.       Vladimír Plešinger - Kniha Konga
10.     Martin a Barbora Mykiskovi - Pět měsíců v Himaláji aneb Ladak očima české rodiny

Pan Martin Lejsal při svých cestách nedávno zavítal i do Mokrého a tak jsme mohli pro čtenáře nejen naší knihovny připravit  tento rozhovor:

 

Martin LejsalVíc než před rokem jste zaslal do naší knihovny nabídku na Vaši knihu o cestě do Íránu – Ve stínu minaretů.  Jak jste takovou malou knihovnu vůbec objevil? Byla to náhoda nebo jste ji prostě poslal do všech knihoven v Čechách jen tak bez nějakého výběru a čekal kdo se ozve?

Náhoda to rozhodně nebyla. Ačkoliv jsem mohl spoléhat na marketingovou propagaci nakladatelství Mladá Fronta, přesto jsem raději podle seznamu knihoven v ČR obeslal všechny, které v něm byly. Práce to byla úmorná, ale jak je vidět, ne zbytečná.

 

V únoru 2009 proběhlo na veletrhu Holiday World slavnostní vyhlášení TOP 30 nejlepších česky psaných cestopisů. Vaše kniha Ve stínu Minaretů se umístila na 2. místě. Přeběhl jste třeba oblíbenou Pavlu Jazairovou nebo Hanzelku se Zikmundem. To je skvělé, určitě Vás to moc potěšilo!

Umístění mne potěšilo, to je pravda, ale způsob, jakým jsem se to dozvěděl, mi vyrazil dech. Obyčejným mailem přišla informace, že jakási soutěž proběhla a jak jsem se umístil. Snad nejsem příliš ješitný, když řeknu, že soutěž takových rozměrů si dle mého soudu zasloužila trochu větší propagaci a snad i účast těch, kteří se umístili na veletrhu. Ale radost jsem měl, to ano.

 

Je to Vaše první kniha nebo jste jich napsal už víc? Jak Vás  vůbec napadlo napsat knihu a cestopis obzvlášť? Musí to být hodně náročné.

Je to moje první kniha. Ale protože píšu nesmírně rád, nijak zvlášť přesvědčovat jsem se k jejímu napsání nemusel. Nápad to byl okamžitý. A těžké to nebylo. Prostě jen zavřete oči a promítáte si film, který pak popíšete. Horší to mají romanopisci, ti musí celý děj vymyslet.

 

Knihu Ve stínu minaretů křtil i zpěvák Ali Amiri, znáte se z dřívějška nebo jste si ho vybral, protože pochází z této země?

Nikdy předtím jsem ho neviděl, ale protože mi nakladatelství dalo volnou ruku ve výběru kmotra, jal jsem se usilovně přemýšlet. A jednou v noci, kdy jsem bolestí zubů tloukl hlavou o zeď, mne napadlo jméno Aliho. A jsem moc rád, že mne tenkrát ty zuby bolely. Je to velmi příjemný člověk, kterého jsem rád poznal.

 

Proč zrovna Írán? Co Vás na téhle zemi zaujalo?

Proč? Protože se mi líbí jezdit tam, kam ostatní nejezdí, nebo se bojí tam jezdit. Zásadně jsem přitahován zeměmi, které jsou v médiích očerňovány. Nikdo si nebude dělat názor místo mne. A potvrzuji, že médiím se věřit nedá. Obraz zemí, tak jak jej vykreslují je v naprostém rozporu s tím, jakou realitu tam potkáte. A co mne zaujalo? Nejvíce ze všeho mírumilovnost a pohostinnost místních lidí. Na tu jsem prostě nebyl připraven. Byl to obrovský šok, ze kterého jsem se po příletu bohužel velmi rychle vzpamatoval.

 

Íránem jste cestoval měsíc. Které místo Vás nejvíce oslovilo?

Nejvíce? V každém městě jsem prožil nějakou příhodu, díky které na ono místo nemohu zapomenout. Ale asi nejkrásnější prožitky jsem měl ve městech Mašad a Jazd. Pokud si přečtete moji knihu, sami zjistíte proč.

 

Každá cesta se musí předem pečlivě naplánovat, zajímá mě, zda vyšel plánovaný rozpočet na cestu (ve výši 20 040 Kč) ?

Myslím, že jsem ho asi o tisíc korun překročil. Ale i tak to bylo oproti cenám v cestovních kancelářích velmi, velmi levné. Do celkového rozpočtu pochopitelně počítám nejen náklady na dopravu, ubytování a stravu, ale veškeré vstupy i dárky. Dokonce jsem si přivezl i poměrně velký perský koberec.

 

Neměl jste přeci jen strach cestovat úplně sám do islámské země?

Ne. Cestovat sám mne baví a strach nemám. Jsem příjemně vzrušen myšlenkou jaké dobrodružství mne čeká. Nikde neočekávám zlo a tak se mi nestává. Zatím.

 

Na co jste myslel, když Vás zatkla náboženská policie za focení historických památek ve městě Qom?

Že už je to hodně dlouho, co jsem dostal pěkně na zadek. A taky, že jsem doma nechal polštářek, který jsem si vždy dával do kalhot.

 

Které země jste ještě procestoval? Co Vás vůbec na cestování láká? Určitě nejste plážový typ?

Také si rád pohovím na pláži, ale nevydržím to dlouho. Pak se zase potřebuji zvednout a někam jít. Na cestování mne láká objevování mne samotného, jiný rytmus, který cesta přináší.

 

Určitě také přednášíte, byl byste ochotný přijet i do Mokrého a udělat přednášku pro naše obyvatele?

Určitě by nebyl problém takové setkání domluvit. Rád přijedu.

 

Který dopravní prostředek na svých cestách máte nejradši, kromě letadla ovšem? Letadlo je spíš nutnost.

Tak to nevím. Ale asi nejraději autobusem.

 

Martin LejsalUmíte připravit nějaké dobré orientální jídlo? A vůbec, co strava? Z cestopisných filmů je vidět, že orientální kuchyně je hodně pestrá a hodně zvláštní? Ale na své cestě jste hodně zhubnul, takže?

 

Zhubnul a už zase nabral. Jídlo nějak neřeším. Rád se najím, kuchyně mi chutná všude kam přijedu. A pravda, v Íránu jsem si docela pochutnal. Ale uvařit to neumím.

 

 Píšete také články do Českého rozhlasu, o čem?

Od 1.1.2010 už ne. Prý nejsou peníze. Bylo to o maloplošných chráněných územích. Ale forma, kterou požadovali mi nebyla příliš blízká. Nebyl prostor popsat emoce, které člověk prožíval na místě, o kterém psal.

 

Kam se chystáte v dohledné době? Slyšela jsem, že opět do islámské země, tentokrát do Íráku? Proč zrovna tam? Omrzel Vás život?

Není to jisté. Stejnou měrou mne láká i Afrika. Ale pravda, jihovýchod Turecka a severní Irák by byl bezesporu velmi zajímavý.

 

Napíšete opět ze své cesty knihu? Jednu si předem zamlouváme J

Nejsem si jist. V současné době se snažím psát spíš svoje věci, příběhy, které mne napadají a zajímají. Ale je dost možné, že zážitky z cesty budou natolik zajímavé, že neodolám.

 

Jak se domlouváte? Kolik jazyků umíte?

Opravdu dobře umím jen česky. Ale domluvit se, jsem schopen kdekoliv na světě. Anglicky to jde asi nejlépe.

 

Cestujete nejradši sám a rád poznáváte nové lidi nebo máte nějaký sehraný tým cestovatelů?

Ne, raději sám. Ale i to se postupně mění.

 

Martin LejsalNemyslíte, že člověk by měl nejdříve procestovat svoji rodnou zem? Byl jste například někdy u nás na Rychnovsku? Pokud jde o šlechtická sídla a jejich historický vývoj, víte, že patří tento okres k nejbohatším v České republice?

 

Tak to opravdu nevím. Určitě je dobré znát svoji rodnou zem, ale nikdy v ní neprožijete to, co v cizích zemích. Každá země poskytne něco.

 

 

 

A poslední otázka. Jak se Vám líbí Mokré? Sice je teď s ubývající zimou  hodně šedivé, ale v létě je zde nádherně. V okolí byste mohl zahlédnout i nějakou tu bludičku….

Je tu hezký klid. To je něco, co už dnes na mnoha místech chybí. Nádherný výhled na vzdálené Orlické hory člověku dává pocit, jako by byl téměř v Alpách….

 

Dagmar Honsnejmanová, Knihovna U Mokřinky Mokré

 

 

Poznámka:

Persie, dnešní Írán, je šíítský muslimský stát v Přední Asii. Na západě sousedí s Irákem, na severozápadě s Tureckem, Arménií a Ázerbajdžánem, na severu s Turkmenistánem, na východě s Afghánistánem a Pákistánem. Na jihozápadě ho omývají vody Perského zálivuArabského moře, na severu je to moře Kaspické. Počtem obyvatel (71 milionů) a rozlohou cca 1,6 milionu km² náleží Írán mezi 20 nejlidnatějších a největších zemí světa. Hlavní město je Teherán, úřední jazyk je perština (zdroj internet).

  

Cestovatelské stránky pana Martina Lejsala a další odkazy:

  

http://www.cestovatel.cz/autori/martin-lejsal/

  

http://www.cestovatel.cz/blog/pribehy-cest/

 

 

Menu

Registrace k odběru aktualit na stránkách obce Mokré

www.obecmokre.cz

U nás k zakoupení! Turistický suvenýr knihovny U Mokřinky No. 1266

Mokré turistický suvenýr No. 1266.png

Co vyprávěla jedna víla

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=3582478

Královéhradecký kraj finančně podporuje projekty obce Mokré a knihovny

http://www.kr-kralovehradecky.cz/

Čajovna u bludičky

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=2966018

NetopýrPadající hvězdy pro štěstí

Logo knihovny ke stažení

www.obecmokre.cz/knihovna

Přání

Karel Gott a jeho přání knihovně U Mokřinky

Bludička Mokřinka

Bludička Mokřinka


bu1.gif

Mořské akvárium

Mořské akvárium

Bezpečný internet

http://www.saferinternet.cz

Významná výročí roku

Knihovna Jiřího Mahena Brno

http://www.kjm.cz/kalendarium

Zeměpis.eu

http://www.zemepis.eu/zemepis.p1.html

22. 5. Emil

Zítra: Vladimír

Prodej Mokerského receptáře

Letáček na prodej knihy receptář.jpg

http://www.webarchiv.cz/

Překlad webové stránky

http://translate.google.com/translate?sl=cs&tl=en&js=n&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=www.obecmokre.cz%2Fknihovna

Překlad dokumentů

http://translate.google.com/?hl=cs&sl=cs&tl=en#

http://www.czregion.cz/mokre

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=CZ&oid=2179716

http://www.zachranny-kruh.cz/flash/prirucka

Záchranný kruh dětem

http://deti.zachranny-kruh.cz/

Partneři naší knihovny

www.fragment.cz

www.slovart.cz

www.egmont.cz

www.krigl.cz

http://www.pierot.biz/

www.jasknihy.cz

http://www.knihystehlik.eu/

Nakladatelství Smart Press

MegaKnihy - logo

Netopýr

Pavučina

Netopýr

Strom netopýrů

Pavučina

žába.gif

On-line Božena Němcová

Kompletní dílo Boženy Němcové a dalších spisovatelů v elektronické podobě

www.mlp.cz/bozenanemcova/

www.mistnikultura.cz

http://www.kultura21.cz/

http://www.ceske-tradice.cz/

http://www.rostemesknihou.cz

www.celeceskoctedetem.cz

http://www.ctesyrad.cz

http://www.skipcr.cz/

http://www.ptejteseknihovny.cz/

http://www.ctenipomaha.cz/

http://www.mestoprodeti.cz/

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=CZ&oid=403319

akvarium.gif

V létě čtu knihy na:
a) zahradě
  
 157
b) na pláži pod palmou
  
 128
c) až večer v posteli
  
 126
d) u bazénu
  
 132
e) nemám na čtení čas
  
 146

Návštěvní kniha

příspěvků: 88

Návštěvnost stránek

195376