V loňském roce, přesněji 30. června 2012 jsme v Mokrém slavnostně přivítali námořního kapitána a mořeplavce Petra Ondráčka, který se pokusil o překonání světového rekordu v sólové nonstop plavbě bez zastávky kolem světa. Cílem celého projektu bylo uskutečnit první českou osamělou nonstop plavbu.
Vlastnoručně postavená 8,5 m dlouhá loď je nejmenší plachetnicí na světě v zemi bez moře, která takovou plavbu uskutečnila, a tím se nesmazatelně zapsala do historie světového i českého jachtingu. Petr Ondráček si svoji Singu postavil sám v suchém doku v Mokrém. A zde jeho cesta začala a také se uzavřela.
Jeho přivítání v Mokrém se zúčastnilo mnoho lidí i médií. Jeho vyprávění všechny přítomné přeneslo až na druhý konec světa a tak jsme se všichni těšili, až kapitán zpracuje všechny filmy, fotografie a zážitky a vrátí se k nám do Mokrého s přednáškou. A jak slíbil, tak se stalo.
Jeden z dubnových víkendů patřil plavbě okolo světa. Přítomní návštěvníci se zaujetím poslouchali poutavé vyprávění kapitána. Jak cesta začala, co jí předcházelo, co mu dala i co mu vzala. Shlédli jsme unikátní záběry, které kapitán pořídil v silných bouřích, kdy se ocitl nohama na stropě své lodi, jak mu zamilované kosatky narazily do lodi nebo okolo proplouvali delfíni a smáli se mu, když si nestačil dojít pro foťák. Na dalších záběrech jsme mohli vidět, co vše musí člověk zvládnout, aby přežil sám na širém oceánu – zašívat plachty, opravit třeba stěžeň, autopilota, větrný generátor a další přístroje, vyrobit si různé náhradní díly, spravit nejen elektronické přístroje, ale i svůj bolavý zub. Na lodi je prostě spousta práce, někdy člověk stojí za kormidlem dlouhé a dlouhé hodiny. A hlavně, nic se nesmí podcenit.
Projekt byl ukončen v květnu 2012. Kapitán se dostal do bouře se sílou větru o 70 uzlech, která mu nenávratně poškodila již druhou hlavní plachtu, a bez té už projekt nemohl dokončit. Doplul na Nový Zéland, do přístavu Auckland, kde jeho cesta definitivně skončila. Ale ještě před tím na Antipodu vhodil do oceánu láhev se vzkazem z Mokrého. A kdo ví, kde a kdo ji objeví? Třeba ji spolkne nějaká ryba a tu zase vyloví rybáři nebo dopluje na nějaký ostrov. Možná, že na tom až tak nezáleží, jednou ji jistě někdo najde a otevře. A bude se divit, kde že to Mokré a Čechy vlastně jsou?
Důležitá data projektu:
1992 – dokončení desetileté stavby plachetnice Singy
25.6.2011 – Mokré – udělení Čestného občanství Petru Ondráčkovi
6.7.2011 – stěhování lodi Singa ze stodoly v Mokrém
16.7.2011 – oficiální rozloučení s rodinou a přáteli v Mokrém
25.7.2011 – Singa odjíždí do přístavu v Hamburku
28.8.2011 – start z přístavu Falmouth v Anglii
18.9.2011 – nový start
17.4.2012 – dosažení ANTIPODU, upluto 16.162 Nm za 5077 hod., vhození láhve se vzkazem z Mokrého do oceánu
29.5.2012 – Nový Zéland, zakončení plavby
30.6.2012 – slavnostní přivítání kapitána Ondráčka v Čechách, v Mokrém, pod osobní záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France
8.12.2012 - Česká asociace námořního jachtingu (ČANY) udělila Sinze a kapitánovi cenu "Plavba roku 2012"
26.1.2013 - za dlouholetou práci pro jachting předal předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer kapitánovi "Zlatý čestný odznak ČSJ"
Odborným konzultantem plavby byl nejznámější český jachtař a vynikající světový závodník v osamělých plavbách OSTAR a BOC Richard Konkolski. Největší oporou však byla kapitánovi jeho manželka Jarmila, která mu zabezpečovala veškeré zázemí na lodi i na zemi.
Ing. Petr Ondráček, CSc. (*1949) je absolventem ČVUT v Praze - obor sdělovací elektrotechnika. Více jak 27 let pracoval v oblasti výzkumu v radiokomunikacích a řídících telekomunikačních systémech. Dále pracoval na odboru elektronických komunikací na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Je ženatý a má čtyři dospělé děti.
Fotografie: archiv Petra Ondráčka a kroniky obce Mokré
O cestě více na webu Petra Ondráčka http://www.sailboat-singa.cz/
232 |
199 |
186 |
201 |
237 |