Drobečková navigace

Úvod > Soutěž zpravodajů Rychnovska > Soutěž zpravodajů Rychnovska 2011

Soutěž zpravodajů Rychnovska 2011

Tuto akci podpořilo Ministerstvo kultury ČR v rámci grantového programu Knihovna 21. století v projektu knihovny U Mokřinky „Domov je nejhezčí místo na světě“.

Pozvánka na vyhodnocení zpravodajů

Vyhodnocení!

Soutěž zpravodajů Rychnovska 2011

Za účasti pořadatelů

 • Dagmar Honsnejmanová – knihovna U Mokřinky, autorka projektu
 • Silvie Špryňarová – šéfredaktorka Rychnovského deníku
 • Mgr. Radim Cvrkal – občanské sdružení ABAKUS

Slavnostního zahájení se ujal recitací Karla Jaromíra Erbena recitátor Jaroslav Brendl básněmi z jeho známé sbírky Kytice, a to básněmi Kytice, Vrba a na závěr Vodníka. Dílo K. J. Erbena nebylo vybráno náhodou.....

"Za pouhých 46 dnů to bude přesně 200 let, kdy spatřil světlo světa jeden z největších klenotů České literární historie – Karel Jaromír Erben. Jeho odkaz není jen v jeho nejznámějším díle – v Kytici z pověstí národních a v nezapomenutelných pohádkách, ale i v zásluze o knihovnictví. V roce 1843 se stal, na žádost Františka Palackého, archivářem Národního muzea se specializací na písemnictví. Erben sebral, ale hlavně utřídil neuvěřitelné množství písemností a dal tak knihovnictví nový řád."

Název "MOKRÉ"  k recitaci těchto básní přímo vybízí. A aby vše bylo dokonalé, recitaci Vodníka si přišel poslechnout i živý nefalšovaný mokerský vodník Mokeráček.

Recitace Jaroslava Brendla sklidila velký úspěch. Zvlášť Vodník byl v jeho podání opravdu nezapomenutelným zážitkem....

Vyhlášení cen!

Soutěž zpravodajů Rychnovska 2011

Cena - hlasování na webu Rychnovského deníku

Kategorie obec

 1. Pohoří          
 2. Synkov-Slemeno                          
 3. Čermná nad Orlicí                                            

Kategorie město

 1. Týniště nad Orlicí             
 2. Kostelec nad Orlicí                                  
 3. Rokytnice v Orlických horách                        

Cena kronikářů Rychnovska – Deštné v Orlických horách

Cena kronikářů, archivářů Rychnovska, Orlicka a Náchodska sdružení AKRON - Deštné v Orlických horách

Cena cestovatele Jiřího Máry – DOBRUŠKA

 1. Cena novinářky Lenky Tomsové - Hřibiny-Ledská
 2. Cena novinářky Lenky Tomsové - Přepychy

Cena knihovníků – Častolovice (zpravodaj vybíraly knihovny Rychnov n. K., Dobruška, Opočno, Častolovice a Mokré) – knihovnice se měly řídit tím, zda zpravodaj obsahuje články o činnosti knihovny v obci

Cena Rodného kraje Fr. Kupky  – Králova Lhota (hlasováním na výstavě v Opočně)

Cena obce Mokré – Zdelov – v Mokrém k radosti vydavatele zvítězila obec Mokré, ale jelikož je cenou je kniha Mokrého, tak tuto cenu obdržela obec, která se umístila hned za ní  :-)

Cena knihovny U Mokřinky – tuto cenu vybírala knihovnice Mokrého ve spolupráci s novinářkou Lenkou Tomsovou a jelikož se nemohly rozhodnout, nakonec vybraly obce dvě

 • Borovnice – která získala knihu prezidenta ČR Václava Klause s podpisem
 • Bolehošť

Cena firmy martisys.com  - tuto cenu si vybrali společníci této firmy, zaměřili se především na to, zda se obec ve svém zpravodaji zabývá historií a kronikou své obce - Synkov-Slemeno

Cena hlasování občanů na prázdninových výstavách

 1. Deštné v Orlických horách – 63 hlasů
 2. Skuhrov nad Bělou – 24 hlasů
 3. Mokré - 22 hlasů

Cena novinářů – zpravodaje hodnotili redaktoři deníku a vybrali:

  • Obec Bačetín
  • Městys Častolovice

 

Soutěž zpravodajů Rychnovska 2011

Dárkový balící materiál pro všechny oceněné obce věnovala firma Somipo Opočno, specializované papírnictví

Somipo Opočno

Firma martisys.com věnovala všem 47 obcím slevové poukazy na digitalizaci obecních kronik. Nabídka platí i v případě, že se obec nezúčastníla závěrečního vyhodnocení. Poukaz ji bude zaslán dodatečně.

 

Fotografie z celého odpoledne jsou zde:

 Fotogalerie soutěže zpravodajů Rychnovska 2011 

 

 Součást vyhodnocení byla malá výstavka:

Všechny přihlášené zpravodaje, dále zpravodaje:

 • Městys Sněžné (Žďár nad Sázavou) - Sněženský zpravodaj
 • Obec Lidice (Kladno) - Zpravodaje 2011 obecního úřadu Lidice
 • Informační zpravodaj Obecního úřadu sloučených obcí Vavřinec-Veselice-Suchdol-Nové Dvory (region Moravský kras)
 • Náchodský SWING 
 • Zpravodaj obcí Mikroregionu Černilovsko a další

Zahraniční zajímavosti!

K soutěži se připojila Novinově vydavatelská instituce Jednota, která vydává časopisy pro českou menšinu žijící na území Chorvatska a k nahlédnutí bude také chorvatský tisk.

Jednota DaruvarSvoje zpravodaje a tiskoviny na závěrečném vyhodnocení představí také Novinově vydavatelská instituce Jednota, která spolu se Svazem Čechů v Chorvatsku sídlí ve městě Daruvar, kde vydávají pravidelné zpravodaje pro českou menšinu žijící na území Chorvatska. A právě s místní českou knihovnou Franty Buriana (první česká knihovna v Chorvatsku) navázala knihovna U Mokřinky v roce 2007 spolupráci. Návštěvníci tak do nich budou moci nahlédnout a přečíst si, jak žijí naši krajané v Chorvatsku. Do soutěže věnují knihu.

Odkazy zde:

Dále noviny: Satellite 1-416 - Toronto, Ontario, Canada

Noviny vydávané pro českou menšínu žijící v Kanadě, které otiskly i několik příspěvků knihovny U Mokřinky v Mokrém.

Odkazy zde:

Místní zajímavostí výstavy!

  • Zpravodaje města Opočna z roku 1987 a 1988
  • Zpravodaje obce Mokré od roku 2006

Průběh soutěže krok za krokem!

Soutěž zpravodajů Rychnovska!

Knihovna U Mokřinky v Mokrém ve spolupráci s občanským sdružením ABAKUS,  pořádají  2. ročník soutěže o nejlepší zpravodaj  okresu Rychnov nad Kněžnou.

Podmínky soutěže:

Soutěže se může zúčastnit každá obec, město a městys okresu Rychnov nad Kněžnou, která zašle 2 ks zpravodaje (dle vlastního výběru) vydaného v roce 2011 nebo případně poslední vydané číslo. Zároveň zašle elektronickou verzi zpravodaje.
   
Výstavy zpravodajů probíhají od června do začátku září  postupně v knihovnách, informačních centrech, na setkáních kronikářů.
   
O ceně Rychnovského deníku rozhodne hlasování na jeho stránkách.
 

Plné verze zpravodajů jsou na http://rychnovsky.denik.cz/. Hlasování bylo ukončeno!

   
Jednou z cen bude i cena knihovníků - hodnotit se bude, zda se zpravodaj zabývá propagací a činnosti místní knihovny.
   

Pořadatel:

Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 - 2010Knihovna U Mokřinky Mokré - Knihovna roku 2009 Královéhradeckého kraje - věnuje prezentační materiály obce a knihu o historii Mokrého s věnováním autorů. Více na www.obecmokre.cz/knihovna

Dagmar Honsnejmanová

 

Václav Klaus - Zápisky z cestKnihovna U Mokřinky věnuje dvě ceny - knihu o historii obce Mokré a knihu Zápisky z cest věnovanou prezidentem České republiky panem Václavem Klausem s jeho podpisem!

 

 

 

 

Pohádky ze zámeckého parkuObčanské sdružení ABAKUS Opočno - Rodný kraj Františka Kupky je projektem rozvoje regionu Opočno, Dobrušky a okolních měst a obcí. Pojítkem je osobnost rodáka z Opočna, světově uznávaného malíře Františka Kupky. Do soutěže věnují knihu Pohádky ze zámeckého parku a Omalovánky ze zámeckého parku s podpisem autorky Boženy Tymichové. Více na www.rkfk.cz

Tereza Rabenseifnerová

 

Partneři:

Státní okresní archiv Rychnov nad Kněžnou http://www.vychodoceskearchivy.cz

Cena kronikářů Rychnovska

Hlavní mediální partner a udělení ceny Rychnovského deníku:

Rychnovský deník -  http://rychnovsky.denik.cz/

Jednu z hlavních cen věnuje firma martisys.com

martisys.com je softwarová firma, vyvíjející zakázkový software a zejména pak webové (Internetové) aplikace od grafického návrhu, až po následnou údržbu a aktualizaci, včetně optimalizace SEO. K těmto projektům patří i vlastní projekt digitalizace a publikace obecních kronik, viz. např. www.velke-pavlovice.nase-kronika.czwww.kronikybela.cz.

Při svém vývoji vsadila na technologie spol. Microsoft a její platformu .NET, která je zárukou dlouhodobého rozvoje a spolehlivosti. Více informací o firmě na www.martisys.com.

Firma do soutěže věnuje "poukaz" na digitalizaci a publikaci jedné obecní kroniky, v rozsahu max 250 stran a do velikosti A3, včetně neomezeného hostingu na stránkách martisys.com.

Poukaz na digitalizaci kroniky obce

Do soutěžČastolovicee se zapojil městys Častolovice, který jednomu zpravodaji věnuje publikaci o Častolovicích.

 Více o Častolovicích zde: Městys Častolovice

 

 

 

 

 

Vladimír Homolka - Karolínina huťDo soutěže se zapojila obec Deštné v Orlických horách, která jednomu zpravodaji věnuje knihu o historii sklářské výroby v Orlických horách "Karolínina huť"

 

 

Více o Deštném v O. h. zde: Deštné v Orlických horách

 

Další partneři:

BroumovskoBc. Lubomír Franc - hejtman Královéhradeckého kraje. Stručný životopis zde: Lubomír Franc - do soutěže věnoval knihu z regionu Východních Čech Broumovsko s věnováním.

 

 

Miroslav AntlSenátor JUDr. Miroslav Antl -  V současné době pracuje jako právník a expert na trestní právo a bezpečnost, je odborným asistentem na katedře sociální patologie a sociologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, kde dlouhodobě přednáší trestní právo. Působil jako trestněprávní expert v TV Prima, mj. v pořadu KRIMI LIVE. V roce 1999 se stal vítězem ankety Českého rozhlasu o „Šarmantní osobnost roku 1999“. Více na  www.miroslavantl.cz - do soutěže věnuje knihu s věnováním.

Lenka TomsováLenka TomsováLenka Tomsová -  http://tomsova.blog.idnes.cz - novinářka na volné noze. Vystudovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Jako novinářka se v různých obdobích zabývala vnitropolitickým zpravodajstvím, obchodem a službami, výtvarným uměním, gastronomií, zdravou výživou a životním stylem obecně. V posledních letech se věnuje hlavně cestopisným reportážím a psaní cestopisů a průvodců. Více o autorce na www.tomsova.com - do soutěže věnuje dvě své knihy s věnováním.

Kniha Jiří MáraJiří Mára - cestovatel, jehož motto zní: "Věříme, že každý cíl je dosažitelný" - cestuje se synem, který se stal prvním českým vozíčkářem, jež navštívil nejvzdálenější kout naší planety - Nový Zéland. Zkusil si život v Amazonském pralese, na Galapágách a Japonsku. O jejich cestování se dozvíte na www.jirkamara.cz - do soutěže věnuje knihu s věnováním.

Kniha Jan ŘehounekJan Řehounek – spisovatel, novinář na volné noze, zaměstnán jako manažer veletrhů a výstav. Je členem Spolku českých bibliofilů a Obce spisovatelů. Zabývá se fotografováním a regionální historií. Napsal a vydal 13 knížek. Jeho Kniha Osudové okamžiky byla v roce 2008 oceněna hlavní cenou v soutěži regionální literatury faktu Cena Miroslava Ivanova. Více na http://rehounek-kaplanka.webnode.cz/ - do soutěže věnuje knihu s věnováním.

Václav MalovickýVeolia Voda Královéhradecká provozní a. s. - Společnost Královéhradecká provozní, a.s. je vodárenskou společností, jejíž převažující činností je provozování vodovodů a kanalizací. Společnost působí zejména v bývalém okrese Hradec Králové a zasahuje i do okrajových částí okresů Rychnov nad Kněžnou, Pardubice, Náchod, Kolín, Nymburk, Jičín a Trutnov. Více na http://www.khp.cz/ - do soutěže věnuje knihu Václava Malovického.

Jaroslav BrendlJaroslav Brendl - recitátor, herec a moderátor. Je členem divadelního spolku Vojan Libice nad Cidlinou DS Vojan . V současné době účinkuje ve hře Carl Djerassiho a Roalda Hoffmanna  "Oxygen",  jejíž premiéra bude 22. června 2011 v pražském divadle Broadway, v režii Pavla Trávníčka. Více o jeho divadelní a recitátorské činnosti na http://www.ezopagency.cz/. Přijal úlohu moderátora při závěrečném vyhodnocení soutěže.

Hvězdárna barona A. Krause PardubiceHvězdárna barona Artura Krause Pardubice - byla slavnostně otevřena 31. 3. 1992 a navazuje na historickou tradici popularizace astronomie v Pardubickém kraji založenou na konci 19. století baronem Arturem Krausem. Hlavní náplní je především astronomie určená pro širokou veřejnost,  kterou utváří pravidelná večerní pozorování za účastni zkušených astronomů, dále pak každý měsíc pořádání přednášek na zajímavá, nejen čistě astronomická  témata a v neposlední řadě nabízí také řadu kroužků pro děti a studenty. Více na http://www.astropardubice.cz/ - do soutěže věnuje 3 poukazy na volný vstup do hvězdárny, každý pro pět osob.

Hvězdárna Pardubice - dárkový poukaz

Kniha Jan TomšíčekJan Tomšíček - cestovatel, tulák na kole, jehož k dalekým cestám nejvíce inspirovali pánové Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. O svých výpravách na plachetnici po moři, Africe a Rusku napsal pět knih. K dispozici je na adrese tomsicek.honza@seznam.cz - do soutěže věnuje knihu s věnováním.

 

Petr Ondráček - Před přídí mys HornIng. Petr Ondráček, CSc. – námořní kapitán, je členem České asociace námořního jachtingu, v letech 1999 – 2006 byl jejím prezidentem, od roku 1999 je předsedou Kontrolní komise Českého svazu jachtingu. přednáší na odborných setkáních jachtařů a publikuje odborné články o lodní elektronice v jachtařských časopisech. Je autorem knihy Před přídí mys Horn a věnuje se historii českého námořního jachtingu. Je autorem projektu umístění slavné lodě Richarda Konkolského NIKÉ v Národním technickém muzeu. Více informací na www.sailboat-singa.cz - do soutěže věnuje knihu s věnováním.

Vítězslava KlimtováVítězslava Klimtová - spisovatelka, grafička, ilustrátorka, známá strašidloložka a objevitelka pohádkové země plné strašidýlek, skřítků, víl, a rusalek. V současné době žije především v Pohádkovém domě ve vesničce Pičín u Příbrami, kde má výtvarný ateliér, ale také v Praze a ve Španělsku. Hlavně děti si oblíbily její lexikony ohrožených druhů strašidel. Známé jsou také její knížky o rodině skřítka Drnovce. Napsala také několik knih pro dospělé čtenáře.

Více na www.pohadkovazeme.cz - do soutěže věnuje knihu s věnováním.

 

Josef LukášekPaeDr. Josef Lukášek -  profesor fyziky na gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou, spisovatel, vypravěč příběhů, pověstí a pohádek Orlických hor a Podorlicka. Je autorem oblíbených Pohádek z Orlických hor. Je důvěrníkem Kačeny i Rampušáka. Již 30 let je dobrovolným členem Horské služby Orlických hor. Do soutěže věnuje knihu pohádek s věnováním.

 

 

 

Jiří MachMgr. Jiří Mach - vedoucí Vlastivědného muzea v Dobrušce, historik, spisovatel regionální literatury. Do soutěže věnuje knihu s věnováním. Více na stránkách muzea http://www.mestodobruska.cz/muzeum

 

 

 

 

 

Dr. Josef Ptáček - regionální spisovatel a historik. Majitel vydavatelství  Expedice F. L. Věka, Dobruška. Do soutěže věnuje svoji knihu s věnováním.

 

 

 

 

 

KUchyně mezi Orlicí, Labem a CidlinouIng. Václav Malovický - VM nakladatelství Praha - spisovatel, scénarista, gastronom - vydavatel vlastivědných regionálních kuchařek. Knihy jsou k dostání v knihkupectvích. Knihu, která pojednává  o kulinářských receptech a zajímavostech našeho kraje (recepty z obce Pohoří a Mokrého) "Co chutná mezi Orlicí, Labem a Cidlinou" nabízíme i v knihovně U Mokřinky.

 

 

 

Obce a výstavy:

Informační centrum Opočno - www.opocno.cz

Obec Deštné v Orlických horách - www.obec-destne.cz - zpravodaje budou vystaveny na obecním úřadě

Skuhrov nad Bělou - www.skuhrov.cz - zpravodaje budou vystaveny v budově obecního úřadu

Hřibiny-Ledská - www.hribiny-ledska.cz - výstavku pořádá obec, budou vystaveny na Hřibinách  v restauraci U myslivce

Borovnice - http://www.borovnice.info/ - výstava bude na obecním úřadě v Přestavlkách čp. 1

 

Knihovny a výstavy:

Knihovna U Mokřinky Mokré - www.obecmokre.cz/knihovna

Městská knihovna Dobruška - http://www.mestodobruska.cz/knihovna/

Městská knihovna Rychnov nad Kněžnou - http://www.kulturark.cz/

Místní knihovna Dobré - http://www.obecdobre.cz/

Knihovna Častolovice - http://www.knihovna-castolovice.cz/

Místní knihovna Podbřezí - www.podbrezi.cz

 

Kronikáři a výstavy:

Ceny na setkání kronikářů jsou zveřejněny, jsou to jen jednodenní akce. Ostatní výstavy a hlasování budou zveřejněny až po ukončení všech výstav.

Cena kronikářů Rychnovska

21.6.2011 Opočno - setkání kronikářů Rychnovska. Kronikáři na tradičním červnovém setkání  si prohlédli všechny přihlášené zpravodaje a udělili "Cenu kronikářů Rychnovska", kterou věnoval Státní okresní archiv Rychnov nad Kněžnou. Cenu získal zpravodaj Deštník obce Deštné v Orlických horách. Slavnostní předání se bude konat v září na celkovém vyhodnocení soutěže. Hlasovalo celkem 34 kronikářů, Deštník získal 6 hlasů. Na dalším místě se umístil Vamberk s pěti hlasy a Sedloňov se čtyřmi hlasy.

Cena zájmového sdružení AKRON

9.7.2011 Kounov u Dobrušky - 3. setkání archivářů, kronikářů a rodopisců Orlicka a Náchodska. Hlasování se zúčastnilo 25 osob. Nejvíce hlasů obdržel zpravodaj Deštník obce Deštné v Orlických horách, který získal 6 hlasů. Na dalším místě se umístil Bačetín a Mokré se třemi hlasy.

 

Hlasování

Na všech místech  bude možnost hlasování. Hlasování bude také na webu Rychnovského deníku. Vyhodnocení se bude konat předběžně začátkem září 2011.

Přihlášené obce:

 1. Albrechtice nad Orlicí
 2. Bačetín
 3. Bílý Újezd
 4. Bohdašín
 5. Bolehošť
 6. Borohrádek
 7. Borovnice
 8. Bystré
 9. Častolovice
 10. Čermná nad Orlicí
 11. Černíkovice
 12. Deštné v Orlických horách
 13. Dobré
 14. Dobruška
 15. Dobřany
 16. Doudleby nad Orlicí
 17. Hřibiny-Ledská
 18. Kostelec nad Orlicí
 19. Kostelecké Horky
 20. Králova Lhota
 21. Kvasiny
 22. Lično
 23. Lípa nad Orlicí
 24. Mokré
 25. Neratov (část obce Bartošovice v Orlických horách)
 26. Očelice
 27. Olešnice v Orlických horách
 28. Opočno
 29. Osečnice
 30. Podbřezí
 31. Pohoří
 32. Potštejn
 33. Přepychy
 34. Rokytnice v Orlických horách
 35. Rychnov nad Kněžnou
 36. Sedloňov
 37. Semechnice
 38. Skuhrov nad Bělou
 39. Slatina nad Zdobnicí
 40. Solnice
 41. Synkov-Slemeno
 42. Trnov
 43. Týniště nad Orlicí
 44. Vamberk
 45. Vrbice
 46. Zdelov
 47. Žďár nad Orlicí

Termíny výstav, které mají obce k dispozici

Změna je zcela na obcích, v případě změn, prosím, nám je nahlaste, abychom mohli termíny upravit. Děkujeme.

1. soubor zpravodajů

 • 1.7. -  8.7.        Mokré
 • 9.7.                   Kounov – setkání kronikářů a archivářů Orlicka a Náchodska
 • 11.7. – 22.7.    Knihovna Dobruška
 • 25.7. – 5.8.      Info Opočno
 • 8.8. – 19.8.      Knihovna Podbřezí
 • 22.8. – 4.9.      Mokré - knihovna

2. soubor zpravodajů

 • 7.7. -  14.7.      Obec Deštné v Orlických horách
 • 15.7. – 21.7.    Hřibiny-Ledská
 • 22.7. – 31.7.    Knihovna Častolovice
 • 1.8. -7.8.           Místní knihovna Dobré
 • 8.8. – 14.8.      Skuhrov nad Bělou
 • 15.8.- 24.8.      Městská knihovna Rychnov nad Kněžnou
 • 25.8. – 31.8.    Redakce deníku Rychnov n. K
 • 1.9. – 4.9.         Borovnice

Náhledy úvodních listů zpravodajů

Albrechtice n. O. Bolehošť Častolovice Deštné v O. h.
Dobruška Hřibiny-Ledská Kostelec n. O. Lično
Mokré Opočno Týniště n. O.  Pohoří
Rokytnice v O. h.  Borohrádek  Černíkovice  Dobré
Lípa nad Orlicí Olešnice v O. h. Osečnice Sedloňov
Vamberk Žďár n. O.  Rychnov n. K.  Bohdašín
Bystré Čermná n. O. Slatina n. Z. Vrbice
Bílý Újezd  Borovnice  Kvasiny Očelice 
Solnice Doudleby nad Orlicí Přeepychy  Podbřezí
Synkov-Slemeno Dobřany Trnov Neratov
Zdelov Potštejn Skuhrov nad Bělou Králova Lhota
Bačetín Semechnice  Kostelecké Horky  

Fotografie z výstav:

Opočno - Setkání kronikářů Rychnovska Kounov - Setkání archivářů a kronikářů Orlicka a Náchodska Deštné v Orlických horách
Informační centrum Opočno Informační centrum Opočno Výstava zpravodajů v Mokrém
Výstava zpravodajů v Mokrém    

Hlášky a vzkazy z výstav:

Příspěvek 1: Musím říct, že jsem si ten čas fakt našla a začetla se. Našla jsem spoustu užitečných informací; obdivovala soudržnost obyvatel na malých obcích; množství akcí, které pořádají; jejich ochotu a obětavost; odvahu s jakou o ledasčem píšou; vůli, že když něco na svět nejde (jako vydávání zpravodaje), že to nevzdávají. Našla jsem tam stejné problémy, které trápí nás, zasmála se i uronila slzu. Spoustu článků jsem četla jedním dechem. Byly poučné a k zamyšlení. Lenka

Příspěvek 2: Uvítal jsem červencovou výstavu. Měl jsem tak možnost prohlédnout si všechny zpravodaje přihlášené do soutěže zpravodajů Rychnovska 2011. Ty, co jsou už na profesionální úrovni, i ty, které vznikají za jiných podmínek a přitom dobře zvládají plnit svoji funkci. Čtenářům dávají potřebné informace, zaznamenávají dění v obci, mapují události v okolí.

Nechci vyzvedávat žádný ze zpravodajů, chci ocenit a vyzvednout mravenčí práci lidí, kteří je tvoří. Ti si opravdu zaslouží uznání. Kdo to nikdy nedělal, neví o čem je řeč.  Než získáte a zpracujete podklady, doplníte je něčím poutavým, vyladíte obsah, … Do toho vás tlačí termín a dotazy čtenářů, kteří užuž čekají na nové číslo „své drbny“.

 A tak přeji všem těm, kteří se jakkoliv podílejí na vydávání takového občasníku, nutný elán a dostatek trpělivosti. Výstava je pro nás určitě inspirací, soutěž vhodnou injekcí! JaK., člen redakční rady

Prezentace na webu

Soutěž zpravodajů Rychnovska prezentuje na svých stránkách senátor JUDr. Miroslav Antl

JUDr. Miroslav Antl

Prezentace v tisku

Rychnovský deník č. 111 ze dne 12.5.2011

Rychnovský deník č. 111 ze dne 12.5.2011

Informační zpravodaj sloučených obcí

Soutěž zpravodajů Vavřinec 

Orlický týdeník č. 50 ze dne 15.7.2011

Orlický týdeník 15.7.2011

Rychnovský deník č. 167 ze dne 19.7.2011

Rychnovský deník 19.7.2011

Opočenské noviny č. 10 ze dne 21.7.2011

Opočenské noviny 21.7.2011

Elektronická verze článku: Rychnovský deník 19.7.2011

Rychnovský deník č. 180 ze dne 3.8.2011

Rychnovský deník 3.8.2011

Rychnovský deník č. 190 ze dne 15.8.2011

Rychnovský deník 15.8.2011

Rychnovský deník č. 192 ze dne 17.8.2011

Rychnovský deník 17.8.2011

 Rychnovský deník č. 199 ze dne 23.8.2011

Rychnovský deník 23.8.2011

Rychnovský deník č. 203 ze dne 30.8.2011

Rychnovský deník 30.8.2011

Místní kultura - Magazín pro kulturní život v místech a regionech ze dne 30.8.2011

Místní kultura vyrostla na obecních časopisech

Autor: Ludmila Kučerová

ČR: Tak trochu pátrám ve své paměti a v historii, ovšem nikoli dávné. Inspirovala mě k tomu soutěž, o které se zmiňujeme v prostoru Zpráva týdne, a sice Soutěž zpravodajů Rychnovska 2011, což je klání všech, kteří tvoří obecní periodika a vylepšují je po stránce grafické i obsahové.

Místní kultura vznikla v roce roku 1991, a vyvinula se od tištěného bulletinu rozmnožovaného na cyklostylu a na nekvalitním papíře v časopis internetový. V současnosti máme řadu dopisovatelů a na náš mail chodí tolik tiskových zpráv z kultury, že je často nestíháme zveřejnit. Ale v začátcích nám byla každá informace drahá, a získávali jsme je právě z obecních zpravodajů.
A těch jsme naopak měli dost, protože tehdejší šéfredaktor a zakladatel časopisu Místní kultura Zdeněk Jírový nabízel Místní kulturu výměnou za jednotlivá čísla obecních periodik. Prohlíželi jsme je poctivě a hledali jsme pro sebe, ale i pro naše čtenáře inspiraci. Z většiny se dalo vysledovat, co zásadního se v místní kultuře děje. A dalo se také srovnáním jednotlivých periodik zjistit, která obec kulturně vzkvétá, a která zůstává u pořádání plesů. Věděli jsem, co se děje s kulturními domy, jak podporují kulturu obecní zastupitelstva, o grantových systémech a financování kultury, či o zřizování a vzniku kulturních subjektů.
Prostě (obecní) zpravodaje zrcadlí dění v místní kultuře a Místní kultura na nich byla při svém vzniku, ale i dlouho potom, závislá.

Elektronický článek na webu Místni kultry zde: Místní kultura vyrostla na obecních časopisech

Bulletin SKIP 3/2011

Regionální soutěž zpravodajů Rychnovska

Elektronický článek je zde: Bulletin SKIP 3/2011 Soutěž zpravodajů Rychnovska

 Rychnovský deník č. 214 ze dne 14.9.2011

Rychnovský deník 14.9.2011

22.9.2011 Rychnovský deník č. 223

Zpravodaje Rychnovska 2011 - Vodník zakončil slavnostní předáváním cen v Mokrém

Rychnovský deník 22.9.2011

Rychnovský deník 22.9.2011

Elektronický článek zde:  Rychnovský deník 22.9.2011

25.9.2011 Kroniky a kronikáři. Zpravodaj pro obecní kronikáře a vlastivědné pracovníky

Slavnostní vyhodnocení soutěže zpravodajů Rychnovska 2011 aneb rekapitulace

Elektronický článek zde:  Kroniky a kronikáři 25.9.2011

Deštník - zpravodaj obce Deštné v Orlických horách

Deštník 3.2011

 Syslojed - Synkovsko-slemenský občasník a jedlinský tiež 3/2011

Syslojed 3/2011

Syslojed 3/2011 Syslojed 3/2011

13.12.2011 U nás - Knihovnicko-informační zpravodaj Královéhradeckého kraje

U nás 4/2011

U nás 4/2011

 

U nás 4/2011 U nás 4/2011

Menu

Registrace k odběru aktualit na stránkách obce Mokré

www.obecmokre.cz

U nás k zakoupení! Turistický suvenýr knihovny U Mokřinky No. 1266

Mokré turistický suvenýr No. 1266.png

Co vyprávěla jedna víla

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=3582478

Královéhradecký kraj finančně podporuje projekty obce Mokré a knihovny

http://www.kr-kralovehradecky.cz/

Čajovna u bludičky

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=cs&oid=2966018

NetopýrPadající hvězdy pro štěstí

Logo knihovny ke stažení

www.obecmokre.cz/knihovna

Přání

Karel Gott a jeho přání knihovně U Mokřinky

Bludička Mokřinka

Bludička Mokřinka


bu1.gif

Mořské akvárium

Mořské akvárium

Bezpečný internet

http://www.saferinternet.cz

Významná výročí roku

Knihovna Jiřího Mahena Brno

http://www.kjm.cz/kalendarium

Zeměpis.eu

http://www.zemepis.eu/zemepis.p1.html

21. 4. Alexandra

Zítra: Evženie

Prodej Mokerského receptáře

Letáček na prodej knihy receptář.jpg

http://www.webarchiv.cz/

Překlad webové stránky

http://translate.google.com/translate?sl=cs&tl=en&js=n&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=www.obecmokre.cz%2Fknihovna

Překlad dokumentů

http://translate.google.com/?hl=cs&sl=cs&tl=en#

http://www.czregion.cz/mokre

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=CZ&oid=2179716

http://www.zachranny-kruh.cz/flash/prirucka

Záchranný kruh dětem

http://deti.zachranny-kruh.cz/

Partneři naší knihovny

www.fragment.cz

www.slovart.cz

www.egmont.cz

www.krigl.cz

http://www.pierot.biz/

www.jasknihy.cz

http://www.knihystehlik.eu/

Nakladatelství Smart Press

MegaKnihy - logo

Netopýr

Pavučina

Netopýr

Strom netopýrů

Pavučina

žába.gif

On-line Božena Němcová

Kompletní dílo Boženy Němcové a dalších spisovatelů v elektronické podobě

www.mlp.cz/bozenanemcova/

www.mistnikultura.cz

http://www.kultura21.cz/

http://www.ceske-tradice.cz/

http://www.rostemesknihou.cz

www.celeceskoctedetem.cz

http://www.ctesyrad.cz

http://www.skipcr.cz/

http://www.ptejteseknihovny.cz/

http://www.ctenipomaha.cz/

http://www.mestoprodeti.cz/

http://www.obecmokre.cz/knihovna/index.php?nid=3396&lid=CZ&oid=403319

akvarium.gif

V létě čtu knihy na:
a) zahradě
  
 118
b) na pláži pod palmou
  
 101
c) až večer v posteli
  
 98
d) u bazénu
  
 101
e) nemám na čtení čas
  
 107

Návštěvní kniha

příspěvků: 88

Návštěvnost stránek

192209