Za účasti pořadatelů
Slavnostního zahájení se ujal recitací Karla Jaromíra Erbena recitátor Jaroslav Brendl básněmi z jeho známé sbírky Kytice, a to básněmi Kytice, Vrba a na závěr Vodníka. Dílo K. J. Erbena nebylo vybráno náhodou.....
"Za pouhých 46 dnů to bude přesně 200 let, kdy spatřil světlo světa jeden z největších klenotů České literární historie – Karel Jaromír Erben. Jeho odkaz není jen v jeho nejznámějším díle – v Kytici z pověstí národních a v nezapomenutelných pohádkách, ale i v zásluze o knihovnictví. V roce 1843 se stal, na žádost Františka Palackého, archivářem Národního muzea se specializací na písemnictví. Erben sebral, ale hlavně utřídil neuvěřitelné množství písemností a dal tak knihovnictví nový řád."
Název "MOKRÉ" k recitaci těchto básní přímo vybízí. A aby vše bylo dokonalé, recitaci Vodníka si přišel poslechnout i živý nefalšovaný mokerský vodník Mokeráček.
Recitace Jaroslava Brendla sklidila velký úspěch. Zvlášť Vodník byl v jeho podání opravdu nezapomenutelným zážitkem....
Cena - hlasování na webu Rychnovského deníku
Kategorie obec
Kategorie město
Cena kronikářů Rychnovska – Deštné v Orlických horách
Cena kronikářů, archivářů Rychnovska, Orlicka a Náchodska sdružení AKRON - Deštné v Orlických horách
Cena cestovatele Jiřího Máry – DOBRUŠKA
Cena knihovníků – Častolovice (zpravodaj vybíraly knihovny Rychnov n. K., Dobruška, Opočno, Častolovice a Mokré) – knihovnice se měly řídit tím, zda zpravodaj obsahuje články o činnosti knihovny v obci
Cena Rodného kraje Fr. Kupky – Králova Lhota (hlasováním na výstavě v Opočně)
Cena obce Mokré – Zdelov – v Mokrém k radosti vydavatele zvítězila obec Mokré, ale jelikož je cenou je kniha Mokrého, tak tuto cenu obdržela obec, která se umístila hned za ní :-)
Cena knihovny U Mokřinky – tuto cenu vybírala knihovnice Mokrého ve spolupráci s novinářkou Lenkou Tomsovou a jelikož se nemohly rozhodnout, nakonec vybraly obce dvě
Cena firmy martisys.com - tuto cenu si vybrali společníci této firmy, zaměřili se především na to, zda se obec ve svém zpravodaji zabývá historií a kronikou své obce - Synkov-Slemeno
Cena hlasování občanů na prázdninových výstavách
Cena novinářů – zpravodaje hodnotili redaktoři deníku a vybrali:
Dárkový balící materiál pro všechny oceněné obce věnovala firma Somipo Opočno, specializované papírnictví
Firma martisys.com věnovala všem 47 obcím slevové poukazy na digitalizaci obecních kronik. Nabídka platí i v případě, že se obec nezúčastníla závěrečního vyhodnocení. Poukaz ji bude zaslán dodatečně.
Všechny přihlášené zpravodaje, dále zpravodaje:
K soutěži se připojila Novinově vydavatelská instituce Jednota, která vydává časopisy pro českou menšinu žijící na území Chorvatska a k nahlédnutí bude také chorvatský tisk.
Svoje zpravodaje a tiskoviny na závěrečném vyhodnocení představí také Novinově vydavatelská instituce Jednota, která spolu se Svazem Čechů v Chorvatsku sídlí ve městě Daruvar, kde vydávají pravidelné zpravodaje pro českou menšinu žijící na území Chorvatska. A právě s místní českou knihovnou Franty Buriana (první česká knihovna v Chorvatsku) navázala knihovna U Mokřinky v roce 2007 spolupráci. Návštěvníci tak do nich budou moci nahlédnout a přečíst si, jak žijí naši krajané v Chorvatsku. Do soutěže věnují knihu.
Odkazy zde:
Noviny vydávané pro českou menšínu žijící v Kanadě, které otiskly i několik příspěvků knihovny U Mokřinky v Mokrém.
Odkazy zde:
Knihovna U Mokřinky v Mokrém ve spolupráci s občanským sdružením ABAKUS, pořádají 2. ročník soutěže o nejlepší zpravodaj okresu Rychnov nad Kněžnou.
Plné verze zpravodajů jsou na http://rychnovsky.denik.cz/. Hlasování bylo ukončeno! |
Knihovna U Mokřinky Mokré - Knihovna roku 2009 Královéhradeckého kraje - věnuje prezentační materiály obce a knihu o historii Mokrého s věnováním autorů. Více na www.obecmokre.cz/knihovna
Dagmar Honsnejmanová
Občanské sdružení ABAKUS Opočno - Rodný kraj Františka Kupky je projektem rozvoje regionu Opočno, Dobrušky a okolních měst a obcí. Pojítkem je osobnost rodáka z Opočna, světově uznávaného malíře Františka Kupky. Do soutěže věnují knihu Pohádky ze zámeckého parku a Omalovánky ze zámeckého parku s podpisem autorky Boženy Tymichové. Více na www.rkfk.cz
Tereza Rabenseifnerová
martisys.com je softwarová firma, vyvíjející zakázkový software a zejména pak webové (Internetové) aplikace od grafického návrhu, až po následnou údržbu a aktualizaci, včetně optimalizace SEO. K těmto projektům patří i vlastní projekt digitalizace a publikace obecních kronik, viz. např. www.velke-pavlovice.nase-kronika.cz, www.kronikybela.cz.
Při svém vývoji vsadila na technologie spol. Microsoft a její platformu .NET, která je zárukou dlouhodobého rozvoje a spolehlivosti. Více informací o firmě na www.martisys.com.
Firma do soutěže věnuje "poukaz" na digitalizaci a publikaci jedné obecní kroniky, v rozsahu max 250 stran a do velikosti A3, včetně neomezeného hostingu na stránkách martisys.com.
Více o Častolovicích zde: Městys Častolovice
Více o Deštném v O. h. zde: Deštné v Orlických horách
Bc. Lubomír Franc - hejtman Královéhradeckého kraje. Stručný životopis zde: Lubomír Franc - do soutěže věnoval knihu z regionu Východních Čech Broumovsko s věnováním.
Senátor JUDr. Miroslav Antl - V současné době pracuje jako právník a expert na trestní právo a bezpečnost, je odborným asistentem na katedře sociální patologie a sociologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, kde dlouhodobě přednáší trestní právo. Působil jako trestněprávní expert v TV Prima, mj. v pořadu KRIMI LIVE. V roce 1999 se stal vítězem ankety Českého rozhlasu o „Šarmantní osobnost roku 1999“. Více na www.miroslavantl.cz - do soutěže věnuje knihu s věnováním.
Lenka Tomsová - http://tomsova.blog.idnes.cz - novinářka na volné noze. Vystudovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Jako novinářka se v různých obdobích zabývala vnitropolitickým zpravodajstvím, obchodem a službami, výtvarným uměním, gastronomií, zdravou výživou a životním stylem obecně. V posledních letech se věnuje hlavně cestopisným reportážím a psaní cestopisů a průvodců. Více o autorce na www.tomsova.com - do soutěže věnuje dvě své knihy s věnováním.
Jiří Mára - cestovatel, jehož motto zní: "Věříme, že každý cíl je dosažitelný" - cestuje se synem, který se stal prvním českým vozíčkářem, jež navštívil nejvzdálenější kout naší planety - Nový Zéland. Zkusil si život v Amazonském pralese, na Galapágách a Japonsku. O jejich cestování se dozvíte na www.jirkamara.cz - do soutěže věnuje knihu s věnováním.
Jan Řehounek – spisovatel, novinář na volné noze, zaměstnán jako manažer veletrhů a výstav. Je členem Spolku českých bibliofilů a Obce spisovatelů. Zabývá se fotografováním a regionální historií. Napsal a vydal 13 knížek. Jeho Kniha Osudové okamžiky byla v roce 2008 oceněna hlavní cenou v soutěži regionální literatury faktu Cena Miroslava Ivanova. Více na http://rehounek-kaplanka.webnode.cz/ - do soutěže věnuje knihu s věnováním.
Veolia Voda Královéhradecká provozní a. s. - Společnost Královéhradecká provozní, a.s. je vodárenskou společností, jejíž převažující činností je provozování vodovodů a kanalizací. Společnost působí zejména v bývalém okrese Hradec Králové a zasahuje i do okrajových částí okresů Rychnov nad Kněžnou, Pardubice, Náchod, Kolín, Nymburk, Jičín a Trutnov. Více na http://www.khp.cz/ - do soutěže věnuje knihu Václava Malovického.
Jaroslav Brendl - recitátor, herec a moderátor. Je členem divadelního spolku Vojan Libice nad Cidlinou DS Vojan . V současné době účinkuje ve hře Carl Djerassiho a Roalda Hoffmanna "Oxygen", jejíž premiéra bude 22. června 2011 v pražském divadle Broadway, v režii Pavla Trávníčka. Více o jeho divadelní a recitátorské činnosti na http://www.ezopagency.cz/. Přijal úlohu moderátora při závěrečném vyhodnocení soutěže.
Hvězdárna barona Artura Krause Pardubice - byla slavnostně otevřena 31. 3. 1992 a navazuje na historickou tradici popularizace astronomie v Pardubickém kraji založenou na konci 19. století baronem Arturem Krausem. Hlavní náplní je především astronomie určená pro širokou veřejnost, kterou utváří pravidelná večerní pozorování za účastni zkušených astronomů, dále pak každý měsíc pořádání přednášek na zajímavá, nejen čistě astronomická témata a v neposlední řadě nabízí také řadu kroužků pro děti a studenty. Více na http://www.astropardubice.cz/ - do soutěže věnuje 3 poukazy na volný vstup do hvězdárny, každý pro pět osob.
Jan Tomšíček - cestovatel, tulák na kole, jehož k dalekým cestám nejvíce inspirovali pánové Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. O svých výpravách na plachetnici po moři, Africe a Rusku napsal pět knih. K dispozici je na adrese tomsicek.honza@seznam.cz - do soutěže věnuje knihu s věnováním.
Ing. Petr Ondráček, CSc. – námořní kapitán, je členem České asociace námořního jachtingu, v letech 1999 – 2006 byl jejím prezidentem, od roku 1999 je předsedou Kontrolní komise Českého svazu jachtingu. přednáší na odborných setkáních jachtařů a publikuje odborné články o lodní elektronice v jachtařských časopisech. Je autorem knihy Před přídí mys Horn a věnuje se historii českého námořního jachtingu. Je autorem projektu umístění slavné lodě Richarda Konkolského NIKÉ v Národním technickém muzeu. Více informací na www.sailboat-singa.cz - do soutěže věnuje knihu s věnováním.
Vítězslava Klimtová - spisovatelka, grafička, ilustrátorka, známá strašidloložka a objevitelka pohádkové země plné strašidýlek, skřítků, víl, a rusalek. V současné době žije především v Pohádkovém domě ve vesničce Pičín u Příbrami, kde má výtvarný ateliér, ale také v Praze a ve Španělsku. Hlavně děti si oblíbily její lexikony ohrožených druhů strašidel. Známé jsou také její knížky o rodině skřítka Drnovce. Napsala také několik knih pro dospělé čtenáře.
Více na www.pohadkovazeme.cz - do soutěže věnuje knihu s věnováním.
PaeDr. Josef Lukášek - profesor fyziky na gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou, spisovatel, vypravěč příběhů, pověstí a pohádek Orlických hor a Podorlicka. Je autorem oblíbených Pohádek z Orlických hor. Je důvěrníkem Kačeny i Rampušáka. Již 30 let je dobrovolným členem Horské služby Orlických hor. Do soutěže věnuje knihu pohádek s věnováním.
Mgr. Jiří Mach - vedoucí Vlastivědného muzea v Dobrušce, historik, spisovatel regionální literatury. Do soutěže věnuje knihu s věnováním. Více na stránkách muzea http://www.mestodobruska.cz/muzeum
Dr. Josef Ptáček - regionální spisovatel a historik. Majitel vydavatelství Expedice F. L. Věka, Dobruška. Do soutěže věnuje svoji knihu s věnováním.
Ing. Václav Malovický - VM nakladatelství Praha - spisovatel, scénarista, gastronom - vydavatel vlastivědných regionálních kuchařek. Knihy jsou k dostání v knihkupectvích. Knihu, která pojednává o kulinářských receptech a zajímavostech našeho kraje (recepty z obce Pohoří a Mokrého) "Co chutná mezi Orlicí, Labem a Cidlinou" nabízíme i v knihovně U Mokřinky.
Informační centrum Opočno - www.opocno.cz
Obec Deštné v Orlických horách - www.obec-destne.cz - zpravodaje budou vystaveny na obecním úřadě
Skuhrov nad Bělou - www.skuhrov.cz - zpravodaje budou vystaveny v budově obecního úřadu
Hřibiny-Ledská - www.hribiny-ledska.cz - výstavku pořádá obec, budou vystaveny na Hřibinách v restauraci U myslivce
Borovnice - http://www.borovnice.info/ - výstava bude na obecním úřadě v Přestavlkách čp. 1
Knihovna U Mokřinky Mokré - www.obecmokre.cz/knihovna
Městská knihovna Dobruška - http://www.mestodobruska.cz/knihovna/
Městská knihovna Rychnov nad Kněžnou - http://www.kulturark.cz/
Místní knihovna Dobré - http://www.obecdobre.cz/
Knihovna Častolovice - http://www.knihovna-castolovice.cz/
Místní knihovna Podbřezí - www.podbrezi.cz
21.6.2011 Opočno - setkání kronikářů Rychnovska. Kronikáři na tradičním červnovém setkání si prohlédli všechny přihlášené zpravodaje a udělili "Cenu kronikářů Rychnovska", kterou věnoval Státní okresní archiv Rychnov nad Kněžnou. Cenu získal zpravodaj Deštník obce Deštné v Orlických horách. Slavnostní předání se bude konat v září na celkovém vyhodnocení soutěže. Hlasovalo celkem 34 kronikářů, Deštník získal 6 hlasů. Na dalším místě se umístil Vamberk s pěti hlasy a Sedloňov se čtyřmi hlasy.
9.7.2011 Kounov u Dobrušky - 3. setkání archivářů, kronikářů a rodopisců Orlicka a Náchodska. Hlasování se zúčastnilo 25 osob. Nejvíce hlasů obdržel zpravodaj Deštník obce Deštné v Orlických horách, který získal 6 hlasů. Na dalším místě se umístil Bačetín a Mokré se třemi hlasy.
Na všech místech bude možnost hlasování. Hlasování bude také na webu Rychnovského deníku. Vyhodnocení se bude konat předběžně začátkem září 2011.
Změna je zcela na obcích, v případě změn, prosím, nám je nahlaste, abychom mohli termíny upravit. Děkujeme.
1. soubor zpravodajů
2. soubor zpravodajů
Příspěvek 1: Musím říct, že jsem si ten čas fakt našla a začetla se. Našla jsem spoustu užitečných informací; obdivovala soudržnost obyvatel na malých obcích; množství akcí, které pořádají; jejich ochotu a obětavost; odvahu s jakou o ledasčem píšou; vůli, že když něco na svět nejde (jako vydávání zpravodaje), že to nevzdávají. Našla jsem tam stejné problémy, které trápí nás, zasmála se i uronila slzu. Spoustu článků jsem četla jedním dechem. Byly poučné a k zamyšlení. Lenka
Příspěvek 2: Uvítal jsem červencovou výstavu. Měl jsem tak možnost prohlédnout si všechny zpravodaje přihlášené do soutěže zpravodajů Rychnovska 2011. Ty, co jsou už na profesionální úrovni, i ty, které vznikají za jiných podmínek a přitom dobře zvládají plnit svoji funkci. Čtenářům dávají potřebné informace, zaznamenávají dění v obci, mapují události v okolí.
Nechci vyzvedávat žádný ze zpravodajů, chci ocenit a vyzvednout mravenčí práci lidí, kteří je tvoří. Ti si opravdu zaslouží uznání. Kdo to nikdy nedělal, neví o čem je řeč. Než získáte a zpracujete podklady, doplníte je něčím poutavým, vyladíte obsah, … Do toho vás tlačí termín a dotazy čtenářů, kteří užuž čekají na nové číslo „své drbny“.
A tak přeji všem těm, kteří se jakkoliv podílejí na vydávání takového občasníku, nutný elán a dostatek trpělivosti. Výstava je pro nás určitě inspirací, soutěž vhodnou injekcí! JaK., člen redakční rady
Soutěž zpravodajů Rychnovska prezentuje na svých stránkách senátor JUDr. Miroslav Antl
Elektronická verze článku: Rychnovský deník 19.7.2011
Autor: Ludmila Kučerová
ČR: Tak trochu pátrám ve své paměti a v historii, ovšem nikoli dávné. Inspirovala mě k tomu soutěž, o které se zmiňujeme v prostoru Zpráva týdne, a sice Soutěž zpravodajů Rychnovska 2011, což je klání všech, kteří tvoří obecní periodika a vylepšují je po stránce grafické i obsahové.
Místní kultura vznikla v roce roku 1991, a vyvinula se od tištěného bulletinu rozmnožovaného na cyklostylu a na nekvalitním papíře v časopis internetový. V současnosti máme řadu dopisovatelů a na náš mail chodí tolik tiskových zpráv z kultury, že je často nestíháme zveřejnit. Ale v začátcích nám byla každá informace drahá, a získávali jsme je právě z obecních zpravodajů.
A těch jsme naopak měli dost, protože tehdejší šéfredaktor a zakladatel časopisu Místní kultura Zdeněk Jírový nabízel Místní kulturu výměnou za jednotlivá čísla obecních periodik. Prohlíželi jsme je poctivě a hledali jsme pro sebe, ale i pro naše čtenáře inspiraci. Z většiny se dalo vysledovat, co zásadního se v místní kultuře děje. A dalo se také srovnáním jednotlivých periodik zjistit, která obec kulturně vzkvétá, a která zůstává u pořádání plesů. Věděli jsem, co se děje s kulturními domy, jak podporují kulturu obecní zastupitelstva, o grantových systémech a financování kultury, či o zřizování a vzniku kulturních subjektů.
Prostě (obecní) zpravodaje zrcadlí dění v místní kultuře a Místní kultura na nich byla při svém vzniku, ale i dlouho potom, závislá.
Elektronický článek na webu Místni kultry zde: Místní kultura vyrostla na obecních časopisech
Elektronický článek je zde: Bulletin SKIP 3/2011 Soutěž zpravodajů Rychnovska
Elektronický článek zde: Rychnovský deník 22.9.2011
Elektronický článek zde: Kroniky a kronikáři 25.9.2011
271 |
220 |
210 |
222 |
252 |