9. ročník fotografické a výtvarné soutěže
„V zajetí vesmíru“
Knihovna U Mokřinky při příležitosti 135. výročí svého založení vyhlašuje ve spolupráci s Hvězdárnou barona Artura Krause Pardubice, Hvězdárnou Žebrák, Fyzikálním ústavem v Opavě, Slovenským zväzom astronómov, fotografy Danielou Rapavou, Tomášem Slovinským a s Českou astronomickou společností 9. ročník fotografické a výtvarné soutěže. Tentokráte na téma „V zajetí vesmíru“, určenou pro fotografy i výtvarníky. Téma otevírá možnosti a hlubokou inspiraci všem fotografům, kreslířům, malířům a dalším grafickým umělcům. Tématem letošního ročníku je rovněž palčivý problém světelného znečištění.
Vážení soutěžící,
původní termín odevzdání prací byl prodloužen. Důvodem jsou nečekané technické opravy v knihovně a předávacím klubu, které budou trvat ještě v říjnu. A to pak už nebude mít náš dvorní astronom Petr Horálek volno, proto jsme se rozhodli k tomuto kroku. Určitě to většině nevadí, naopak ti, kteří stále nestíhají fotit či malovat, se mohou v klidu zapojit. K tomu vám může pomoc odkaz na pozoruhodné a vzácné odkazy ještě do konce roku 2024:
https://progresy.physics.cz/2023/11/16/ukazy-2024/
Původní přihlášky platí, termínu není potřeba si všímat, případně jsou také zde:
3. Přihláška foto SVĚTELNÉ ZNEČIŠTĚNÍ 2024.doc
4. Přihláška OBRÁZEK Bludička 2024.doc
Téma „V zajetí vesmíru“ se dá vnímat velice rozmanitě. Příroda kolem nás, momentky s hvězdným nebem, západy a východy, roztodivné mraky, ale i nápadité vyjádření vlastního chápání vesmíru – to vše a určitě mnohem více si můžete představit pod tématem nejnovějšího ročníku tradiční populární mokerské fotosoutěže. Pochopitelně se nabízí zapojit se do soutěže s nějakým astrofotografickým úlovkem, k čemuž budou v soutěži určeny samostatné kategorie. Vesmír ale není jen o hvězdách a planetách: pro některé jsou to krásné zážitky v přírodě, bouřky, pohledy do vody… ale samozřejmě v tématu nekonečného vesmíru nesmí chybět ani exotické objekty jako galaxie, černé díry, pestrobarevná oblaka mlhovin.
Na mysl jistě vytane cestování vesmírem i časem. Ve všech případech záleží na vlastní fantazii a vztahu k vesmíru kolem nás. Hodnotí se totiž hlavně originalita, ale i vzácnost (ať už úkazu či dění kolem vás). Zapojit do soutěže se mohou, jak mladí fotografové, tak i mladí umělci – kreslíři, malíři nebo mladí počítačoví grafici. Soutěž je opravdu pro všechny fotografy i umělce.
Světelné znečištění, které nás okrádá…
Tématem letošního ročníku je opět i palčivý problém světelného znečištění. Už několik desítek let ekologové, astronomové, ale i řidiči či běžní obyvatelé přesvětlených měst narážejí na problémy spojené s přemírou umělého osvětlení. Světelné znečištění negativně ovlivňuje naše zdraví, noční druhy zvěře, komplikuje na některých místech i dopravu a neposledně nás připravuje o krásu hvězdné oblohy. Více o světelném znečištění se každý může dozvědět v dokumentárních filmech „Hledání ztracené tmy“ nebo „Vo svetle noci“. Podrobnosti také na stránce www.svetelneznecisteni.cz. Fotografové se v rámci soutěže mohou zapojit se snímky ukazujícími na tento problém, ale také na jeho možné řešení. I tady se meze nekladou, může jít o obrázky přesvětlených měst, snímky správného osvětlení, snímky noční zvěře atd.
Knihovna slaví 135 let!
Soutěž také jednou kategorií připomene významné výročí založení mokerské knihovny.
V roce 2024 slaví Knihovna U Mokřinky 135 let od svého založení, a to významným pedagogem, spisovatelem, překladatelem (např. Karla Maye), a vskutku renesančním člověkem, Emilem Musilem-Daňkovským. Novodobý název knihovny je podle královny bludiček, Mokřinky, která s dalšími bludičkami žije v místních mokřinách, jak dokládají i zprávy z mokerské kroniky. Po jejich postupném vysušování se některé vypravily i do vesmíru, kde hledají svůj nový domov. Bludičky je potřeba nalézt, zjistit vždy její jméno, v které části vesmíru byla nalezena, důvod hledání nového domova, případně další informace o ní.
Vybrané bludičky budou zpracovány do katalogu, který vyjde jako publikace k výročí knihovny. Kresby a malby musí být proto dostatečně výrazné, aby se do ní daly naskenovat v dobré kvalitě.
Do kdy se zapojit?
Soutěž probíhá do 30. listopadu 2024 a na účastníky již teď čekají pěkné ceny, které dodali partneři soutěže (viz níže). Hodnotit se bude v několika kategoriích, jednak podle typu díla (fotografie, kresby či malby, díla v grafických programech) a také podle věku účastníků. Hodnotit bude porota složená ze zástupců pořadatelů a ta si vyhrazuje právo určit přesné kategorie podle typu zaslaných děl. Těšíme se na zajímavá díla, která si budete moci prohlédnout na stránkách soutěže.
Základní kategorie
Porota si vyhrazuje právo vytvořit další kategorie a podkategorie podle věku i podle typů a počtu děl došlých do soutěže.
Podmínky:
Ceny a vyhodnocení soutěže
Vyhodnocení soutěže proběhne jako již tradičně v mokerském společenském klubu nedaleko místní knihovny, a to v únoru 2025. Pokud popřeje počasí a bude to organizačně možné, bude součástí akce pozorování noční oblohy hvězdářským dalekohledem s Petrem Horálkem z Fyzikálního ústavu v Opavě a Petrem Komárkem z pardubické hvězdárny. Jako bonus možnost spaní pod hvězdami či pod stany na místním hřišti (kde je základní zařízení včetně mobilního WC, chladničky a rychlovarné konvice, v areálu je možné i opékání vuřtů). V případě nepřízně počasí je připraven náhradní program v podobě besedy o hvězdách spolu s občerstvením. Pro soutěžící jsou připraveny krásné ceny, které dodali jednotliví partneři soutěže (viz níže).
Organizátoři soutěže si vyhrazují možnost přidat kategorie podle došlých děl a změny programu vyhodnocení soutěže. Doporučujeme všem soutěžícím pravidelně sledovat stránky soutěže, kde budou průběžně zveřejňovány veškeré informace, a také přesný datum vyhodnocení.
Partneři soutěže
Spoluorganizátoři soutěže jsou již tradičně: Hvězdárna barona Artura Krause Pardubice, Hvězdárna Žebrák a Česká astronomická společnost. Dále soutěž podpořili Slovenský zväz astronómov (zastupuje v porotě Pavol Rapavý) nebo Fyzikální ústav v Opavě (zastupuje v porotě Petr Horálek – astrofotograf, cestovatel a spisovatel). Z osobností jsou to Daniela Rapavá – slovenská astronomka a fotografka, která slaví celosvětově úspěch svými fyzikálními fotografiemi, a Tomáš Slovinský – slovenský astrofotograf několikrát oceněný v NASA a vítěz 6. ročníku soutěže (Nebeské kouzlení).
Dalšími partnery jsou: SOMIPO Opočno – papírnictví, hračky, knihy a výtvarné potřeby, Spolek ABAKUS – autor projektu Rodný kraj Františka Kupky, Petr Netík – kreslíř a ilustrátor, Spolek Senioři z Opočenska, Marta Pohnerová – malířka, spisovatelka, autorka projektu Duchovní a smyslová výchova, zakladatelka Dětské výtvarné školy v Hradci Králové, Petr Stančík – spisovatel, oceněný cenou Magnesia Litera (2015), Vesmír - věda, příroda, člověk, společnost – časopis s tradicí od roku 1871, Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov a Agentura Dobrý den, Petr Brož – geolog (Geofyzikální ústav Akademie věd ČR), autor knihy Vesmírníček, nominované na ocenění Magnesia Litera, Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, příspěvková organizace, a Nakladatelství Slovart.
Za všechny spoluorganizátory a partnery soutěže se na vaše soutěžní díla i na samotné vyhodnocení v příjemné atmosféře v Mokrém těší organizátorka Dagmar Honsnejmanová z Knihovny U Mokřinky!
Kontakty
Dagmar Honsnejmanová
Knihovnice a organizátorka soutěže
E-mail: kronika.mokre@seznam.cz
Telefon: +420 601 339 859
Petr Komárek
Vedoucí Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích
Email: info@astropardubice.cz
Telefon: +420 603 165 366
Pavol Rapavý
Slovenský zväz astronómov
Tel: +421 907 854 928
E-mail: pavol.rapavy@gmail.com
Pavel Suchan
Tiskový tajemník České astronomické společnosti
Tel: +420 737 322 815
E-mail: suchan@astro.cz
Petr Horálek
Astrofotograf a popularizátor astronomie
Fyzikální ústav v Opavě
Tel: +420 732 826 853
E-mail: petr.horalek@slu.cz
249 |
212 |
200 |
211 |
244 |