Fotografie zvířa a více o ZOO se dozvíte zde: www.zoopraha.cz
Letošní autobusový výlet byl zaměřen na poznávání zvířat. A tak jsme se v sobotu 15. září vypravili do ZOO Praha. Trochu jsme se obávali naplnit autobus, ale nakonec s tím nebyl žádný problém. Se zajištěním účasti jsme využili spolupráce s Mílou Rohlenou Dárky Mila Opočno, takže autobus byl plný. Měli jsme radost, že jelo hodně dětí, pro které byl výlet určen především. Ale i my, dospělí, jsme si návštěvu zoologické zahrady velmi užili. Já osobně jsem v pražské ZOO byla poprvé v životě, a byla jsem z ní nadšená.
Projít a vidět všechna zvířata je za jeden den zcela nemožné. S naší skupinkou jsme navštívili pavilon Údolí slonů, kde mohou návštěvníci pozorovat největší stádo slonů indických v ČR. Zajímavé, až děsivé, bylo Velemlokárium, ve kterém jsme mohli spatřit největší obojživelníky světa – kriticky ohrožené velemloky čínské. Musím říct, že to byl zážitek. Velemlokárium obývá několik jedinců, nejvýznamnějším je samec Karlo, největší velemlok v Evropě (155 cm a 26,5 kg).
Dalším zážitkem byla návštěva pavilonu šelem a hadů, kde jsme se stihli krmení lvů a tygrů. A to bylo opravdu něco. Z hadů mě nejvíce ohromila obrovská anakonda. Na pláních jsme obdivovali velké bizony, zubry, velbloudy dvouhrbé a koně Převalského, dále soby a losy.
Zastavili jsme se u pavilonu největších želv na světě (foto) a v malé jeskyni nám přímo nad hlavami létali kaloňové.
K nádherným expozicím patří pavilon hrochů. Pavilon je určen pro chov hrochů obojživelných. Prosklené čelní stěny bazénů nabízejí návštěvníkům jedinečný pohled na hrochy pod vodou, takřka z očí do očí. Díky tomu plně vynikne ladnost těchto obrovských kolosů, s níž se tito obři pohybují. K neméně zajímavým zvířatům patří i tapír čabrakový, který patří mezi ohrožené druhy a je opravdu kouzelný.
Nezapomněli jsme se podívat na tučňáky a před odchodem k autobusu jsem strávila téměř tři čtvrtě hodiny u lachtanů. Expozice lachtanů napodobuje skalnaté mořské pobřeží. Lachtani zde mají prostorný bazén, do kterého vede ze skály skluzavka, nad ním se klene kamenná lávka. Návštěvníci mohou zvířata sledovat buď z velké tribuny, nebo obdivovat jejich plavecké dovednosti přes velké prosklené stěny ohraničující bazén a svažující se do umělé jeskyně pod hladinou. Člověk by se vydržel dívat na hrající se lachtany celou věčnost
Historie ZOO Praha sahá až do roku 1881, kdy v novinách vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka k zřízení zoologické zahrady v Praze, a to u příležitosti sňatku prince Rudolfa a belgické princezny Štěpánky. Otevřena byla v roce 1931 a během své více než 80leté existence se vypracovala mezi nejprestižnější zoo světa. Dnes je po Pražském hradu druhým nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku.
V současné době je na rozloze 50 ha 12 pavilonů, přes 150 expozic. Žije zde 5 000 zvířat náležejících k 684 druhům, z toho je 268 ohrožených. Děti určitě potěší Rezervace Bororo, lanovka, tramvajka, vláček, brouzdaliště a Dětská zoo s kontaktními zvířaty. Pražská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější zoo v České republice s více než 1,4 milionu osob ročně.
Zoologická zahrada se nachází v dolní části pražské Troje. Jde o moderní zahradu, která ukazuje zvířata v podmínkách, které se co nejvíce blíží jejich přirozenému prostředí. Podílí se na záchraně mnoha ohrožených živočišných druhů a u některých vede jejich celosvětové plemenné knihy (nejznámější z nich je záchrana koně Převalského).
Dagmar Honsnejmanová
ZOO Praha je také partnerem letní akce knihovny 15. ročníku prázdninového malování Cestování s pozdravem aneb výprava do ZOO
Fotografovala Dagmar Honsnejmanová
232 |
199 |
186 |
201 |
237 |