Opět zajímavé povídání Dany Šimkové, tentokrát o životě a kráse císařovny Sissi. Nechyběly ukázky šperků, klobouků, korzetu, honzíka a spodniček z doby, kdy císařovna žila.
Dne 23. 10. 2024 se konala čajovna cestovatelská. Velmi zajímavé odpoledne jsme strávili s manželi Jiřinou a Borisem Tichými, kteří propadli turistice. Před několika lety se rozhodli, že obejdou po hranicích naši republiku. Celou cestu postupně zdokumentovali, nafotili spoustu zajímavých fotografií hraničních kamenů i svého dobrodružného chození. Na konec si pro přítomné připravili malý cestovatelský kvíz a vylosovaným účastníkům předali drobné ceny. Výborné koláče přinesla Jiřina Tichá a domácí sněhové trubičky Táňa Čiháková.
Povídání s Mílou Rohlenovou, zakladatelkou spolku Senioři z Opočenska, o spolupráci s režisérem a hercem Tomášem Magnuskem, bylo opět velmi zajímavé a zábavné. Setkávání s herci a dalšími osobnostmi několik seniorů natolik nadchlo, že vyústilo ve sbírání autogramů a také členstvm v Klubu sběratelů autogramů. Nechybělo také prohlížení fotografií z osobních setkání s herci, zpěváky a dalšími osobnostmi. Sbírku podpisů přinesla také paní Emílie Vávrová, která je sbírá už mnoho let.
Do poslední čajovny před prázdninami si program připravila knihovnice a zaměřila se na výročí 250 let od reformy školství Marií Terezií (6. prosince 1774 byl vydán Všeobecný školský řád pro všechny císařsko-královské země, který stanovil mimo jiné všeobecnou vzdělávací povinnost pro chlapce i dívky. Součástí byla i výstava historických knih, které četli naši rodiče i prarodiče, a také výstava "Na okně"
Perličky z výstavy Státního okresního archivu Rychnov n. K. u příležitosti Mezinárodního dne archivů a setkání kronikářů Rychnovska 2024 - Vzůru do lavic!
Zároveň se konalo zahájení fotografické vvýstavy v MiniGalerii "Na síti" z výletu Slíváků a přátel ze sousední obce Čánka.
Již druhá čajovna s Kateřinou Geržovou byla velmi zajímavá a poučná. Dozvěděli jsme se, co roste za bylinky v Orlicých horách, jak je sbírat, sušit či jinak zpracovat. Jaké bylinky jsou nejlepší pro ženy, jaké pro muže. Nechybělo promítání ukázek bylin a přítomní měli možnost zakoupit i domácí bylinné výrobky.
Dne 17. 4. 2024 se konala opravdu zajímavá a zábavná přednáška o životě princezen v 18. století. Dana Šimková velmi vtipně vyprávěla o tom, co princezny jedly, jak se strojily, česaly, jak chodily na záchod, jak často se koupaly, když na zámcích byla zima a mramorová vana ledová, čím si čistily zuby a jak vypadalo jejich spodní prádlo. Rozhodně jim život nikdo nezáviděl a všichni přítomní se při jejím vyprávění hodně nasmáli.
Dne 27. 3. 2024 se konala jarní čajovna s Táňou Šilhavou a jejími malovanými obrazy a kameny. Povídání bylo velmi přátelské a zvědavé otázky nebraly konce. Malování a sochaření je Tánin velký celoživotní koníček. Obrazy jsou nádherné a nejvíce se asi líbil pohled na zimní dům a zahradu „U mlejna“, který se stal ústředním bodem plakátu.
František Ptáčník „Luky“ se zabývá lukostřelbou od roku 1992, je trenérem lukostřelby 2. třídy, vychoval několik střelců, kteří uspěli v České republice, ale i na evropských šampionátech. Lukostřelbu, včetně historie, učí na dvou vysokých školách a také na universitě třetího věku.
Během přednášky předvedl také malou výstavu tureckého luku, sportovního luku, sbírku šípů a také katovský meč.
Vyprávění o tom, jak se koníček stane celoživotní prací i snem, bylo velmi zajímavé.
Fotogalerie zde:
www.obecmokre.cz/fotogalerie/frantisek-ptacnik
Čajovna s Davidem Adamským byla velmi zajímavá. Všichni přítomní obdivovali jeho umění i vyprávění. Mohli si také prohlédnout některé z jeho výrobků a vyzkoušet si zkusit vyšívat. Není to rozhodně jednoduché.
David Adamský "Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje"
Toto umění se v Čechách rozšířilo po polovině 19. století a uplatnilo se na kožených mužských opascích. David Adamský během snahy o oživení zapomenuté tradice orlickohorského kroje zjistil, že se doplňovaly právě opasky vyšívanými pavími pery. Nebyl však už nikdo, kdo by byl schopen práci starých mistrů napodobit v potřebné kvalitě. Po dlouhém bádání v muzeích a studiu dostupných materiálu se do vyšívání pustil sám s vlastnoručně vyrobenými nástroji. V současné době se v řemesle stále zdokonaluje, snaží se maximálně zachovat historickou autentičnost, ale experimentuje také s vlastními stehy. Vyšívání pavím brkem si však David Adamský nenechává jen pro sebe, ale tuto techniku už naučil svého syna Jindřicha a také přednáší a publikuje texty.
Zdroj: Muzeum východních Čech
Fotografie najdete zde:
www.obecmokre.cz/fotogalerie/david-adamsky
253 |
214 |
202 |
214 |
245 |