Poslední čajovna tohoto roku se konala 15.12.2015 a voněla Vánocemi, cukrovím a příběhem života paní Renaty Moravcové, která je nevidomá a přijala pozvání se svým věrným pomocníkem vodícím psem Xantem. Dalším hostem byla neobvyklá návštěva za projekt Senzační senioři a Národní kronika (projekty vznikly v Nadaci Charty 77/Konto Bariéry ) – slečna Julie Mahlerová (vnučka Zdeňka Mahlera, patron projektu Národní kronika, spisovatel, dramatik a scénárista), která hovořila o projektech pro seniory, Národní kronice a dalších zajímavostech z jejich činnosti.
Nakonec pustila předtočené video s dědečkem, který nám zprostředkovaně všem popřál pohodu, zdraví do nového roku, ale také spoustu elánu a tvůrčí činnosti.
Paní Renata hovořila o všech svých aktivitách, o životě, dobrých i zlých lidech. Každý může v životě přijít o kousek svého zdraví a nikdy neví, jak dopadne a jak je potom těžké se se svým hendikepem vyrovnat a opět se začlenit do běžného života. Pro vodícího pejska jsme připravili malé vánoční překvapení. Přichystali jsme mu balík samých dobrot, které darovali nejen členky našeho klubu, ale i další mokerští občané. Všem moc děkujeme.
Obě návštěvnice se skvěle doplňovaly, zodpověděly všechny otázky, které jim přítomní pokládali, pan Pavel Vávra hrál na kytaru. Prožili jsme společně moc příjemné předvánoční odpoledne. Děti, Eliška (na foto) a Vincent Preclíkovi, se přišly podívat na pejska, mohly si ho hladit. Xanto byl moc hodný a vydržel u nohou své paničky a s námi celé odpoledne.
Pan Pavel Vávra k této příležitosti složil, zahrál a zazpíval paní Renatě píseň o ní a Xantovi. Píseň měla velký úspěch a čajovna určitě tak nebude poslední místo, kde zazněla :-)
Fotogalerie - Čajovna 15.12.2015 Renata - Xanto - Charta 77
http://www.sensen.cz/narodni-kronika
V dnešní zachumelené čajovně jsem mohli zhlédnout výstavu šperků z FIMO paní Ivy Francové z Mokrého. Paní Iva nám vysvětlila, jak se šperky vyrábějí a výroba je to opravdu hodně náročná. Výsledek však stojí za to. Oči nám jen přecházely z prstenů, náušnic, korálů, náramků, spon do vlasů.
Podzimní čajovna se konala dne 29.10.2015. Venku bylo již opravdové podzimní, sychravé počasí. V knihovně bylo útulno a příjemně. Doprovodnou výstavou tentokrát byla výstava starých fotoaparátů a kamer, které zapůjčila z rodinného archivu paní Lenka Hofmanová. Sbírka není sice velká, ale rozhodně zajímavá.
Na výstavu se můžete podívat zde: Výstava fotoaparátů 2015
Dne 6.10.2015 se konala slavnostní čajovna. Program byl velmi nabitý. Hlavním bodem programu byla oslava úspěchu Čajovny u bludičky v celostátní soutěži Senior roku 2015 – kategorie Nejlepší klub. Druhým bodem bylo povídání starostky Blanky Kučerové o cestě do Zanzibaru s prohlížením fotografií. Přednáška byla velmi zajímavá.
Během odpoledne byla příjemná nálada, slavnostně jsme nakrojili dort a nechyběla ani sklenka vína, s kterou jsme si společně připili na další úspěchy naší knihovny!
Nakonec se všichni podepsali do Pamětní knihy kroniky obce.
Fotogalerie - Slavnostní čajovna 6.10.2015
První čajovna po letních prázdninách se konala v duchu vaření a koření. Příjemné povídání doprovázela výstavka starých i novějších kuchařek našich čtenářek a také prodejní výstava koření, kterou ve spolupráci s knihovnou připravila Míla Rohlenová z obchůdku Dárky Mila Opočno. Bylo vidět, že čajovna měla dva měsíce pauzu, povídání byla spousta a bylo to moc příjemné odpoledne.
Na výstavu koření se můžete podívat zde: Letní výstava koření a kuchařek
Poslední čajovna před prázdninami se konala zároveň se zahájením výstavy "Čím vážily naše babičky". V knihovně byly k vidění staré historické váhy, různých typů, velikostí a barev. Výstava byla velmi zajímavá, dozvěděli jsme se také něco o historii váh. Pan Pavel Vávra nám k tomu zahrál na kytaru. Bylo to velmi příjemné odpoledne.
Na výstavu vah se můžete podívat zde: Čím vážily naše babičky
Příjemné odpoledne s damascénskou ocelí se konalo 26.5.2015. Pozvání tentokrát přijali Kamil a Radim Dachsovi z Jílovic, umělečtí kováři, kteří se zabývají technikou výroby damascénské oceli - samurajské meče a především nože.
Bratři se věnují profesionálně nožům od roku 2002. Zabývají se výrobou nožů jak s pevnou čepelí, tak i zavíracím nožům s pojistkou linerlock. Na čepele používají Mozaikové damašky svojí výroby, ale i uhlíkové a práškové oceli. Rukojeti jsou vyrobeny z přírodních materiálů jako jsou - tuzemské i exotické dřeviny, rohoviny, kosti, mamutovina i polodrahokamy, atd.
Zakázkové nože vyrábějí jak dle návrhů a požadavků zákazníků, tak po dohodě i podle svojí fantazie. Již několik let se účastní nožířských výstav v Čechách i v zahraničí.
Nože jsou signovány Japonským znakem TANUKI.
Zabývají se výrobou ručně kovaných replik Japonských mečů, tradiční technologií překládáním oceli a následným skládáním do konstrukce HON SAN MAI gitae. Čepele jsou kaleny na Hamon, signovány Japonským znakem TANUKI a vyráběny v souladu s původními tradičními postupy.
Mohli jsme si prohlédnout nádherné nože i samurajský meč. Dozvěděli jsme se o výrobě damaškové oceli, o materiálech, které nože zdobí, ale i zajímavosti z historie.
Byl to moc příjemný podvečer.
Na další výrobky bratří Dachsových se můžete podívat na jejich webových stránkách zde:
Na další fotografie z čajovny ve fotogalerii zde:
Čajovna: Kouzlo damascénské oceli 26.5.2015
Dne 28.4.2015 se konala jarní čajovna s bylinkami. Pozvání přijala bylinkářka Hanka Urbánková.
Hanka Urbánková s její manžel sice pochází z města, ale společný domov našli na Vysočině. Žijí zde se svými pěti dětmi téměř na samotě, v obci Jimramovské Paseky, v malebném údolí říčky Fryšávky. Krásná čistá příroda úplně vybízí ke sběru bylinek a jejich využití. Zabývají se především výrobou bylinkových sirupů a sypaných bylinkových čajových směsí.
Hanka se věnuje plně dětem, bylinkám a zvířátkům. Děti celou sezónu pomáhají se sběrem bylinek, jejich sušením a řezáním a manžel, jakožto zpěvák, má firmu jako relaxaci od divadla, pomáhá se vším, co je zrovna zapotřebí, ať už jde o sběr bylinek, slévání sirupů, zdobení láhví, či prodej na trzích a jarmarcích.
Příjemné povídání doprovázela ochutnávka domácích bylinkových sirupů a výborného bylinkového čaje. Dozvěděli jsme se mnoho užitečných informací o bylinkách. Jejich zpracování - sušení, nakládání do oleje, alkoholu a hlavně jejich použití - jak která bylinka člověku pomáhá....a mnoho dalšího. Dotazů byla spousta. Na závěr jsme si mohli zakoupit domácí sirup nebo sypaný bylinkový čaj. Povídání se protáhlo do večerních hodin.
Nahlédnout do rodinné farmy Sedmikráska můžete zde: http://sedmikraska-bylinky.cz
Dne 11.3.2015 se konala další čajovna, tentokrát nás navštívila Dagmar Faiglová z Dobrušky, která se již několik let zabývá uměním patchworku. V knihovně pro návštěvníky připravila výstavku svých výrobků, tedy musíme říct, že to byl jen zlomek toho, co dovede. Ale bylo na co se dívat – deky, gobelíny, polštářky, tašky, prostírání nebo třeba košík na šití či jehelníček. Zajímavostí byl třeba ozdobný obal na papírové kapesníčky, které mohou ležet jen tak na stole a přitom tvoří dekoraci. Paní Dagmar nám nejdříve v krátkosti řekla něco o historii patchworku a než Pavel Vávra zahrál a zazpíval první písničku, nachystala nám velikonoční vajíčka, pestré látky a špendlíky. Mohli jsme si sami vyrobit velikonoční vajíčko. Všem se vajíčko podařilo. Je to určitě dobrý nápad na velikonoční výzdobu.
Byl to moc příjemné strávený podvečer....
Fotogalerie - Čajovna s uměním patchworku 11.3.2015
První čajovna roku 2015 měla zajímavé téma: Žehličky naší babičky. V knihovně byla nainstalována výstava starých historických žehliček. Nechybělo povídání o jejich historii a také promítání dalších žehliček na počítači.
Do čajovny přijela i návštěva z Opočna - paní Jelínková, Králíčková a manželé Gruntovi. Všichni vlastně patří do Mokrého, a tak zábava byla příjemná.
Na výstavu žehliček se můžete podívat zde: Výstava Žehličky 2015
232 |
199 |
186 |
201 |
237 |