SKIP v letošním roce pořádal během měsíce čtenářů Maratón čtení. Cílem této akce je dosáhnout toho, aby v průběhu tohoto měsíce knihovny nabídly svým čtenářům a dalším návštěvníkům co největší kontakt s autory a překladateli literárních děl i odborné literatury. Jedná se o různé formy setkání, diskusí a besed s autory a zejména autorská čtení případně besed o literatuře.
Do Mokrého se svojí knihou Ekvádor a Galapágy zavítal Jiří Mára s manželkou a synem Jirkou, aby nám přiblížili čtením, vyprávěním i promítáním svět „za vodou“.
Jejich vyprávění motivuje svým přístupem a odhodláním všechny zdravotně postižené k naplnění svých snů o cestování. Jejich heslem je: „Věříme, že každý cíl je dosažitelný“.
26.3.2011 se v místním klubu sešli příznivci cestování, aby strávili příjemné odpoledne v Ekvádoru a na Galapách. Přednáška byla jedním slovem úžasná.
A tak jsme objevili podivuhodná tajemství rovníku. Zjistíli jsme, jak nebezpečný život je v amazonské džungli a jak žijí pralesní indiáni. Podívali jsme se za ojedinělými zvířaty na tajuplném ostrově Galapágy. Svým vyprávěním nás Jiří Mára s manželkou přenesli do vzdálených krajů, kam se běžně nejezdí.
Dne 2. prosince 2010 Jiří Mára v Lichtenštejnském paláci v Praze převzal z rukou předsedy vlády České republiky čestné uznání za publicistické dílo, konkrétně za knihu "Japonsko s otevřenou pusou". Akce se konala při příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených.
Foto z cest:
Elektronický článek: Své sny si plní i mladík na vozíku
Více článků na www.obecmokre.cz oddíl Události roku 2011
Jmenuji se Jiří Mára a narodil jsem se dne 15.6.1966 v Přerově. Na přelomu roku 2006 a 2007 jsem se na Nový Zéland vrátil společně s mým synem Jirkou. Důkladně jsme procestovali oba největší ostrovy a prožili v zemi Pána prstenů nádherných šest týdnů. Cílem této cesty bylo dokázat, že nejvzdálenější země světa se dá procestovat i s invalidním vozíkem.Troufám si říct, že Jirka je jediným českým občanem, který něco takového dokázal. S úmyslem dodat motivaci lidem se zdravotním hendikepem a optimistickým způsobem je podpořit v jejich boji za naplnění vlastního snu jsem vydal druhý díl knihy s názvem Nový Zéland návrat k protinožcům a o naší cestě také vznikly Nový Zéland - Severní ostrov a Nový Zéland - Jižní ostrov. Následovala další expedice, tentokrát do Jižní Ameriky. Chtěli jsme přesvědčit sami sebe i naše příznivce, že se dá cestovat po cizí zemi i bez znalosti místního jazyka. A tak jsme se ve škole prokousávali do té doby neznámou španělštinou a současně poznávali Ekvádor. Obrovské zkušenosti a nezapomenutelné zážitky jsme získali při pobytu v Amazonské džungli a také na tajuplných Galapágách. Vydali jsme třetí knihu Na vozíku na rovníku a nový dokumentární film Hola Ekvádor a Galapágy a už přemýšleli, který světadíl objevíme příště. Logická volba padla na Japonsko - máme tam kamarády a mohli jsme proto na chvíli žít jako praví Japonci. Úžasná cesta po Honšú, Kjúšú a Šikoku byla dosavadním vrcholem našeho cestování. Zpracovali jsme opět cestopisnou knihu Japonskem s otevřenou pusou i filmový dokument Japonsko - v zemi pramenů a zahrad. Svou pozornost jsme zaměřili také na Evropu, vždyť i ona je přece světadílem a skrývá celou řadu exotických míst. Naší severskou cestu jsme směřovali přes Dánsko a Faerské ostrovy na tajuplný Island. Aby toho nebylo málo, krátce jsme si odskočili také do Grónska. Dokumentaristickým výsledkem expedice se stal nový film Kde se zlobí sopky a telí ledovce a v pořadí pátá kniha Ve stopách Vikingů. Stále máme velkou chuť v naší činnosti pokračovat. Vždyť jsme ještě nebyli v Africe a černý kontinent je pro nás už delší dobu velkou výzvou......... Uskutečňujeme po celé republice poučné i veselé cestovatelské přednášky a přemýšlíme nad dalším životním cílem. Věříme, že naše práce má smysl a děkujeme za všechny pozitivní ohlasy a podporu našeho snažení. |
O cestování rodiny Márových více na stránkách www.jirkamara.cz
277 |
222 |
215 |
226 |
256 |