Hvězdárna a planetárium se nachází na jižním okraji metropole východních Čech - Hradce Králové. Pro stavbu hvězdárny bylo zvoleno jedno z nejkrásnějších míst - na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové, odkud se otevírá pohled na západ do polabské nížiny a na jižní protáhlé údolí se zrcadly rybníků Datlíka a Roudničky.
Výstavba hvězdárny probíhala v letech 1947 až 1961. V objektu sídlí též Český hydrometeorologický ústav a Ústav fyziky atmosféry. Poloha hlavní kupole je 15°50'21" východní délky, 50°10'38" severní šířky, 287 m nad mořem.
Přístrojové vybavení:
Podrobnosti o návštěvách, otevírací době a dalších zajímavostech z vesmíru najdete na webových stránkách hvězdárny: www.astrohk.cz
Planetární stezka na: www.astrohk.cz/planetarni_stezka
Texty na informačních cedulích:
Hradecká hvězdárna slouží nadšeným zájemcům o astronomii od 50. let 20. století. Planetárium funguje od roku 1957 a v současné době je nejstarším provozovaným planetáriem v Čechách. Zastaralý (přesto stále funkční) projekční systém však již nevyhovoval současným požadavkům. V roce 2009 započal tedy projekt nového digitálního planetária., které bylo hrazeno z větší části z evropských fondů. Realizace projektu byla zahájena 1. prosince 2011. V první polovině roku 2012 byla vytvořena dokumentace pro provedení stavby a na počátku roku 2013 pak začala výstavba nové budovy. Slavnostní otevření se konalo 22. ledna 2014. Náklady na zřízení nového planetária dosáhly částky 111,5 milionu korun, přičemž 104,7 milionu pokryla dotace z fondu EU – Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a ze státního rozpočtu ČR. Planetárium bude sloužit běžným návštěvníkům centrum pro popularizaci vědy a výzkumu. Zároveň poskytne zázemí studentům i odborným pracovníkům se zájmem o přírodní a technické obory.
Digitální planetárium vyrostlo hned vedle hvězdárny. Budova má tvar vesmírné lodi a je zcela unikátní v rámci celé České republiky.
Největší atrakcí je bezesporu nový projekční sál s nakloněným hledištěm o celkové ploše 140 metrů čtverečních, kam se vejde bezmála sto lidí. Jsou zde použity moderní technologie, díky nimž návštěvnici mohou spatřit věrné zobrazení vesmíru unikátním vytvořením obrazu. K tomu slouží pět projektorů vyvinutých speciálně pro účely projekce noční hvězdné oblohy na polokouli, s cílem co možná nejvěrnějšího zobrazení. To se určitě podařilo. Nabídne také pohled na průlet Mezinárodní vesmírné stanice, který je tak věrný, že by na ni mohl klidně nastoupit, mohl by se dotknout kamene, letícího kolem něj. Nejen noční obloha, prostorové zobrazení vesmíru a filmy promítané na kulovou klenbu, ale a pohled na Zemi očima posádky kosmické lodi, jsou pro diváky největším lákadlem. Návštěvník je vtažen do vesmíru, proplouvá mezi hvězdami a může tak obdivovat jeho proměnu.
Pro návštěvníky jsou v přízemí a prvním patře umístěné dvě interaktivní expozice. V přízemí je interaktivní expozice "Mikrosvět - makrosvět" s ukázkami nejrůznějších fyzikálních jevů. Hned u vchodu si například člověk může vyzkoušet, jaké vypadá zemětřesení. Stačí sednout si na židli, která se třese. Velký zájem si určitě získala plazmová koule, která představuje a vizualizuje skupenství hmoty, které se nazývá plazma.
V patře je okolo sálu kruhový ochoz s interaktivní expozicí „Energie – formy a přeměny“, kde se návštěvníci mohou stručně a přehledně seznámit s některými základními fyzikálními zákony. Tvoří ji efektně nasvětlené panely, dotykové monitory a exponáty. Je zde například infrakamera, kterou se může návštěvník nechat nasnímat. Na obrázku pak můžeme vidět, že světlejší místa jsou ta, která jsou teplejší. Chladnější místa jsou znázorněna temnými odstíny. Snímek na památku si můžeme následně nechat odeslat na svoji e-mailovou adresu. Nad schodištěm jsou zavěšeny modely planet. Na terasách pak expozice doplňují meteorologická stanice a robotický dalekohled – exponát, který demonstruje možnosti pozorování oblohy prostřednictvím vzdáleně řízeného teleskopu.
Hvězdárna a planetárium nabízí mnoho programů pro školy, jejich součástí jsou programy k vytvoření správné představy o postavení Země, Slunce a Galaxie ve vesmíru. Děti a studenti se vydají k planetám společně se sondami, které pracují na jejich povrchu či v okolí. Stanou se součástí virtuálních letů ke hvězdám, i k samotným hranicím pozorovatelného vesmíru – pohled na „plochou“ noční oblohu je prostřednictvím programu Uniview obohacen o třetí prostorový rozměr při simulovaném pohybu mezihvězdným a mezigalaktickým prostorem.
Dále návštěvníci mohou zhlédnout tři odborné astronomické pořady z produkce American Museum of Natural History pořízené v rámci projektu – konkrétně filmy Kosmické srážky – Cestovní pas do vesmíru – Hledání života. Jsme ve vesmíru sami? Posluchači mluvící anglicky se mohou zaposlouchat i do originálu namluveného známými americkými herci Robertem Redfordem, Tomem Hanksem a Harrisonem Fordem. Postupně se projekce filmů bude rozšiřovat o další příběhy nejen z vesmíru, ale i z jiných přírodovědných oborů.
Realizací projektu Digitálního planetária dochází k širší prezentaci vědy a výzkumu celé veřejnosti. Programy jsou zaměřené na astronomii a příbuzné vědní obory přístupnou a zajímavou formou. Vytvářejí velký prostor pro propagaci výsledků vědy a techniky. Prohlídky filmů, animací a dalších projekcí doplňuje výklad odborného lektora.
Fotografie z exkurze dne 26.1.2015 najdete zde:
Fotogalerie - Digitální planetárium Hradec Králové 26.1.2015
Zdroj:
276 |
222 |
215 |
226 |
256 |